Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Poronienie nawykowe - przyczyny. Jakie są objawy poronienia nawracającego?

Poronienie nawykowe to rodzaj powtarzającego się poronienia samoistnego. Medycyna przyjmuje, iż dochodzi do niego przy co najmniej trzech z rzędu wydaleniach płodu z ciała matki. Dlatego też zamiennie nazywane jest poronieniem nawracającym. Ale nawet taka patologia ciąży nie odbiera kobiecie szansy na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Właściwe leczenie i terapia są w stanie stworzyć prawidłowe warunki do rozwoju zarodka. Warto poznać przyczyny takich zaburzeń i możliwe formy leczenia.
Para cierpi z powodu poronienia ciąży
źródło:123RF
W skrócie
  • Poronienie nawykowe, zwane też nawracającym, to rodzaj poronienia samoistnego, które oznacza co najmniej trzykrotne niedonoszenie ciąży.
  • Ustalenie przyczyn poronień nawykowych jest dość trudne, ponieważ zazwyczaj mają one podłoże wieloczynnikowe. Należą do nich m.in.: zaburzenia genetyczne, nieprawidłowości w budowie macicy, czynniki infekcyjne, itd.
  • Aby odnaleźć przyczynę poronień nawykowych, warto przeprowadzić szereg badań. W przypadku takiego rodzaju poronień zdecydowanie konieczna jest nieustanna kontrola lekarska.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak rozpoznać poronienie samoistne?
Spis treści

Poronienie to rodzaj powikłania ciąży, kończące się obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż taka ciąża trwa zaledwie do 22 tygodni. Rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży są bardzo różne i charakteryzują się różnymi objawami. Wiele przyczyn wpływa na ryzyko wystąpienia poronień.

Około 5 proc. poronień samoistnych to właśnie te nawykowe. Wiele kobiet z nawracającymi poronieniami traci ciążę już we wczesnym etapie jej trwania, nawet przed 10 tygodniem. To stresujący problem dla przyszłych mam. Przyczyny są często trudne do określenia w indywidualnych przypadkach lub mają podłoże wieloczynnikowe.

Także wiek kobiety w jakimś stopniu sprzyja poronieniom. Właściwa diagnoza i opieka medyczna stwarzają ogromne możliwości prawidłowego zakończenia ciąży, mimo pewnych ułomności.

Co to jest poronienie nawykowe?

Poronienie nawykowe, zwane też nawracającym, to co najmniej trzykrotne niedonoszenie ciąży. Dla każdej kobiety następujące po sobie trzy poronienia to ogromny stres i szok. Każde z nich jest urazem psychicznym. Lęk o kolejną ciąże i związane z tym napięcie emocjonalne negatywnie wpływają na psychikę kobiety. 

Lekarze uważają , iż ryzyko kolejnego poronienia po dwóch kolejnych utratach ciąży jest wysoce prawdopodobne. Dla większości specjalistów dwa następujące po sobie poronienia już wystarczają, aby wdrożyć diagnostykę nawracających poronień. Ten rodzaj patologii ciąży zdarza się w pierwszym trymestrze ciąży.

Podstawowe znaczenie dla leczenia nawykowych poronień ma samo znalezienie przyczyny takiego stanu. To dopiero pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do terapii i szans na urodzenie zdrowego dziecka. Zawsze należy pamiętać, iż ten rodzaj nie oznacza braku szansy na macierzyństwo.

Reklama

Przyczyny poronienia nawracającego

W większości poronień nawykowych ustalenie pochodzenia przyczyn jest dość trudne. Do najważniejszych należą:

  • zaburzenia genetyczne, a w szczególności zaburzenia chromosomalne i mutacje genów,
  • nieprawidłowości w budowie macicy- wrodzone, takie jak przegroda macicy czy macica podwójna;nabyte, takie jak mięśniaki czy polipy,
  • zaburzenia hormonalne – cukrzyca i choroby tarczycy,
  • zaburzenia immunologiczne, a przede wszystkim czynniki autoimmunologiczne,
  • trombofilia wrodzona czyli nadkrzepliwość krwi,
  • poważne choroby ogólnoustrojowe (na przykład nadciśnienie tętnicze czy silna niewydolność  nerek),
  • czynniki infekcyjne, a w szczególności toksoplazmoza czy opryszczka.

