USG jąder - jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

USG jąder to badanie, które obrazuje w jakim stanie są nie tylko jądra, ale także najądrza i cała moszna. Pozwala wykryć m.in. guzy i torbiele jądra, wodniaki jądra i żylaki powrózka nasiennego. Jest też pomocnym badaniem w szybkiej diagnozie, gdy u pacjenta podejrzewa się skręt jądra lub jego przyczepka.
Ultrasonografia jąder
Źródło: 123RF
Spis treści

USG jest badaniem najczęściej wykorzystywanym przez lekarzy w diagnozie zmian chorobowych w okolicach jąder. Bezbolesne badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać i które można wykonać u pacjenta w każdym wieku, wykorzystuje ultradźwięki do tego, żeby dokładnie zobrazować struktury jądra, najądrza i moszny.

Zaletą badania jest także to, że nie emituje promieniowania rentgenowskiego, na które struktura jąder jest bardzo wrażliwa. Badanie trwa kilkanaście minut, a wynik jest znany od razu. USG jąder można powtarzać wielokrotnie, a odstęp między badaniami nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia pacjenta.

USG jąder jak wskazania

Każda zmiana wyglądu jąder (powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie, opuchlizna, guzki) i ból lub dyskomfort w ich obrębie może być wskazaniem do skierowania pacjenta na USG jąder. Lekarz zaleci badanie, gdy podejrzewa u pacjenta m.in.:

USG jąder wykorzystuje się także w trakcie biopsji jądra (gdy jest podejrzenie zmiany nowotworowej lub przy diagnostyce niepłodności). USG doppler pozwala prześledzić lekarzowi, jak przepływa krew w naczyniach i wykryć zaburzenia w ukrwieniu jąder.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

USG jąder - jak wygląda?

W trakcie badania USG jąder pacjent leży na plecach. Lekarz nanosi na mosznę żel pozwalający w sprawny sposób przesuwać głowicę aparatu po ciele pacjenta.

Może się okazać, że lekarz poprosi pacjenta, żeby wstał do badania. W pozycji stojącej wykonuje się tzw. próbę Valsalvy, która polega na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Próbę tę wykonuje się najczęściej do diagnozy I stopnia żylaków powrózka nasiennego. Guzki w tej fazie choroby są tak mało wyczuwalne, że próba ta jest jedyną metodą na ich zdiagnozowanie.

Do badania jąder używa się tzw. sondy liniowej, innej niż do tradycyjnego badania narządów poprzez USG jamy brzusznej. Generuje ona znacznie wyższą częstotliwością fal ultradźwiękowych, dzięki czemu lekarz widzi wyraźny obraz z wieloma szczegółami.

Badanie moszny rozpoczyna się najczęściej od zdrowego jądra. Obraz ultrasonograficzny moszny pozwala na ocenę wielkości jądra i najądrza, jego echostruktury i unaczynienia. Lekarz drukuje wybrane obrazy i opisuje je. Po badaniu pacjent usuwa żel z ciała i może się ubrać.

Prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny to 15-25 ml, a wymiar podłużny to 4,5 do 5,1 cm. U większości mężczyzn obserwuje się niewielkie różnice w wielkości jąder. 

USG jąder przygotowanie

Badanie USG jąder nie wymaga żadnego przygotowania i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Przed badaniem trzeba jednak poinformować lekarza, gdy odczuwalny jest silny ból jąder lub na mosznie znajduje się otwarta rana. To może utrudnić wykonanie badania.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama