Pasożyty ludzkie - oczyszczanie, objawy

Pasożyty ludzkie bardzo często objawiają się kłopotami ze strony przewodu pokarmowego. Nękają nas wtedy bóle brzucha, wymioty, biegunki i wzdęcia. Czasem stan jest tak poważny, że powiększona zostaje wątroba lub śledziona, a pacjent cierpi na anemię i szybko traci na wadze. Oczyszczanie z pasożytów zawsze powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.
Jedzenie pasożytków w posiłkach
Źródło: 123RF
Spis treści

Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna na 10 osób na świecie jest nosicielem pasożytów (w Europie jedna na 3 osoby). To nie tylko zagrożenie dla osób nie dbających o higienę i żyjących w skrajnie złych warunkach.

Problem może dotknąć każdego, bo jak alarmuje sanepid, który regularnie kontroluje w Polsce czystość piaskownic, co roku tysiące dzieci zakażają się chorobami pasożytniczymi w czasie zabawy w piasku i na placach zabaw. Najczęściej dzieci mogą tam złapać owsicę, czy zjeść jaja glisty ludzkiej.

Pasożyty ludzkie objawy

Ludzkie pasożyty mogą umiejscowić się w różnych organach ludzkiego ciała, np. przewodzie pokarmowym, wątrobie, czy bytować na skórze.

Pasożyty potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie w organizmie, często są wykrywane przypadkowo, gdy pacjent jest kierowany na rozszerzona diagnostykę w poszukiwaniu przyczyn np. powiększonej wątroby, węzłów chłonnych czy śledzony. Ale pasożyty mogą również wywołać:

 • nudności
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • biegunki
 • anemię
 • utratę wagi
 • wysypki
 • podrażnienia skóry

Obecność pasożytów można wykryć w kale, moczu, treści dwunastniczej, krwi lub innym materiale biologicznym. Badanie kału jest mniej wiarygodne, ponieważ może się zdarzyć, że do analizy nie trafi próbka z jajem pasożyta.

Pasożyty ludzkie – lamblie

Pasożyty te wydalane są wraz z kałem i przenoszone są przez brudne ręce.  Można się nimi zakazić zjadając nieumyte warzywa i owoce. Lambie bytują na komórkach nabłonkowych jelita powodując u człowieka bóle brzucha, biegunki, nadmierne gazy i wzdęcia, apatię zmęczenie i awersję do jedzenia. Czasem pacjent może reagować gorączką.    

Pasożyty ludzkie – owsiki

Owsiki kolonizują końcowy odcinek jelita cienkiego, ale jaja składają w okolicy odbytu, skąd na rękach przenoszone są do ust zdrowej osoby. Pasożyty najczęściej występują u dzieci, bo to one najmniej dbają o dokładne mycie rąk i często wkładają do buzi brudne ręce.

Zakazić można się także przez pościel, bo owsiki wychodzą w nocy z odbytu (popularny sposób na sprawdzenie czy dziecko ma owsiki to delikatne przyklejenie w nocy taśmy klejącej do odbytu). Dzieci skarżą się na swędzenie w okolicach miejsc intymnych, u dziewczynek może pojawić się nie tylko zaczerwienienie wokół odbytu, ale także zapalenie sromu.

Owsicy często towarzyszą niespokojny sen, bóle brzucha, wymioty i biegunki.

Pasożyty ludzkie – włośnica

Zakażenie włośnicą grozi osobom, które zjadają surowe, zakażone mięso, które pochodzi z podejrzanego źródła. Mięso sprzedawane w sklepach jest badane pod tym kątem, dlatego nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia.

W pierwszej fazie włośnica objawia się silnym zatruciem pokarmowym, biegunką, gorączką i silnymi wymiotami. W drugiej fazie choroby włośnie mogą się dostać do krwioobiegu i otorbić się w jednym z narządów wewnętrznych.  