Niekiedy przyczyną nawracających poronień mogą być czynniki środowiskowe. Przede wszystkim chodzi o niezdrowy tryb życia (alkohol, nikotyna), stres i otyłość. Wiek matki ma raczej niewielki wpływ na poronienia nawykowe. 

Objawy nawykowego poronienia

Objawy poronienia nawykowego są w większości podobne do tych, występujących przy innych przedwczesnych zakończeniach ciąży. 

Ten typ poronienia charakteryzuje się następującymi objawami:

  • krwawienie i plamienie z dróg rodnych - jest to najpopularniejszy objaw. Każda nagła i szybka utrata krwi powinna zawsze wzbudzać niepokój u przyszłej mamy. Niekiedy krew ta zawiera skrzepy i fragmenty tkanek;
  • skurcze brzucha - skurcze to naturalny element ciąży. Ale trzeba zawsze pamiętać, iż tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Wszystkie bóle brzucha, jeśli tylko mają duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie;
  • wydzielina z pochwy - nie tylko silne krwawienia może oznaczać poronienie. Wiele kobiet często zauważa biało-różowy śluz bądź tylko wodnistą wydzielinę. I ten objaw nie powinien być nigdy bagatelizowany. Kiedy w śluzie pojawiają się fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz w dużej ilości także może sygnalizować poronienie;
  • ból w podbrzuszu - często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu i może sygnalizować poronienie nawracające.

Reklama

Leczenie i diagnostyka poronienia nawykowego

W przypadku stwierdzenia poronienia nawykowego należy przeprowadzić szereg badań. Warto skorzystać z możliwości kompleksowego pakietu badań, aby odnaleźć przyczynę tego stanu. Określenie przyczyny poronienia nawracającego pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i skutecznie zwiększyć szansę na prawidłowy rozwój kolejnej ciąży. 

Do najważniejszych badań diagnostycznych należą:

  • badanie genetyczne pobranego materiału z poronienia,
  • badanie trombofilii (nadkrzepliwość) wrodzonej u kobiety,
  • badanie kariotypu (obrazu chromosomów) kobiety i mężczyzny,
  • badanie immunofenotypu kobiety (opis antygenowych cech komórki),
  • badanie zaburzeń anatomicznych macicy,
  • konsultacja z lekarzem genetykiem.

W zależności od wyników wszystkich badań lekarz wdraża odpowiednie leczenie, polegające na:

  • hormonoterapii – w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej,
  • leczeniu chirurgicznym – w sytuacji nieprawidłowości budowy narządów rodnych,
  • profilaktyce zakrzepowej,

W trakcie tego typu poronień konieczna jest stała kontrola lekarska. Przy tego rodzaju patologii każda kolejna ciąża jest podwyższonego ryzyka. Jednak rokowania u kobiet z nawracającymi poronieniami są często pomyślne. Dokładny wywiad medyczny u pacjentki, szczegółowe badania i silna diagnostyka kończą się z reguły pomyślnie dla większości par. 

Czytaj również

Bibliografia

  • prof. M. Spaczyński i inni „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego odnośnie poronień nawracających”, Komisja Ekspertów, 2004 r.,
  • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
  • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
  • Wilcox AJ, Weinberg CR, O’Connor JF, et al. Incidence of early loss of pregnancy. N Engl J Med 1988;319:189-94.
  • Czajkowski K. Progesteron i gestageny w ciąży. W: Patologia wczesnej ciąży. Red. Paszkowski T. IZT, Lublin 2004.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poronienia
Poronienie samoistne - jak wygląda? Możliwe przyczyny poronienia
Słowo MISCARRIAGE składa się z drewnianych liter. Kobieta w ciąży w tle
Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?
Kobieta klęczy przy toalecie
Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Lekarz trzyma za rękę kobietę po poronieniu
Podobne artykuły
Nieszczęśliwa kobieta
Ryzyko poronienia - ile wynosi w poszczególnych tygodniach ciąży?
Sfrustrowana para
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania
Sfrustrowana para
Poronienie - objawy i przebieg. Jakie są rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży?
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!