Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Przygotowanie do USG jąder. Jak wygląda przebieg badania?

USG jąder to badanie obrazujące nie tylko stan jąder, ale także najądrza i całej moszny. Pozwala wykryć m.in. guzy i torbiele jądra, wodniaki jądra i żylaki powrózka nasiennego. Jest też pomocnym badaniem w szybkiej diagnozie, gdy u pacjenta podejrzewa się skręt jądra lub jego przyczepek. Jak przebiega?
Ultrasonografia jąder
Źródło: 123RF
W skrócie
 • USG jąder to bezpieczne badanie obrazowe pozwalające wykryć nieprawidłowości w wielkości, budowie czy położeniu jąder. Diagnozuje takie przypadłości jak wodniak, skręt, żylaki, a także zmiany nowotworowe.
 • Badanie ultrasonograficzne jąder przeprowadza się nie tylko u pacjentów dorosłych, ale także u dzieci. USG jąder u dziecka jest często stosowaną metodą diagnostyczną, ze względu na to, że jest bezpieczne i nie ma wpływu na funkcjonowanie tego narządu.
 • Do USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie można wykonać u specjalisty urologa, a jego koszt zwykle mieści się w granicach 100-150 zł.
Spis treści

Reklama

Jak wygląda USG jąder?

Jak każde badanie ultrasonograficzne, tak i USG jąder wykorzystuje do obrazowania ultradźwięki, stosunkowo bezpieczne dla badanych tkanek (w przeciwieństwie np. do promieni rentgenowskich, na która struktura jąder jest niezwykle wrażliwa).

Przeważnie pacjenta układa się do badania na plecach, co umożliwia lekarzowi wygodny dostęp głowicą aparatu. Na skórę nakłada się specjalny żel ułatwiający swobodne przesuwanie głowicy.

Niekiedy lekarz prosi pacjenta o powstanie, ponieważ w pozycji stojącej wykonuje się tzw. próbę Valsalvy. Polega ona na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Próbę tę wykonuje się najczęściej do diagnozy I stopnia żylaków powrózka nasiennego.

Do badania jąder używa się tzw. sondy liniowej, innej niż do tradycyjnego USG jamy brzusznej. Generuje ona znacznie wyższą częstotliwością fal ultradźwiękowych, dzięki czemu lekarz widzi wyraźny obraz z wieloma szczegółami.

Obraz ultrasonograficzny pozwala na ocenę wielkości jądra i najądrza, jego echostruktury i unaczynienia. Co wykrywa USG jąder? Przede wszystkim pozwala zdiagnozować takie nieprawidłowości jak:

Dzięki funkcji USG doppler jąder badanie jest w stanie wykryć też wszelkie nieprawidłowości w przepływie krwi przez jądra.

Reklama

Przygotowanie do USG jąder

Badania ultrasonograficzne nie wymagają od pacjentów specjalnych przygotowań, ponieważ z reguły są bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Podobnie jest z USG jąder. Jak się przygotować, by badanie przebiegło jak najsprawniej?

Przede wszystkim warto zadbać o właściwą higienę, by uniknąć uczucia dyskomfortu. Czy do USG jąder trzeba golić okolice intymne? Golenie nie jest konieczne, ale też nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Należy natomiast dokładnie umyć poddawane badaniu miejsca.

Jeśli jądra objęte są dolegliwościami bólowymi lub w ich obrębie występują jakiekolwiek uszkodzenia, przed badanie należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza obsługującego aparat USG. Badanie jądra bolącego czy będącego po urazie mechanicznym wymaga szczególnej ostrożności.

Aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień skóry przed badaniem, warto założyć luźną, przewiewną i wygodną odzież. Pozwoli ona także sprawnie rozebrać się do badania w gabinecie lekarskim.

Jaki lekarz do USG jąder?

Wielu mężczyzn z wszelkimi problemami układu płciowego i moczowego udają się do urologa. W zasadzie jest to słuszny wybór, bo rzeczywiście zajmuje się on rozmaitymi schorzeniami układu moczowo-płciowego, choć – wbrew przekonaniu niektórych pacjentów – pomaga nie tylko mężczyznom.

