Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Niedokrwistość w nieswoistych zapalnych chorobach jelit

Dlaczego anemia tak często towarzyszy nieswoistym zapaleniom jelit? Jakie są jej przyczyny i jak można sobie z nią radzić w NZJ?
Płytki krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalne choroby przewodu pokarmowego, których etiologia nie jest do końca poznana, określane są wspólnym mianem nieswoistych zapalnych chorób jelit. Wśród nich najlepiej poznane są wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. W przebiegu tych schorzeń często dochodzi do rozwoju licznych powikłań dotykających, poza jelitami, różnych układów i narządów.

Uwaga na niedokrwistość

Jednym z najczęstszych pozajelitowych powikłań nieswoistych chorób zapalnych jelit jest niedokrwistość. Utrzymująca się długi czas anemia prowadzi do upośledzenia czynności nerek i serca, osłabienia, a także zmniejszenia tolerancji wysiłku i ogólnego pogorszenia jakości życia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Crohna.

Na rozwój niedokrwistości w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit wpływa wiele czynników. Największe znaczenie ma niedobór żelaza, będący skutkiem nadmiernej jego utraty w wyniku przewlekłych krwawień z przewodu pokarmowego, a także zaburzeń jego wchłaniania. Kolejnym ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niedokrwistości u chorych na nieswoiste zapalenia jelit jest niekorzystny wpływ nieprawidłowej reakcji immunologicznej na proces powstawania krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Za rzadsze przyczyny uważa się niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego oraz uszkodzenie szpiku kostnego przez przyjmowane leki.

Bez względu na przyczynę niedokrwistości u chorych z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit najistotniejsze znaczenie w jej terapii ma leczenie choroby podstawowej. Niedokrwistość rzadziej rozwija się u pacjentów dobrze leczonych, z nieczęstymi i lekkimi rzutami oraz długimi remisjami.

Reklama

Leczenie anemii

Leczenie anemii zależy zaś od jej przyczyny. W przypadku gdy główny powód niedokrwistości stanowi niedobór żelaza, skuteczną metodą leczenia jest jego suplementacja. Gdy mamy do czynienia z aktywną postacią choroby, żelazo podawane doustnie słabo się wchłania. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest podawanie tego mikroelementu drogą dożylną.

Niedokrwistość w nieswoistych zapalnych chorobach jelit wymaga niekiedy podawania erytropoetyny (EPO), czyli hormonu wydzielanego przez nerki, który wpływa na zwiększenie wytwarzania krwinek czerwonych. U chorych na nieswoiste zapalenia jelit podawanie erytropoetyny ma na celu stymulację produkcji nowych krwinek czerwonych w szpiku, a tym samym zmniejszenie negatywnego wpływu aktywacji układu odpornościowego na ten proces.

U chorych na nieswoiste choroby zapalne jelit zaleca się wykonywanie badań kontrolnych w kierunku niedokrwistości co 3 miesiące w aktywnej fazie choroby i co 6 miesięcy w okresie remisji. Ponadto pacjenci powinni pamiętać o prawidłowym odżywianiu się, ponieważ w przebiegu chorób zapalnych jelit zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze jest zwiększone, a ich podaż, a zarazem możliwość wchłonięcia i wykorzystania, obniżona. Z tego też względu w komponowaniu codziennej diety nie można zapominać o dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, mikroelementów i witamin. Właściwe nawyki żywieniowe pozwolą nie tylko na zredukowanie niedoborów pokarmowych, ale również zmniejszą bóle brzucha, liczbę ostrych rzutów choroby oraz pomogą odciążyć uszkodzone narządy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Jelita
Na czym polega żywienie dojelitowe? Zasady żywienia PEG w domu
Żywienie dojelitowe
Kolka jelitowa - gdzie boli? Objawy u dzieci i dorosłych
Kobieta trzyma się za brzuch
Zapalenie jelita grubego: objawy, dieta i leczenie ziołami
Wizualizacja stanu zapalnego jelita grubego
Podobne artykuły
Ziarna pszenicy
Zdrowe jelita dzięki błonnikowi – co warto wiedzieć?
Jelito grube u człowieka
Gruczolak cewkowy jelita grubego - jak się objawia? Przyczyny i dieta
Kobietę boli brzuch
Choroba SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) - jak się objawia i jak ją leczyć?
Kobietę bolą jelita
Ból jelit - po lewej i prawej stronie. Co pomaga?
Pacjent ze złogami w jelitach
Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych i cieszyć się sprawnym układem pokarmowym?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!