Nowy sklep

już ON-LINE

Naturalne sposoby na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne doskwierają niemal każdej kobiecie. Silny ból brzucha i piersi, uczucie ciężkości… Można sobie z nimi poradzić w naturalny sposób. Oto kilka sprawdzonych metod.

Spis treści

Bolesne miesiączkowanie

Objawy miesiączkowe należą do naturalnych i przewidywalnych. A mimo to co miesiąc każdej kobiecie dokuczają nieprzyjemne bóle i ogólne zniechęcenie wynikające z osłabienia organizmu. Niestety, w trakcie tych dni nie możemy wziąć urlopu i schować się pod kocem. Dlatego z bólem menstruacyjnym trzeba sobie poradzić. Istnieje kilka naturalnych sposób, dzięki którym można załagodzić bolesne objawy miesiączki.

 

Trzy dni przed – jedz lekko

Kilka dni przed miesiączką zrezygnuj z potraw, które mogą wywołać wzdęcia – miesiączki zrezygnuj więc z kapusty, grochu i kalafiora. Potrawy z dodatkiem tych warzyw są ciężkostrawne. Nie sięgaj również po słone przekąski i dania, które sprawią, że organizm zacznie gromadzić wodę w organizmie – będziesz czuła się przez to opuchnięta. Lepiej przerzucić się na lekkie posiłki, koktajle warzywne i owoce.

Zobacz: Ziołowe kuracje przeciw bolesnej miesiączce

Reklama

Zanim poczujesz ból – napij się ziół

Wiele ziół ma działanie rozkurczowe, dlatego już przed miesiączką należy rozpocząć picie herbatek ziołowych. Najlepiej sięgnąć po te, które mają również działanie uspokajające – najlepsza będzie melisa oraz mięta, ale także rumianek czy nagietek lekarski. Możliwe jest również picie mieszanek ziołowych. Zioła pij 2-3 razy dziennie, by złagodzić ból w okolicy podbrzusza.

Pragniesz relaksu – weź pachnącą kąpiel

Bóle miesiączkowe może złagodzić także aromaterapia. Do gorącej wody wlej kilka kropli olejków eterycznych. Najlepszy będzie lawendowy, rumiankowy lub goździkowy. Najskuteczniejszy w przypadku bólu miesiączkowego będzie olejek geraniowy. Tę metodę lepiej jednak zastosować przed rozpoczęciem krwawienia, ponieważ gorąca kąpiel może je nasilić. Gdy wystąpi, ogranicz się do chłodnego prysznica.

Gdy zaboli brzuch – zrób okład

Przy silnych bólach brzucha pomocne okażą się ciepłe okłady. Dobrze, jeśli posiadasz w domu termofor. Utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas. Nalej do środka gorącej wody i przyłóż do podbrzusza. Ciepło złagodzi ból i zmniejszy skurcze. Skuteczny będzie również ciepły prysznic. Zobacz: Jakim dolegliwościom towarzyszą bóle brzucha?

Masaż z dodatkiem olejków

Jeśli odczuwasz silne bóle brzucha, zamiast termoforu możesz sięgnąć po olejki i wykonać delikatny masaż. Podobnie jak w przypadku kąpieli relaksacyjnej, rozkurczowo i przeciwbólowo zadziała olejek lawendowy lub goździkowy, ale także eukaliptusowy. Należy jednak pamiętać, by rozpuścić olejek w bazie, czyli w oliwie lub oleju, by nie podrażnić skóry.

Zbacz też: Skrzepy podczas miesiączki. Czy powinny mnie niepokoić?

Reklama

W bólach miesiączkowych pomoże ruch

Okazuje się, że z bólami miesiączkowymi można sobie poradzić dzięki aktywności fizycznej. Nie należy oczywiście przesadzać. Obciążający organizm bieg czy wizyta na siłowni raczej nie są wskazane. Ale by rozluźnić skurczone mięśnie podbrzusza i poprawić sobie samopoczucie, można na przykład potańczyć lub udać się na spacer. Ruch pobudza krążenie w dolnej części brzucha i dotlenia organizm.

Czytaj też: Miesiączka i seks

Zobacz też: Bolesne miesiączki – przyczyny i zapobieganie bólom brzucha

Zobacz też: Brak okresu bez ciąży – najczęstsze przyczyny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Kiedy warto skorzystać z telemedycyny?

  Aby przedłużyć receptę w przewlekłym leczeniu

  Gdy nie ma możliwości wizyty u lekarza

  Gdy występuje wstydliwy problem

  Jest to wygodniejszy sposób niż wizyta w gabinecie