Jaką diagnostykę może przeprowadzić urolog? Badanie jąder z pewnością leży w zakresie jego kompetencji, wiedzy i doświadczenia. Profilaktyczne USG jąder również można wykonać u tego specjalisty, choć nie każdy ma w swoim gabinecie odpowiedni sprzęt.

Lekarzem o węższej specjalizacji jest urolog androlog zajmujący się szczegółową diagnostyką i leczeniem męskiego układu płciowego, zaburzeń dojrzewania płciowego, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń seksualnych czy męskiej niepłodności.

Reklama

USG jąder u dziecka

Badanie ultrasonograficzne jąder przeprowadza się nie tylko u pacjentów dorosłych, ale także u dzieci.

USG jąder u dziecka jest często stosowaną metodą diagnostyczną, ponieważ jest bezpieczne i nie ma wpływu na funkcjonowanie tego narządu, a ponadto można je wielokrotnie powtarzać, np. monitorując postępy leczenia.

Badanie jądra warto wykonać po zaobserwowaniu różnych nieprawidłowości, takich jak:

 • ból i opuchlizna,
 • zaczerwienienie lub zasinienie,
 • uraz mechaniczny,
 • brak jąder w worku mosznowym,
 • wyczuwalne w dotyku zmiany w budowie, np. guzki.

Z reguły lekarz najpierw dokładnie ogląda zmiany i wykonuje badanie palpacyjne, a w przypadku wątpliwości kieruje na badanie USG jąder.

Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki do zrobienia USG, nie należy zwlekać, ponieważ u dzieci możliwe jest wystąpienie większości schorzeń jąder, na które zapadają dorośli mężczyźni (w tym skręt, wodniak czy wnętrostwo).

Reklama

Cena USG jąder

Ile kosztuje USG jąder? Podobnie, jak w przypadku innych badań, cena zależy w dużej mierze od miasta i placówki, gdzie badanie jest przeprowadzane. Może także zależeć od lekarza, który je wykonuje.

USG jąder prywatnie to zwykle koszt mieszczący się w granicach 100-150 zł. Ze względu na to, że badanie nie należy do najdroższych, wielu pacjentów decyduje się wykonać je odpłatnie, ponieważ w takim trybie czas oczekiwania zwykle jest krótszy, ponadto nie jest potrzebne skierowanie od specjalisty.

Czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje USG jąder? NFZ owszem finansuje badanie, ale tylko pacjentom ze skierowaniem. Wówczas można zrobić je darmowo, co niekiedy ma duże znaczenie, szczególnie gdy USG jest tylko jednym z elementów zleconej diagnostyki.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. F. Tyloch, A. P. Wieczorek, Standardy badania ultrasonograficznego moszny, w: Journal of Ultrasonography, 2016; 16: 391–403. https://www.researchgate.net/publication/312297506_Standardy_badania_ultrasonograficznego_moszny [data dostępu: 17.12.2021].
 • J. Materny, M. Dymny, L. Lesiewska, E. Gawrych, Ocena wartości badania ultrasonograficznego metodą Dopplera w diagnostyce ostrej moszny u chłopców, w: Pomeranian Journal of Life Sciences, 2015, 61, 2, 163–166. https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/72/70 [data dostępu: 17.12.2021].
 • Rybkiewicz M.: Odległe i późne wyniki leczenia chorych z przebytym skrętem jądra; Ann. Acad. Med. Stetin 2001; 47: 61-75.
 • Patiala B.: Role of color Doppler in scrotal lesions; Indian J. of Radiol. and Imaging 2009; 19(3): 187-190.
 • Pajk A., Jakubowski W.: Diagnostyka ultrasonograficzna narządów moszny; MAKmed 2002.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Czy bronchoskopia płuc jest badaniem inwazyjnym? Jak się przygotować?
Pacjent podczas bronchoskopii płuc
Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) - na czym polega i jak się przygotować? Wyniki
Ginekolog wykonuje kolposkopię
Podobne artykuły
Urządzenie do badania PET
Badanie PET - co to takiego i kiedy warto je wykonać?
Trzustka człowieka
Badanie trzustki - jakie i kiedy najlepiej wykonać?
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Zdjęcie pantomograficzne zębów
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!