Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Rozmiar penisa ma znaczenie?

Jaki jest idealny rozmiar penisa? To pytanie nurtuje wielu panów, ale niestety odpowiedź nie jest taka prosta, jak można się spodziewać. Od lat trwają badania na ten temat, ale przynoszą one ciągle inne wyniki. Wiadomo na pewno, że wielkość członka jest uwarunkowana genetyczne i ma związek z przynależnością do danej rasy, największe przyrodzenia mają Afroamerykanie, najmniejsze Azjaci, ale w Europie też zaobserwowano różnice w długości i obwodzie prącia u mężczyzn.
Symbol kobiecości i męskości
Źródło: 123RF
Spis treści

Najdłuższymi penisami na świecie, przekraczającymi przeciętnie 17 cm, mogą się pochwalić mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga, Ekwadoru i Ghany. Wśród Europejczyków najhojniej natura obdarzyła Węgrów (średnio16,1 cm), a najmniejsze penisy mają Azjaci (Koreańczycy 9,66 cm, Japończycy 10,92 cm, Tajowie 10,16 cm). 

Polacy wypadają na tym tle nie najgorzej, bo średni rozmiar penisa podczas erekcji to 14,29 cm. Zestawienie to zostało stworzone na podstawie ankiet, jakie przeprowadziła Australijska Narodowa Agencja Zdrowia i Opieki Społecznej. Czy oddaje rzeczywistość? Trudno powiedzieć, australijscy badacze sami przyznają, że uwierzyli ankietowanym na słowo.

Bardziej wiarygodne, choć mocno uśrednione, są najnowsze badania przeprowadzone przez angielskich naukowcy z South London and Maudsley NHS Foundation Trust. Wzięli oni pod uwagę pomiary, jakie wykonali lekarze u 15,5 tys. mężczyzn na całym świecie. I okazało się, że w stanie spoczynku przeciętny członek ma 9,16 cm długości i 9,31 cm w obwodzie.

Gdy dochodzi do erekcji penis rośnie średnio do 13,12 cm, a jego obwód powiększa się do 11,66 cm. Autorzy badania dodają, że penisy o długości 17-18 cm zdarzały się u 2 mężczyzn na 100. Jeden procent badanych miał prącie długości 20 cm. 

Jeszcze inne badanie wykonano na grupie 50 tys. mieszkańców krajów Unii Europejskiej. 66 proc. z nich ma członka średniej wielkości, 22 proc. członka dużego, a 12 proc. - członka małe. Ponad połowa badanych była zadowolona z rozmiaru swojego przyrodzenia. 

Reklama

Jak mierzyć rozmiar penisa?

Rozbieżności w wymiarach często są wynikiem tego, mężczyźni popełniają wiele błędów przy okazji samodzielnego mierzenia. Penis zawsze powinien być mierzony od kości łonowej do czubka żołędzi, nie uwzględniając napletka. Obwód trzeba mierzyć albo u podstawy penisa, albo w połowie jego długości, zawsze we wzwodzie.

Penis mierzony w stanie spoczynku nie daje pełnego obrazu, bo podczas erekcji może wydłużyć się nawet o 100 procent. Pomiar zaburzają też: mocne owłosienie, tłuszcz na brzuchu i mierzenie z góry. Okazuje się, że większość mężczyzn, którzy zgłaszają się do lekarza z kompleksem małego członka, po prostu nie potrafią go dokładnie zmierzyć. 

Reklama

Czy rozmiar ma znaczenie dla kobiety?

Wielkość penisa nie jest przypadkowa, jest ona uwarunkowany ewolucyjnie, bo pamiętajmy, że głównym zadaniem, jakie przewidziała natura dla członka jest pozostawienie w pochwie nasienia i przedłużenie w ten sposób gatunku. Dlatego jego rozmiar jest powiązany z rozmiarami żeńskich narządów płciowych.

Przeciętna długość pochwy kobiet rasy białej sięga 10 a 11cm. Biorąc pod uwagę kwestie zaspokajania seksualnych doznań kobiecych, długość penisa też nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Bardziej liczy się jego objętość, bo najwięcej receptorów znajduje się w bocznych ścianach pochwy.

Dodatkowo najbardziej unerwioną częścią miejsc intymnych kobiety jest łechtaczka i srom, oraz pierwsze 10 centymetrów pochwy. Właśnie, dlatego ponad 60 procent kobiet przyznaje, długość penisa ma dla nich mniejsze znaczenia niż grubość.

Dlaczego penis nagle zmalał

Rozmiar penisa nie jest uwarunkowany tylko genetycznie, ma na niego wpływ także styl życia i aktywność seksualna. Panowie z kompleksem małego członka często unikają kontaktów seksualnych, nie zdając sobie sprawy z tego, że brak aktywnego życia erotycznego powoduje zanik beleczek mięśniowych ciał jamistych i zaburza testosteron w organizmie mężczyzny.

Źle na rozmiar prącia wpływają także zaburzenia erekcji, podczas których gorsze jest krążenie krwi w ciałach jamistych członka. Może to doprowadzić do zaniku tkanki mięśniowej. Dlatego zamiast pielęgnować kompleksy w samotności, warto przełamać wstyd i sięgnąć po pomoc seksuologa.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Rak prostaty - objawy, badania, leczenie i rokowania
Męski układ rozrodczy
Rak sutka u mężczyzn – objawy. Czy taki nowotwór występuje?
Mężczyzna trzyma się za pierś
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, leczenie
Osoba ze schorzeniem prącia
Podobne artykuły
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie
osoba z zapaleniem prostaty
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki
Prostata pokazana na przekroju
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Zwisająca męska pierś
Ginekomastia u chłopców i mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie, zabieg

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!