Stenoza kanału kręgowego - rehabilitacja, leczenie, objawy

Stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego rozwija się powoli, ale zlekceważona, z czasem potrafi być przyczyna bólu i innych uciążliwych dolegliwości. Najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i stopniową degradacją struktur kręgosłupa. Zobacz na czym polega leczenie stenozy.
Osoba z kontuzją kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Schorzenia kręgosłupa to prawdziwa plaga XXI wieku, 80 procent Polaków przynajmniej raz doświadczyło lub ciągle doświadcza bólu kręgosłupa, a jeden na pięciu pacjentów zmaga się z przewlekłym bólem trwającym dłużej niż trzy miesiące. Z raportu przygotowanego przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Zdolni do pracy” wynika, że 51 procent pracowników na zwolnieniu lekarskim z powodu chorób kręgosłupa ma kłopoty z odcinkiem szyjnym, 34 cierpi z powodu bólu w dolnym odcinku, a 18 procent uskarża się na ból kręgosłupa piersiowego. Jednym z powodów tych dolegliwości może być stenoza kanału kręgowego.

Co to jest stenoza?

Stenoza kanału kręgowego to nic innego, jak ciasnota kanału kręgowego. Zwężenie pojawia się, gdy uciskany jest rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa lub korzenie nerwowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Stenoza jest wynikiem procesu degeneracji stawów kręgosłupa i dotyka głównie osób po 50-60. roku życia. W diagnozie zwyrodnień kręgosłupa pomocne będzie badanie RTG lub dokładniejsza diagnostyka obrazowa: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Stenoza kanału kręgowego objawy

Objawy stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli, nie charakteryzują się ciągłym bólem, ból może pojawić się i sam ustąpić, ulgę przynosi odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej lub przy zgięciu do przodu.

Objawy stenozy nasilają się jednak przy niektórych czynnościach, w zależności od tego w którym odcinku występuje ciasnota. Zwężenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje najczęściej i charakteryzuje się:

 • bólem w okolicy pośladka, który może promieniować do uda, podudzia, a nawet stopy,
 • osłabieniem i drętwieniem nóg,
 • bólem występującym po zgięciu ciała do przodu (np. przy podparciu na stole czy krześle),
 • bólem podczas chodzenia, jazdy na rowerze,
 • rwą kulszową.

W bardzo zaawansowanej stenozie odcinka lędźwiowego może dojść do tzw. zespołu ogona końskiego, który charakteryzuje się zaburzoną funkcją jelit i/lub zwieraczy. Pacjent nie ma wtedy czucia w okolicy krocza i pośladków.

Stenoza w odcinku szyjnym kręgosłupa, do której często dochodzi przy gwałtownym odgięciu głowy do tyłu i szybkim zgięciu jej do przodu, wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, w tym między innymi:

 • bólami i zawrotami głowy,
 • bólem okolicy karku i szyi,
 • bólem pleców,
 • rwą barkową,
 • niedowładem kończyny górnej. 

Przy ciasnocie w odcinku piersiowym kręgosłupa ból odczuwalny jest głównie w okolicy żeber.

Stenoza kanału kręgowego przyczyny

Dokładne przyczyny stenozy kanału kręgowego nie zostały jeszcze zbadane, można je jednak podzielić na pierwotne, kiedy pacjent urodził się z ciasnotą kanału kręgowego i wtórne, kiedy zwężenie pojawia się wraz z wiekiem i degeneracją kręgów. Z czasem chrząstki stawowe kręgosłupa zużywają się, a trzony kręgów coraz bardziej się do siebie zbliżają uciskając nerwy i powodując ból. Przyczyną stenozy mogą być także powstałe zgrubienia więzadeł przykręgosłupowych. Rozwój choroby może mieć podłoże genetyczne, ale czynniki środowiskowe (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, nieprawidłowa postawa) nie są bez znaczenia.

Stenoza kanału kręgowego leczenie

W leczeniu dolegliwości wywołanych stenozą wykorzystuje się leki przeciwzapalne, leki rozluźniające mięśnie, a czasem nawet preparaty antydepresyjne. Lekarz może zdecydować również o podaniu pacjentowi zastrzyków z kortyzonem, które podaje się w zewnętrzną okolicę opony twardej.

Równolegle z farmakoterapią pacjent kierowany jest na fizykoterapię. Ulgę może mu przynieść:

 • ciepłolecznictwo,
 • krioterapia,
 • prądy TENS,
 • pole magnetyczne,
 • masaż,
 • terapia manualna.

W sytuacji bardzo przewlekłych i bardzo uciążliwych objawów przeprowadza się operację zwaną laminektomią, która polega na usunięciu blaszki łuku kręgu lub usunięciu przerośniętych struktur, które powodują ucisk na nerwy.

Stenoza lędźwiowa - ćwiczenia

Przy stenozie pomocne będą ćwiczenia zmniejszające nadmierne obciążenie kręgosłupa i wzmacniające gorset mięśniowy. Doskonała formą aktywności dla takich pacjentów jest regularne pływanie w basenie. Najlepiej jednak, żeby zestaw ćwiczeń wybrał pacjentowi fizykoterapeuta, który nauczy też prawidłowego ich wykonywania.  

 

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Ból kręgosłupa piersiowego. Jak sobie z nim radzić?
Ból pleców. Co oznacza? Co zrobić, gdy bolą plecy?
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Przepuklina kręgosłupa szyjnego - objawy neurologiczne

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama