Bolesne miesiączki - naturalne sposoby na bóle miesiączkowe

Bóle menstruacyjne doskwierają niemal każdej kobiecie. Silny ból brzucha i piersi, uczucie ciężkości. Można sobie z nimi poradzić w naturalny sposób. Jak złagodzić ból miesiączkowy? Oto kilka sprawdzonych metod na bardzo bolesne miesiączki.
Kalendarz miesiączkowy
Źródło: 123RF

Spis treści

Bolesne miesiączkowanie

Objawy miesiączkowe należą do naturalnych i przewidywalnych. A mimo to co miesiąc każdej kobiecie dokuczają nieprzyjemne bóle i ogólne zniechęcenie wynikające z osłabienia organizmu.

Niestety, w trakcie tych dni nie możemy wziąć urlopu i schować się pod kocem. Dlatego z bólem menstruacyjnym trzeba sobie poradzić. Istnieje kilka naturalnych sposób, dzięki którym można załagodzić bolesne objawy miesiączki.

Dieta lekkostrawna przed miesiączką

Kilka dni przed miesiączką zrezygnuj z potraw, które mogą wywołać wzdęcia – miesiączki zrezygnuj więc z kapusty, grochu i kalafiora. Potrawy z dodatkiem tych warzyw są ciężkostrawne. Nie sięgaj również po słone przekąski i dania, które sprawią, że organizm zacznie gromadzić wodę w organizmie – będziesz czuła się przez to opuchnięta. Lepiej przerzucić się na lekkie posiłki, koktajle warzywne i owoce.

Reklama

Zioła na bolesne miesiączki

Wiele ziół ma działanie rozkurczowe, dlatego już przed miesiączką należy rozpocząć picie herbatek ziołowych.

Najlepiej sięgnąć po te, które mają również działanie uspokajające – najlepsza będzie melisa oraz mięta, ale także rumianek czy nagietek lekarski. Możliwe jest również picie mieszanek ziołowych. Zioła pij 2-3 razy dziennie, by złagodzić ból w okolicy podbrzusza.

Aromaterapia na ból w czasie miesiączki

Bóle miesiączkowe może złagodzić także aromaterapia. Do gorącej wody wlej kilka kropli olejków eterycznych. Najlepszy będzie lawendowy, rumiankowy lub goździkowy. Najskuteczniejszy w przypadku bólu miesiączkowego będzie olejek geraniowy. Tę metodę lepiej jednak zastosować przed rozpoczęciem krwawienia, ponieważ gorąca kąpiel może je nasilić. Gdy wystąpi, ogranicz się do chłodnego prysznica.

Okłady na ból brzucha

Przy silnych bólach brzucha pomocne okażą się ciepłe okłady. Dobrze, jeśli posiadasz w domu termofor. Utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas. Nalej do środka gorącej wody i przyłóż do podbrzusza. Ciepło złagodzi ból i zmniejszy skurcze. Skuteczny będzie również ciepły prysznic. 

Masaż z dodatkiem olejków

Jeśli odczuwasz silne bóle brzucha, zamiast termoforu możesz sięgnąć po olejki i wykonać delikatny masaż. Podobnie jak w przypadku kąpieli relaksacyjnej, rozkurczowo i przeciwbólowo zadziała olejek lawendowy lub goździkowy, ale także eukaliptusowy. Należy jednak pamiętać, by rozpuścić olejek w bazie, czyli w oliwie lub oleju, by nie podrażnić skóry.

Ruch w czasie obfitych miesiączek

Okazuje się, że z bólami miesiączkowymi można sobie poradzić dzięki aktywności fizycznej. Nie należy oczywiście przesadzać. Obciążający organizm bieg czy wizyta na siłowni raczej nie są wskazane.

Ale by rozluźnić skurczone mięśnie podbrzusza i poprawić sobie samopoczucie, można na przykład potańczyć lub udać się na spacer. Ruch pobudza krążenie w dolnej części brzucha i dotlenia organizm.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!