Niedokrwistość w nieswoistych zapalnych chorobach jelit

Dlaczego anemia tak często towarzyszy nieswoistym zapaleniom jelit? Jakie są jej przyczyny i jak można sobie z nią radzić w NZJ?
Płytki krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalne choroby przewodu pokarmowego, których etiologia nie jest do końca poznana, określane są wspólnym mianem nieswoistych zapalnych chorób jelit. Wśród nich najlepiej poznane są wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. W przebiegu tych schorzeń często dochodzi do rozwoju licznych powikłań dotykających, poza jelitami, różnych układów i narządów.

Uwaga na niedokrwistość

Jednym z najczęstszych pozajelitowych powikłań nieswoistych chorób zapalnych jelit jest niedokrwistość. Utrzymująca się długi czas anemia prowadzi do upośledzenia czynności nerek i serca, osłabienia, a także zmniejszenia tolerancji wysiłku i ogólnego pogorszenia jakości życia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Crohna.

Na rozwój niedokrwistości w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit wpływa wiele czynników. Największe znaczenie ma niedobór żelaza, będący skutkiem nadmiernej jego utraty w wyniku przewlekłych krwawień z przewodu pokarmowego, a także zaburzeń jego wchłaniania. Kolejnym ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niedokrwistości u chorych na nieswoiste zapalenia jelit jest niekorzystny wpływ nieprawidłowej reakcji immunologicznej na proces powstawania krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Za rzadsze przyczyny uważa się niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego oraz uszkodzenie szpiku kostnego przez przyjmowane leki.

Bez względu na przyczynę niedokrwistości u chorych z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit najistotniejsze znaczenie w jej terapii ma leczenie choroby podstawowej. Niedokrwistość rzadziej rozwija się u pacjentów dobrze leczonych, z nieczęstymi i lekkimi rzutami oraz długimi remisjami.

Leczenie anemii

Leczenie anemii zależy zaś od jej przyczyny. W przypadku gdy główny powód niedokrwistości stanowi niedobór żelaza, skuteczną metodą leczenia jest jego suplementacja. Gdy mamy do czynienia z aktywną postacią choroby, żelazo podawane doustnie słabo się wchłania. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest podawanie tego mikroelementu drogą dożylną.

Niedokrwistość w nieswoistych zapalnych chorobach jelit wymaga niekiedy podawania erytropoetyny (EPO), czyli hormonu wydzielanego przez nerki, który wpływa na zwiększenie wytwarzania krwinek czerwonych. U chorych na nieswoiste zapalenia jelit podawanie erytropoetyny ma na celu stymulację produkcji nowych krwinek czerwonych w szpiku, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu aktywacji układu odpornościowego na ten proces.

U chorych na nieswoiste choroby zapalne jelit zaleca się wykonywanie badań kontrolnych w kierunku niedokrwistości co 3 miesiące w aktywnej fazie choroby i co 6 miesięcy w okresie remisji. Ponadto pacjenci powinni pamiętać o prawidłowym odżywianiu się, ponieważ w przebiegu chorób zapalnych jelit zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze jest zwiększone, a ich podaż, a zarazem możliwość wchłonięcia i wykorzystania, obniżona. Z tego też względu w komponowaniu codziennej diety nie można zapominać o dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, mikroelementów i witamin. Właściwe nawyki żywieniowe pozwolą nie tylko na zredukowanie niedoborów pokarmowych, ale również zmniejszą bóle brzucha, liczbę ostrych rzutów choroby oraz pomogą odciążyć uszkodzone narządy.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Przeczytaj artykuł
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Lewatywa – czym jest? Jak zrobić lewatywę w domu?
Skręt kiszek - przyczyny i objawy. Jak postępować?
Złogi w jelitach – jak oczyszczać jelita ze złogów kałowych?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama