Dla Ciebie, na zdrowie!

Stenoza kanału kręgowego - rehabilitacja, leczenie, objawy

Stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego rozwija się powoli, ale zlekceważona, z czasem potrafi być przyczyna bólu i innych uciążliwych dolegliwości. Najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i stopniową degradacją struktur kręgosłupa. Zobacz na czym polega leczenie stenozy.
Osoba z kontuzją kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Schorzenia kręgosłupa to prawdziwa plaga XXI wieku, 80 procent Polaków przynajmniej raz doświadczyło lub ciągle doświadcza bólu kręgosłupa, a jeden na pięciu pacjentów zmaga się z przewlekłym bólem trwającym dłużej niż trzy miesiące. Z raportu przygotowanego przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Zdolni do pracy” wynika, że 51 procent pracowników na zwolnieniu lekarskim z powodu chorób kręgosłupa ma kłopoty z odcinkiem szyjnym, 34 cierpi z powodu bólu w dolnym odcinku, a 18 procent uskarża się na ból kręgosłupa piersiowego. Jednym z powodów tych dolegliwości może być stenoza kanału kręgowego.

Reklama

Co to jest stenoza?

Stenoza kanału kręgowego to nic innego, jak ciasnota kanału kręgowego. Zwężenie pojawia się, gdy uciskany jest rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa lub korzenie nerwowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Stenoza jest wynikiem procesu degeneracji stawów kręgosłupa i dotyka głównie osób po 50-60. roku życia. W diagnozie zwyrodnień kręgosłupa pomocne będzie badanie RTG lub dokładniejsza diagnostyka obrazowa: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Stenoza kanału kręgowego objawy

Objawy stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli, nie charakteryzują się ciągłym bólem, ból może pojawić się i sam ustąpić, ulgę przynosi odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej lub przy zgięciu do przodu.

Objawy stenozy nasilają się jednak przy niektórych czynnościach, w zależności od tego w którym odcinku występuje ciasnota. Zwężenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje najczęściej i charakteryzuje się:

 • bólem w okolicy pośladka, który może promieniować do uda, podudzia, a nawet stopy,
 • osłabieniem i drętwieniem nóg,
 • bólem występującym po zgięciu ciała do przodu (np. przy podparciu na stole czy krześle),
 • bólem podczas chodzenia, jazdy na rowerze,
 • rwą kulszową.

W bardzo zaawansowanej stenozie odcinka lędźwiowego może dojść do tzw. zespołu ogona końskiego, który charakteryzuje się zaburzoną funkcją jelit i/lub zwieraczy. Pacjent nie ma wtedy czucia w okolicy krocza i pośladków.

Stenoza w odcinku szyjnym kręgosłupa, do której często dochodzi przy gwałtownym odgięciu głowy do tyłu i szybkim zgięciu jej do przodu, wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, w tym między innymi:

 • bólami i zawrotami głowy,
 • bólem okolicy karku i szyi,
 • bólem pleców,
 • rwą barkową,
 • niedowładem kończyny górnej. 

Przy ciasnocie w odcinku piersiowym kręgosłupa ból odczuwalny jest głównie w okolicy żeber.

Reklama

Stenoza kanału kręgowego przyczyny

Dokładne przyczyny stenozy kanału kręgowego nie zostały jeszcze zbadane, można je jednak podzielić na pierwotne, kiedy pacjent urodził się z ciasnotą kanału kręgowego i wtórne, kiedy zwężenie pojawia się wraz z wiekiem i degeneracją kręgów. Z czasem chrząstki stawowe kręgosłupa zużywają się, a trzony kręgów coraz bardziej się do siebie zbliżają uciskając nerwy i powodując ból. Przyczyną stenozy mogą być także powstałe zgrubienia więzadeł przykręgosłupowych. Rozwój choroby może mieć podłoże genetyczne, ale czynniki środowiskowe (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, nieprawidłowa postawa) nie są bez znaczenia.

Stenoza kanału kręgowego leczenie

W leczeniu dolegliwości wywołanych stenozą wykorzystuje się leki przeciwzapalne, leki rozluźniające mięśnie, a czasem nawet preparaty antydepresyjne. Lekarz może zdecydować również o podaniu pacjentowi zastrzyków z kortyzonem, które podaje się w zewnętrzną okolicę opony twardej.

Równolegle z farmakoterapią pacjent kierowany jest na fizykoterapię. Ulgę może mu przynieść:

 • ciepłolecznictwo,
 • krioterapia,
 • prądy TENS,
 • pole magnetyczne,
 • masaż,
 • terapia manualna.

W sytuacji bardzo przewlekłych i bardzo uciążliwych objawów przeprowadza się operację zwaną laminektomią, która polega na usunięciu blaszki łuku kręgu lub usunięciu przerośniętych struktur, które powodują ucisk na nerwy.

Reklama

Stenoza lędźwiowa - ćwiczenia

Przy stenozie pomocne będą ćwiczenia zmniejszające nadmierne obciążenie kręgosłupa i wzmacniające gorset mięśniowy. Doskonała formą aktywności dla takich pacjentów jest regularne pływanie w basenie. Najlepiej jednak, żeby zestaw ćwiczeń wybrał pacjentowi fizykoterapeuta, który nauczy też prawidłowego ich wykonywania.  

 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa piersiowego. Jak sobie z nim radzić?
Ból w kręgosłupie piersiowym
Podobne artykuły
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Pacjent z problemem przepukliny kręgosłupa szyjnego
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy. Jakie ćwiczenia?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Jamistość rdzenia - objawy i rokowania. Jakie leczenie?
Ból spowodowany dyskopatią szyjną
Dyskopatia szyjna - jak się objawia? Leczenie i ćwiczenia
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!