Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Stenoza kanału kręgowego - rehabilitacja, leczenie, objawy

Stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego rozwija się powoli, ale zlekceważona, z czasem potrafi być przyczyna bólu i innych uciążliwych dolegliwości. Najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i stopniową degradacją struktur kręgosłupa. Zobacz na czym polega leczenie stenozy.
Osoba z kontuzją kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Schorzenia kręgosłupa to prawdziwa plaga XXI wieku, 80 procent Polaków przynajmniej raz doświadczyło lub ciągle doświadcza bólu kręgosłupa, a jeden na pięciu pacjentów zmaga się z przewlekłym bólem trwającym dłużej niż trzy miesiące. Z raportu przygotowanego przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Zdolni do pracy” wynika, że 51 procent pracowników na zwolnieniu lekarskim z powodu chorób kręgosłupa ma kłopoty z odcinkiem szyjnym, 34 cierpi z powodu bólu w dolnym odcinku, a 18 procent uskarża się na ból kręgosłupa piersiowego. Jednym z powodów tych dolegliwości może być stenoza kanału kręgowego.

Co to jest stenoza?

Stenoza kanału kręgowego to nic innego, jak ciasnota kanału kręgowego. Zwężenie pojawia się, gdy uciskany jest rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa lub korzenie nerwowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Stenoza jest wynikiem procesu degeneracji stawów kręgosłupa i dotyka głównie osób po 50-60. roku życia. W diagnozie zwyrodnień kręgosłupa pomocne będzie badanie RTG lub dokładniejsza diagnostyka obrazowa: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Reklama

Stenoza kanału kręgowego objawy

Objawy stenozy kanału kręgowego rozwijają się powoli, nie charakteryzują się ciągłym bólem, ból może pojawić się i sam ustąpić, ulgę przynosi odpoczynek w pozycji leżącej lub siedzącej lub przy zgięciu do przodu.

Objawy stenozy nasilają się jednak przy niektórych czynnościach, w zależności od tego w którym odcinku występuje ciasnota. Zwężenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje najczęściej i charakteryzuje się:

  • bólem w okolicy pośladka, który może promieniować do uda, podudzia, a nawet stopy,
  • osłabieniem i drętwieniem nóg,
  • bólem występującym po zgięciu ciała do przodu (np. przy podparciu na stole czy krześle),
  • bólem podczas chodzenia, jazdy na rowerze,
  • rwą kulszową.

W bardzo zaawansowanej stenozie odcinka lędźwiowego może dojść do tzw. zespołu ogona końskiego, który charakteryzuje się zaburzoną funkcją jelit i/lub zwieraczy. Pacjent nie ma wtedy czucia w okolicy krocza i pośladków.

Stenoza w odcinku szyjnym kręgosłupa, do której często dochodzi przy gwałtownym odgięciu głowy do tyłu i szybkim zgięciu jej do przodu, wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, w tym między innymi:

  • bólami i zawrotami głowy,
  • bólem okolicy karku i szyi,
  • bólem pleców,
  • rwą barkową,
  • niedowładem kończyny górnej. 

Przy ciasnocie w odcinku piersiowym kręgosłupa ból odczuwalny jest głównie w okolicy żeber.

Stenoza kanału kręgowego przyczyny

Dokładne przyczyny stenozy kanału kręgowego nie zostały jeszcze zbadane, można je jednak podzielić na pierwotne, kiedy pacjent urodził się z ciasnotą kanału kręgowego i wtórne, kiedy zwężenie pojawia się wraz z wiekiem i degeneracją kręgów. Z czasem chrząstki stawowe kręgosłupa zużywają się, a trzony kręgów coraz bardziej się do siebie zbliżają uciskając nerwy i powodując ból. Przyczyną stenozy mogą być także powstałe zgrubienia więzadeł przykręgosłupowych. Rozwój choroby może mieć podłoże genetyczne, ale czynniki środowiskowe (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, nieprawidłowa postawa) nie są bez znaczenia.

Reklama

Stenoza kanału kręgowego leczenie

W leczeniu dolegliwości wywołanych stenozą wykorzystuje się leki przeciwzapalne, leki rozluźniające mięśnie, a czasem nawet preparaty antydepresyjne. Lekarz może zdecydować również o podaniu pacjentowi zastrzyków z kortyzonem, które podaje się w zewnętrzną okolicę opony twardej.

Równolegle z farmakoterapią pacjent kierowany jest na fizykoterapię. Ulgę może mu przynieść:

  • ciepłolecznictwo,
  • krioterapia,
  • prądy TENS,
  • pole magnetyczne,
  • masaż,
  • terapia manualna.

W sytuacji bardzo przewlekłych i bardzo uciążliwych objawów przeprowadza się operację zwaną laminektomią, która polega na usunięciu blaszki łuku kręgu lub usunięciu przerośniętych struktur, które powodują ucisk na nerwy.

Reklama

Stenoza lędźwiowa - ćwiczenia

Przy stenozie pomocne będą ćwiczenia zmniejszające nadmierne obciążenie kręgosłupa i wzmacniające gorset mięśniowy. Doskonała formą aktywności dla takich pacjentów jest regularne pływanie w basenie. Najlepiej jednak, żeby zestaw ćwiczeń wybrał pacjentowi fizykoterapeuta, który nauczy też prawidłowego ich wykonywania.  

 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Stenoza kanału kręgowego - rehabilitacja, leczenie, objawy
Osoba z kontuzją kręgosłupa
Podobne artykuły
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana – jak wygląda? Życie po operacji
Lekarz przygotowuje pacjentkę do artroskopii barku
Artroskopia barku: ile trwa zabieg? Cena, NFZ, rehabilitacja
Osoba leczona prądami
Prądy TENS - na czym polega rehabilitacja? Zastosowanie i wskazania
Rekonstrukcja ACL - rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania
Senior w trakcie domowej rehabilitacji
Rehabilitacja domowa – kiedy jest potrzebna? Jak ćwiczyć?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!