Pasożyty ludzkie – glista ludzka

Jaja glisty ludzkiej, które dostały się do organizmu człowieka trafiają do jelita, gdzie potrafią przeniknąć do naczyń krwionośnych, docierają wtedy do płuc, oskrzelików, tchawicy, krtani, skąd wraz ze ślina dostają się do żołądka i ponownie do jelit, żeby przekształcić się w postać dorosłą, w której samice potrafią urosnąć nawet do 40 cm.

Jaja glisty ludzkiej znajdują się w kale, dlatego źródłem zakażenia są nie tylko brudne ręce, ale także warzywa nawożone ludzkimi fekaliami. Glistnica objawia się bólami brzucha, wymiotami, biegunkami, kaszlem, stanem podgorączkowym, ciągłym zmęczeniem.

Pasożyty ludzkie – tasiemiec

Żeby zakazić się tasiemcem trzeba zjeść fragment tego pasożyta. Pasożyty te gnieżdżą się w jelicie cienkim, gdzie potrafią osiągnąć długość kilku metrów i wydalane są po kawałku wraz z kałem. Tasiemce mogą być uzbrojone i nieuzbrojone.

Jaja tasiemca można znaleźć na brudnych warzywach i owocach, w surowym mięsie i nieprzegotowanej wodzie. Na jagodach i borówkach znajdują się jaja tasiemca bąblowcowego przenoszone wraz z odchodami lisów. Zakażenie tasiemcem nie jest takie częste, jak się sądzi, ale wywołuje u człowieka silne osłabienie, może, ale nie musi wystąpić przy tym  znaczna utrata wagi, bóle brzucha, nudności.

Pasożyty ludzkie – wszy

Te pasożyty zewnętrzne wcale nie pojawiają się u osób, które nie dbają o higienę, choć panuje takie przekonanie. Wszy są przenoszone najczęściej na grzebieniach i innych akcesoriach fryzjerskich, na nakryciach głowy, wspólnych ręcznika i pościeli.

Charakterystyczny objaw wszawicy to uporczywe swędzenie skóry głowy. Ale wszawica nie musi tylko obejmować głowy, może być także wszawica odzieżowa (objawia się swędzącymi krostkami całym ciele), wszawica łonowa (wszy atakują głównie okolice wzgórka łonowego, pachwin, ale również brwi i rzęs), która przenoszona w kontaktach seksualnych może przydarzyć się dzieciom śpiącym w łóżku dorosłych.

Pasożyty ludzkie – włosogłówka

Pasożytuje najczęściej w jelicie cienkim i żywi się krwią człowieka wywołując biegunki z krwią i śluzem, bóle brzucha, anemię. Jaja można połknąć wraz z nieumytymi warzywami, owocami i nieprzegotowaną wodą.

Domowe sposoby na pasożyty ludzkie

Wiele roślin używanych w kuchni to nasi sprzymierzeńcy w walce z pasożytami ludzkimi. Oprócz terapii lekami można  sięgnąć po domowe sposoby i włączyć do jadłospisu następujące produkty:

 • czosnek – zjadamy 3 razy dziennie po ząbku czosnku w trakcie posiłków
 • pestki dyni – 70 pestek ucieramy z odrobiną wody i cukru, papkę dzielimy na 3 porcje i każdą zjadamy rano na czczo. Po 5 godzinach trzeba wypić łyżkę oliwy z oliwek
 • sok z czerwonych buraków
 • sok z kiszonej kapusty
 • przyprawy (goździki, szałwii, imbiru, chrzanu, tymianku, kopru włoskiego i pieprzu kajeńskiego)

W trakcie kuracji odrobaczającej dieta powinna zawierać produkty bogate w błonniki, trzeba także wyeliminować z posiłków cukier, mleko i pszenicę.

Tradycyjne składniki przeciw pasożytom dostępne są również w postaci kapsułek i tabletek. W takiej formie są łatwo przyswajalne, a dobór odpowiednich dawek wpływa na ich skuteczność. Część tego typu preparatów działa również przeciwko innym patogenom, jak wirusy czy grzyby Candida. Te ostatnie także mogą być przyczyną objawów ze strony układu pokarmowego: wzdęć i bólów brzucha.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama