string(8) "szukanie" Od 1 grudnia 2018 zwolnienie lekarskie tylko elektronicznie

Od 1 grudnia 2018 zwolnienie lekarskie tylko elektronicznie

E-zwolnienia całkowicie zastąpią tradycyjne L4. Od początku grudnia lekarz nie będzie mógł już wypisać go w formie papierowej. Skróci to czas wystawiania zwolnienia, a także umożliwi lekarzowi pełny dostęp do dotychczasowej dokumentacji medycznej.
elektroniczne zwolnienie lekarskie
123RF

Spis treści

Kto może wystawić e-zwolnienie?

Uprawnienia do korzystania z takiej formy L4 będą mieli:

  • specjaliści upoważnieni przez ZUS,
  • stomatolodzy,
  • ci, którzy mają prawo do wykonywania zawodu felczera– są to osoby, które nie muszą mieć ukończonych studiów medycznych.

Felczerzy mogą wystawiać e-zwolnienia pod warunkiem, że założą bezpłatny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zalety e-zwolnienia

Przede wszystkim elektroniczne L4 ułatwi pracownikowi odpoczynek, ponieważ po wyjściu od lekarza będzie mógł udać się prosto do domu. Nie będzie trzeba już udawać się do działu kadr z zaświadczeniem, gdyż cały proces odbędzie się drogą elektroniczną.

Dodatkowo nie będzie już ryzyka, że zwolnienie nie dotrze do ZUS w ciągu 7 dni od jego wystawienia, co wcześniej mogło wpływać na zmniejszenie zasiłku chorobowego.

Ponadto lekarze zdecydowanie szybciej wystawią elektroniczne zwolnienie od wypisywania go w tradycyjnej, papierowej formie.

Kiedy lekarz musi wydrukować zwolnienie?

Niestety w niektórych przypadkach pacjent otrzyma wydrukowane, elektroniczne L4. Przede wszystkim, gdy:

  • pracodawca nie ma profilu na platformie PUE ZUS,
  • gdy ubezpieczony zażąda takiego zwolnienia (mimo sytuacji, w której pracodawca posiada konto na platformie).

Jak wystawiano zwolnienia do tej pory?

Już od 2016r. lekarze mogli decydować się na e-zwolnienia, jednak w praktyce często zasada ta nie była stosowana. Od 1 grudnia 2018 nie będzie innej możliwości – wszystkie zwolnienia będą musiały być elektroniczne.

Jak wydrukować e-zwolnienie w czasie wizyty domowej?

Często zdarza się sytuacja, że lekarz nie ma dostępu do Internetu i nie będzie mógł wydrukować e-zwolnienia. Co w takim przypadku? Lekarz ma możliwość wcześniejszego wydrukowania zaświadczeń lekarskich z systemu. Każdy taki formularz jest zarejestrowany w systemie. Następnie wypełnia go w czasie np. wizyty domowej.

Następnie lekarz w ciągu 3 dni powinien dane z takiego formularza wgrać do systemu e-ZLA.

Dowiedz się: Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij