Dla Ciebie, na zdrowie!

Obrzęk jądra – po uderzeniu i z innej przyczyny. Leczenie

Obrzęk jądra może być wynikiem uderzenia, czy innego urazu mechanicznego, ale może też być spowodowany jedną z męskich chorób, np. zapaleniem jądra, wodniakiem jądra, skrętem jądra, a nawet rakiem jądra. Opuchlizna jądra lub obu jąder może także stanowić objaw wywołany noszeniem zbyt ciasnej bielizny, czy prowadzeniem bardzo aktywnego życia erotycznego. Leczenie jest uzależnione od czynnika wywołującego obrzęk jądra.
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
źrodło:123RF
Spis treści

Czym jest obrzęk jądra?

Jądra są parzystym organem płciowym mężczyzny. Znajdują się one w worku mosznowym. Najważniejszym zadaniem jąder jest wytwarzanie plemników, służących do zapłodnienia komórki jajowej oraz produkcja testosteronu. Stanowią bardzo wrażliwy narząd, który łatwo może ulec uszkodzeniu, czy urazowi mechanicznemu. Niekiedy dochodzi do pojawienia się różnych dolegliwości, pochodzących od jądra lub obu jąder. Obrzęk jądra jest jedną z nich. 

Obrzęk jąder lub jednego jądra może pojawić się u dziecka, nastolatka, młodego lub dojrzałego mężczyzny. Wygląda to tak, że jedno lub oba jądra stają się wyraźnie powiększone. Temu obrazowi dodatkowo może towarzyszyć np. ból jądra (lub obu), zaczerwienie skóry w tej okolicy, uczucie ciągnięcia, czy ciężkości.

Powiększenie  jądra może wynikać z rozmaitych przyczyn. Mogą ją powodować różne choroby, w tym m.in. świnka, rak jądra, wodniak jądra, czy zapalenie jądra. Stan taki może też być wywołany urazem, uszkodzeniem jądra, przebywaniem w bardzo wysokiej temperaturze przez dłuższy czas, czy długotrwałym i intensywnym odbywaniem stosunków płciowych.

Jak objawia się obrzęk jądra?

Przez to, że jądra są bardzo mocno unaczynione oraz ukrwione, wszelkie zmiany, które pojawiają się w ich obrębie można szybko zauważyć i wyczuć w dłoniach wykonując samobadanie jąder. Oczywiście nie wszystkie odstępstwa od normy będą możliwe do zarejestrowania od momentu ich pojawienia się w organie, jednak systematycznie przeprowadzana analiza jąder połączona z samobadaniem zdecydowanie przyczynia się do szybkiego wykrycia niepokojących objawów i zdiagnozowania ewentualnych schorzeń tego narządu rozrodczego u mężczyzny. 

Obrzęk jądra lub obu spowodowany zapaleniem tego organu (organów) poza powiększeniem jąder odznacza się też wysoką bolesnością krocza oraz ociepleniem worka mosznowego. Nabrzmienie i twardość jednego jądra nie połączona z jego bólem mogą stanowić symptomy wodniaka jądra. Z kolei o skręcie powrózka nasiennego może decydować narastający obrzęk tego narządu wraz z bardzo silnym bólem, a czasami także nudnościami i wymiotami. Jeśli natomiast opuchlizna i ból jądra ustają po przejściu do pozycji leżącej, może to sugerować przepuklinę pachwinową. Objawami raka jądra, oprócz niesymetrycznego obrzęku, są też występujące w nim guzki lub guzek i z reguły brak dolegliwości bólowych. 

Przyczyny obrzęku jądra

Jak już wcześniej nadmieniono obrzęk jądra może być spowodowany występowaniem różnych chorób, które ogólnie określa się jako męskie. 

Obrzęk jądra u dziecka bardzo często ma związek z wodniakiem jądra (to gromadzenie się płynu pomiędzy osłonkami jądra  ) lub świnką, w powikłaniu której może wystąpić powiększeniem tego narządu wraz z np. silnym bólem jądra promieniującym nawet do brzucha oraz gorączką. Zarówno wodniak, jak i powikłania po śwince mogą wystąpić także u dorosłego mężczyzny.

Ból i obrzęk jądra mogą wynikać np. z zapalenia jądra lub najądrza. Stan zapalenia męskich organów rozrodczych powstaje na skutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, infekcji bakteryjnej układu moczowego, czy też ataku mikroorganizmów przyczyniających się do zakażenia rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co jeszcze może powodować obrzęk jądra? Przyczyny tego stanu to też skręt jądra, skręt szypuły jądra, nowotwór jądra, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, żylaki powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa, czy filarioza.

Obrzęk jądra po operacji

Obrzęk może pojawić się po operacji wodniaka jądra, czy po operacji żylaków albo też po wazektomii. Jeśli symptom nie mija sam lub po zastosowaniu leczenia objawowego, należy zgłosić się do lekarza.

Uraz, ucisk na jądro (spowodowany noszeniem zbyt ciasnej bielizny), uderzenie w jądra (np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub kopnięcia) również mogą stanowić przyczyny obrzęku. 

Ponadto duża ilość odbytych aktów płciowych w niedużym odstępie czasowym także może wywołać obrzęk worka mosznowego. 

Leczenie obrzęku jądra

Co robić, gdy wystąpi obrzęk jądra? Leczenie warunkuje przyczyna obrzęku tego organu. 

W przypadku obrzęku jądra, wywołanego przez wodniaka jądra metodą leczniczą, którą wybiera się najczęściej jest operacja urologiczna. Podobne postępowanie stosuje się zwykle w przypadku skrętu powrózka nasiennego.

Podawanie medykamentów, w tym stosowanie antybiotykoterapii, to najczęstszy sposób terapii zapalenia jąder lub zapalenia najądrza. Leczenie przeciwpasożytnicze to wybór przy filariozie, w trudnych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Jeżeli powiększenie jądra spowodował rak jądra, konieczna jest operacja, a dalsze leczenie jest zależne od stadium zaawansowania choroby, ewentualnych przerzutów nowotworu do dalszych narządów i rodzaju histopatologicznego raka. 

O sposobie leczenia powinien decydować lekarz opiekujący się pacjentem. On też stawia diagnozę, która stanowi podstawę wyboru metody leczniczej.

 

[link url="https://www.medme.pl/artykuly/bol-jadra-czego-objawem-moze-byc-bol-lewego-lub-prawego-jadra,67551.html"]Ból jądra - czego objawem może być ból lewego lub prawego jądra?[/link

Czytaj również

Bibliografia

  • Dobosz Robert, Ostre schorzenia moszny, Borgis – Postępy Nauk Medycznych s1/2014, str. 51-53.
  • Mizgajska-Wiktor Hanna, Jarosz Wojciech, Fogt-Wyrwas Renata, Podstawy biologii człowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013, ISBN 978-83-01-17410-1.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biopsja prostaty (stercza) - zalecenia. Jak się przygotować?
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Przeczytaj artykuł
Krew w spermie - przyczyny i leczenie. Co to hematospermia?
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Przeczytaj artykuł
Gruczoł krokowy - czym jest? Prostata a płodność
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Podobne artykuły
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Para po nieudanym seksie z powodu anorgazmii
Anorgazmia - objawy i przyczyny. Jak leczyć?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?
Zabieg biopsji jąder
Biopsja jąder – cena i wyniki. Jak wygląda zabieg?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!