Ból w podbrzuszu powinien być skonsultowany z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu zaleci wykonanie badań, a także w razie potrzeby dobierze odpowiednie leczenie.
Należy uważnie obserwować charakter bólu, jego natężenie oraz częstotliwość, a także postarać się zlokalizować dokładne miejsce dolegliwości. Niekiedy ból może promieniować z innych narządów, prowadząc do mylnej diagnozy.
Reklama
Przyczyny bólu w podbrzuszu
Do najczęstszych przyczyn bólu w podbrzuszu zaliczyć należy:
- powiększającą się macicę w czasie ciąży,
- schorzenia gruczołu krokowego u mężczyzn,
- bóle menstruacyjne – występujące w czasie miesiączkowania,
- ból podbrzusza po okresie,
- zespół jelita drażliwego,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- endometriozę,
- kamicę nerkową,
- zapalenie uchyłków jelitowych.
Ponadto dolegliwość może pojawić się w czasie skrętu jelit, zapalenia pęcherza moczowego oraz schorzeń ginekologicznych u kobiet.
Ból podbrzusza w ciąży
Ból w podbrzuszu w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn. Przede wszystkim stan ten obecny jest tuż na samym początku ciąży i przed porodem. Ból podbrzusza we wczesnej ciąży związany jest głównie z powiększaniem się macicy, a także zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w ciele matki. Dokładniej wynika to z podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek.
Często dyskomfort ten opisywany jest mianem kłucia. Jeśli poza nim obecne jest plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienielub ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska,jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze i krwawienie z pochwy.
Ból w podbrzuszu przed samym porodem najczęściej związany jest z tzw. skurczami przepowiadającymi,które pojawiają się chwilę przed narodzinami maluszka.
Reklama
Ból w podbrzuszu u mężczyzn
Jeśli chodzi o mężczyzn to ból na dole brzucha najczęściej jest oznaką zapalenia najądrza, bądź zapalenie gruczołu krokowego (prostaty).
Zapalenie najądrzajest stanem zapalnym, który objawia się bólem najądrza, czyli narządu obecnego w mosznie. Za wystąpienie dolegliwości najczęściej odpowiedzialne są bakterie, które z zakażonego moczu przemieszczają się wzdłuż nasieniowodu, właśnie do najądrza finalnie prowadząc do jego zapalenia oraz zakażenia. Schorzenie to najczęściej występuje
u seniorów oraz chłopców.
Drugą dolegliwością, która objawia się bólem w podbrzuszu jest zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty. Choroba ta występuje przede wszystkim na skutek:
- niewłaściwej higieny,
- praktykowania stosunków analnych oraz oralnych,
- stanów zapalnych w drogach rodnych partnerki seksualnej.
Może ono przebiegać w sposób ostry, dając różnorakie objawy: gorączka, częstomocz, pieczenie cewki moczowej oraz słabszy strumień moczu.
Ból w lewym podbrzuszu
Odczuwając dyskomfort należy zwrócić uwagę czy jest to ból podbrzusza z lewej czy prawej strony podbrzusza. Odpowiednie zlokalizowanie miejsca dolegliwości z pewnością ułatwi postawienie prawidłowej diagnozy, a tym samym wprowadzenia leczenia.
Ból z lewej strony podbrzusza może wskazywać na takie schorzenia, jak:
- skurcze jelit,
- zespół jelita drażliwego,
- niestrawność,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroby układu pokarmowego.
Reklama
Ból w prawym podbrzuszu
Co zatem oznacza ból podbrzusza po prawej stronie? Przede wszystkim należy wymienić dolegliwości, jak:
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie uchyłków,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- przepuklina,
- nieżyt jelitowo-żołądkowy.
Należy pamiętać, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych, szczególnie jeśli jest to silny ból podbrzusza, należy skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania oraz
w razie potrzeby rozpoczęcia odpowiedniej kuracji.
Ból podbrzusza i pleców
Niekiedy pacjenci mają problem z dokładnym zlokalizowaniem miejsca dolegliwości, opisując ją jako ból krzyża i podbrzusza.
Jeśli dolegliwość występuje w tym samym czasie zarówno na podbrzuszu, jak i plecach najczęściej dotyczy to chorób takich, jak:
- tętniak aorty brzusznej,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- kamica nerkowa,
- ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki,
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Czytaj również:
- Krew w moczu (krwiomocz) - co oznacza krew w moczu?
- Ból brzucha – co na ból brzucha? Rodzaje dolegliwości
- Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
- Ból brzucha po stosunku. Znajdź przyczynę!