Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Ból jelit - po lewej i prawej stronie. Co pomaga?

Ból jelit może być spowodowany złą dietą lub zatruciem, ale również o wiele poważniejszymi dolegliwościami, jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie uchyłków jelita grubego czy nerwica jelit. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszą również gazy, biegunka czy zaparcia. Jak sobie z nimi radzić? Co stosować na ból jelit?
Kobietę bolą jelita
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Jelita są najdłuższą częścią układu pokarmowego, a ich ból może być zwiastunem jego nieprawidłowego funkcjonowania.
 • Jeśli ból jelit występuje po jedzeniu, może świadczyć o zespole jelita drażliwego czy chorobie Leśniowskiego-Crohna.
 • Na ból jelit najczęściej stosuje się leki rozkurczowe - to jednak tylko metody doraźne. W przypadku utrzymującego się bólu należy skonsultować się z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest nadwrażliwe jelito? Jak się objawia?
Spis treści

Jelita są najdłuższą częścią układu pokarmowego. Znajdują się między żołądkiem, a odbytem. Dzieli się je na jelito cienkie oraz jelito grube. Jelita są odpowiedzialne za przetwarzanie oraz wchłanianie składników odżywczych i minerałów z pokarmów. Dzięki nim zachodzi również zwrotna resorpcja wody. 

Reklama

Przyczyny bólu jelit

Skurcze i bóle jelit wskazują na nieprawidłowe działanie układu trawiennego. Dodatkowo mogą im towarzyszyć gazy, biegunka lub zaparcia i złe samopoczucie. 

Bóle jelit mogą mieć następujące przyczyny:

Ze względu na to, że ból jelita cienkiego i ból jelita grubego może zwiastować liczne choroby nie należy lekceważyć żadnych symptomów. Jeśli się powtarzają lub utrzymują przez 2-3 dni należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki. 

Reklama

Ból jelita po lewej stronie

Ból jelita po lewej stronie może być często mylony z bólem innych narządów. Dyskomfort i ból z lewej strony może być wywołany przez nieprawidłowości w trzustce, śledzionie, okrężnicy, nerkach czy jajniku. 

Jednak ból jelit po lewej stronie najczęściej świadczy o schorzeniach takich jak: 

 • zespół jelita drażliwego – znany jest także jako nerwica jelit. Przyczyny schorzenia nie są znane, jednak dużym czynnikiem ryzyka jest przewlekły stres. Objawia się bólem brzucha ustępującym pod wypróżnieniu, biegunkami lub zaparciami, nadmiernymi wzdęciami, zgagą i uczuciem pełności. Leczenie wymaga odpowiedniej diety i stosowania leków,
 • zapalenie uchyłków jelita grubego –  to stan zapalny wpukleń błony śluzowej jelita w jego błonie mięśniowej. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się zmianą rytmu wypróżnień, bólem brzucha i wzdęciami. Leczenie wymaga przede wszystkim zmiany diety - powinna być bogata w błonnik,
 • zapalenie jelit – wywołane jest przez wpływ toksyn i bakterii na pracę jelit. Objawia się przewlekłymi biegunkami, bólami brzucha, gorączką i osłabieniem. Leczenie powinno rozpocząć się od ścisłej diety i nawadniania organizmu. Dodatkowo po odpowiedniej diagnostyce specjalista może wskazać właściwą farmakoterapię. 

Niezależnie od przyczyny bólu jelit niezbędna jest konsultacja lekarska, aby nie doszło do poważnych komplikacji. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty. 

Reklama

Ból jelita po prawej stronie 

Ból jelita po prawej stronie może być rzutowany przez dolegliwości związane z schorzeniami dróg żółciowych, stanami zapalnymi górnego odcinka układu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy, niewydolnością zastoinową serca oraz zapalenia płuc.

Ponadto może być symptomem:

 • zapalenia jelit,
 • przepukliny – to przemieszczenie jelita przez osłabienie powłok brzusznych. Objawia się wyczuwalnym, miękkim guzem, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Uwięźnięcie przepukliny może spowodować martwicę jelita, a nawet śmierć chorego. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego – może wystąpić w każdym wieku, a czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się bólem brzucha na wysokości biodra. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. 

W każdym z tych przypadków niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i wdrożenie leczenia, dlatego nie można lekceważyć objawów. W przeciwnym razie powyższe schorzenia mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. 

Reklama

Ból jelit po jedzeniu 

Ból brzucha po jedzeniu najczęściej wynika z niestrawności, nietolerancji pokarmów, refluksu żołądka lub choroby wrzodowej. Jednak jeśli koncentruje się w jelitach to może być symptomem:

 • zespołu jelita drażliwego
 • choroby Leśniowskiego-Crohna  - nieswoistego zapalenie jelit. Prowadzi do owrzodzeń błony śluzowej, co uniemożliwia prawidłowe ich działanie. Przyczyny nie są znane. Objawia się anemią, gorączką, biegunką z dużą ilością śluzu. Leczenie wymaga stosowania leków przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych, a także właściwej diety,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego to  nieswoiste zapalenie jelit.Schorzenie powoduje owrzodzenia błony śluzowej oraz podśluzowej jelita grubego. Przyczyny są nieznane. Objawia się bólami brzucha, gorączką, utratą wagi, silnymi biegunkami lub zaparciami. Leczenie wymaga stosowania środków farmaceutycznych, a w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Powyższych schorzeniom mogą towarzyszyć także zaparcia, biegunka, wzdęcia i złe samopoczucie. 

Reklama

Bóle jelit a gazy 

Nagromadzenie gazów w jelitach może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to wynikiem nieprawidłowej diety bogatej w tłuszcze, cukry i produkty wzdymające. Dodatkowo efekt może wzmocnić połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłku.

Pozostałe przyczyny to:

 • zaburzona flora bakteryjna jelit,
 • nietolerancja laktozy,
 • uchyłki jelita grubego, 
 • nadmierna wrażliwość jelit,
 • zaburzenia trawienia
 • zaburzenia wchłaniania.

Sposobem na gazy jest przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. 
W przypadku bolesnych dolegliwości doraźnie mogą pomóc leki rozkurczowe i leki na trawienie, jednak jeśli bóle utrzymują się lub pojawiają częściej niezbędna jest konsultacja lekarska. 

Reklama

Co na ból jelit?

Ból jelit w wielu przypadkach jest intensywny. Doraźnie mogą być zastosowane leki rozkurczowe dostępne bez receptyoraz środki wspomagające trawienie. Niezbędna jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Jednak nie należy lekceważyć dolegliwości i skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnostyki. W zależności od schorzenia wskaże odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Czytaj również

Bibliografia

 • Krystian Adrych; Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Via Medica, Gdańsk 2018, s.224-231
 • Drossman DA. Functional gastrointestinal disorders: history, pathophysiology, clinical features and rome IV. Gastroenterology. 2016; 150(6): 1262–1279
 • Zheng L, Lai Y, Lu W, et al. Pinaverium reduces symptoms of irritable bowel syndrome in a multicen - ter, randomized, controlled trial. Clin Gastroenterol Hepatol. 2015; 13(7): 1285–1292
 • Pietrzak A, Skrzydło-Radomańska B, Mulak A, et al. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w ze - spole jelita nadwrażliwego. Gastroenterology Rev. 2018; 13(4): 167–196
 • Bartnik W, Chojnacki J, Paradowski L. Rekomenda - cje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego. Gastroenterol Klin. 2009; 1(1): 9–17
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Jelita
Polipy jelita grubego - objawy i leczenie. Jakie są przesłanki do profilaktycznej kolonoskopii?
Jelito grube u człowieka
Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych i cieszyć się sprawnym układem pokarmowym?
Pacjent ze złogami w jelitach
Zespół jelita drażliwego - relacja czytelnika z forum [blog]
Podobne artykuły
Jelito grube u człowieka
Gruczolak cewkowy jelita grubego - jak się objawia? Przyczyny i dieta
Kobieta trzyma się za brzuch
Kolka jelitowa - gdzie boli? Objawy u dzieci i dorosłych
Żywienie dojelitowe
Na czym polega żywienie dojelitowe? Zasady żywienia PEG w domu
Kobietę boli brzuch
Choroba SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) - jak się objawia i jak ją leczyć?
Kobietę bolą jelita
Ból jelit - po lewej i prawej stronie. Co pomaga?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!