Odciski – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie

Starszy niż rok
O zdrowe stopy warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Niewygodne obuwie czy nieprawidłowa pozycja ciała w czasie chodzenia mogą bowiem prowadzić do powstania odcisków, które są w stanie mocno uprzykrzyć nam życie. Problemem mogą się też okazać groźne infekcje, jakie wynikają z nieumiejętnego usuwania nagniotków.

Odciski (czy inaczej nagniotki) to zgrubienia naskórka powstałe w wyniku długotrwałego drażnienia i nacisku. Powstają zazwyczaj nad częściami kostnymi palców lub między palcami. Są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bólu, który utrudnia chodzenie.

Zobacz: Odcisk, modzel, kurzajka... Jaki problem mają twoje stopy?

Przyczyny odcisków

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niewygodnego lub zbyt ciasnego obuwia. Dochodzi w ten sposób do drażnienia skóry, uciskanej z jednej strony przez but, z drugiej zaś przez kości stopy. Odciski mogą powstawać też między palcami stóp w wyniku ich wzajemnego pocierania się o siebie podczas chodzenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odciskami twardymi, w drugim zaś z miękkimi. Do innych, rzadszych przyczyn powstawania odcisków należą nieprawidłowy sposób chodu (zwłaszcza u dzieci) oraz zaburzenia budowy stopy, np. nachodzące na siebie palce stopy lub nieprawidłowo wysklepione śródstopie.

Zobacz też: Odciski i nagniotki.

Odciski to okrągłe, żółtawe zgrubienia skóry umiejscowione zazwyczaj nad kostnymi częściami palców. Mogą też przybierać kolor czerwony, gdy zostaną podrażnione lub dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Nagniotki posiadają twardy trzon lub inaczej rdzeń, drążący do głębiej położonych tkanek stopy. To właśnie on jest źródłem dokuczliwego bólu, nasilającego się podczas ucisku i chodzenia.

Sposobów radzenia sobie z odciskami jest wiele. Jednak pierwszą i nadrzędną zasadą ułatwiającą walkę z nagniotkami oraz zapobiegającą ich nawrotom jest pożegnanie się z niewygodnym, uciskającym stopę obuwiem. Nawet najbardziej zaleczony odcisk powróci, jeżeli stopa znów trafi do feralnego buta. Natomiast w przypadku, gdy przyczynę powstawania odcisków stanowi nieprawidłowa motoryka chodu, należy ją skorygować przez odpowiednią gimnastykę. Jeśli zaś przyczyna leży w zaburzeniach budowy stopy, trzeba stosować odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne.

Czytaj też: Kiedy odcisk przeszkadza w treningu?

Jak wyleczyć odciski

Leczenie odcisków polega na ich sukcesywnym zmiękczaniu i ich usuwaniu. Zmiękczenie można osiągnąć, stosując specjalne plastry na odciski zawierające w składzie kwas salicylowy (preparatów takich nie można stosować na odciski miękkie), a także „domowymi” sposobami – za pomocą codziennego aplikowania maści nagietkowej, kąpieli stóp w wodzie z solą lub sodą oczyszczoną. Odciski można też zabezpieczać, by zmniejszyć dolegliwości bólowe i zapobiec pogłębianiu się schorzenia. Służą do tego specjalne piankowe poduszeczki ochronne na odciski oraz kliny międzypalcowe. Pamiętać należy, że jeśli nie uda nam się samodzielnie zwalczyć odcisków, należy udać się po poradę do lekarza. Osoby z cukrzycą oraz zaburzeniami krążenia w ogóle nie powinny samodzielnie leczyć odcisków! Takie próby skończyć się bowiem mogą powstaniem głębokiej, niegojącej się rany przechodzącej w owrzodzenie, co w skrajnych przypadkach skutkować może amputacją stopy! Wyżej wymienione osoby w przypadku pojawienia się nagniotka powinny jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj też: Stopy - wskaźnik twojego stanu zdrowia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA