Dla Ciebie, na zdrowie!

Odciski - przyczyny, domowe sposoby. Jak usunąć?

O zdrowe stopy warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Niewygodne obuwie czy nieprawidłowa pozycja ciała w czasie chodzenia mogą bowiem prowadzić do powstania odcisków, które są w stanie mocno uprzykrzyć życie. Problemem mogą się też okazać groźne infekcje, jakie wynikają z nieumiejętnego usuwania nagniotków.
Spis treści

Odciski (czy inaczej nagniotki) to zgrubienia naskórka powstałe w wyniku długotrwałego drażnienia i nacisku. Powstają zazwyczaj nad częściami kostnymi palców lub między palcami. Są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bólu, który utrudnia chodzenie.

Reklama

Czym są odciski?

Odciski to okrągłe, żółtawe zgrubienia skóry umiejscowione zazwyczaj nad kostnymi częściami palców. Mogą też przybierać kolor czerwony, gdy zostaną podrażnione lub dojdzie do rozwoju stanu zapalnego.

Nagniotki posiadają twardy trzon lub inaczej rdzeń, drążący do głębiej położonych tkanek stopy. To właśnie on jest źródłem dokuczliwego bólu, nasilającego się podczas ucisku i chodzenia.

Przyczyny odcisków

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niewygodnego lub zbyt ciasnego obuwia. Dochodzi w ten sposób do drażnienia skóry, uciskanej z jednej strony przez but, z drugiej zaś przez kości stopy.

Odciski mogą powstawać też między palcami stóp w wyniku ich wzajemnego pocierania się o siebie podczas chodzenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odciskami twardymi, w drugim zaś z miękkimi.

Do innych, rzadszych przyczyn powstawania odcisków należą nieprawidłowy sposób chodu (zwłaszcza u dzieci) oraz zaburzenia budowy stopy, np. nachodzące na siebie palce stopy lub nieprawidłowo wysklepione śródstopie.

Reklama

Domowe sposoby na odciski

Domowe sposoby na odciski na stopach są różne, jednak pierwszą i nadrzędną zasadą ułatwiającą walkę z nagniotkami oraz zapobiegającą ich nawrotom jest pożegnanie się z niewygodnym, uciskającym stopę obuwiem. Nawet najbardziej zaleczony odcisk powróci, jeżeli stopa znów trafi do feralnego buta.

Natomiast w przypadku, gdy przyczynę powstawania odcisków stanowi nieprawidłowa motoryka chodu, należy ją skorygować przez odpowiednią gimnastykę. Jeśli zaś przyczyna leży w zaburzeniach budowy stopy, trzeba stosować odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne.

Medycyna ludowa wyróżnia także take metody, jak:

  • czosnek na odciski,
  • maść ichtiolowa na odciski,
  • ocet jabłkowy na odciski,
  • soda oczyszczona.

W sklepach można nabyć także plastry, którymi można zabezpieczyć zmianę przed otarciami.

Jak wyleczyć odciski?

Jak jeszcze usunąć odcisk na stopie? Leczenie odcisków polega na ich sukcesywnym zmiękczaniu i ich usuwaniu. Zmiękczenie można osiągnąć, stosując specjalne plastry na odciski zawierające w składzie kwas salicylowy (preparatów takich nie można stosować na odciski miękkie), a także „domowymi” sposobami na odciski – za pomocą codziennego aplikowania maści nagietkowej, kąpieli stóp w wodzie z solą lub sodą oczyszczoną.

Nagniotek można też zabezpieczać, by zmniejszyć dolegliwości bólowe i zapobiec pogłębianiu się schorzenia. Służą do tego specjalne piankowe poduszeczki ochronne na odciski oraz kliny międzypalcowe.

Pamiętać należy, że jeśli nie uda się samodzielnie zwalczyć odcisków, należy udać się po poradę do lekarza. Osoby z cukrzycą oraz zaburzeniami krążenia w ogóle nie powinny samodzielnie leczyć odcisków! Takie próby skończyć się bowiem mogą powstaniem głębokiej, niegojącej się rany przechodzącej w owrzodzenie, co w skrajnych przypadkach skutkować może amputacją stopy! Wyżej wymienione osoby w przypadku pojawienia się nagniotka powinny jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach? Przyczyny, leczenie
Brzydki zapach kobiecych stóp
Przeczytaj artykuł
Ból śródstopia - od góry, spodu i z boku. Co oznacza?
Ból w stopie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Odciski i nagniotki - przyczyny powstawania. Jak je usunąć?
Wygląd opuchniętych kostek
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
Pęcherz na stopie
Odparzone stopy - co robić? Maść i domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?