Zimne stopy - przyczyny. Co oznaczają?

Upał czy mróz, a stopy są zmarznięte? Grube, wełniane skarpety w zimowe chłody nie rozwiązują problemu, a ciepła letnia pogoda nie wpływa na niską temperaturę kończyn? Zimne stopy, bo o nich mowa, doskwierają niemal każdemu, bez względu na wiek i płeć. Zwykle nie stanowią powodu do zmartwień, jednak mogą sygnalizować pewne poważne problemy zdrowotne.
Spis treści

Przyczyna zimnych nóg

Co oznaczają zimne stopy? Bardzo często zdarza się, że stopy marzną właściwie bez powodu, a przyczyn można dopatrywać się w powiedzeniu „taka twoja uroda”. Niekiedy problem leży w budowie ciała – wystarczy wysoka, szczupła sylwetka, by uczucie zimnych kończyn towarzyszyło nam każdego dnia. Zziębnięte stopy występują również u osób łatwo ulegających emocjom (takim jak stres czy niepokój), które wywołują zaburzenia krążenia krwi. Wszelkie poruszenia emocjonalne pobudzają organizm do wzmożonej produkcji katecholaminy, przez co naczynia krwionośne w stopach silnie się kurczą i pojawia się uczucie zimna. Podobne objawy towarzyszą paleniu papierosów – palacze często skarżą się, że z biegiem lat ich stopy coraz łatwiej marzną i są mniej odporne na chłód.

Domowe sposoby na zimne stopy

Walkę z zimnymi stopami warto zacząć od codziennej, krótkiej gimnastyki. Odpowiednie ćwiczenia przyśpieszą cyrkulację krwi i zapewnią ci energię na resztę dnia. W przypadku siedzącego trybu życia należy pamiętać o regularnych przerwach na ruch. Z pomocą przyjdą również ciepłe skarpety bez uciskającego ściągacza, biotermiczne wkładki do butów czy termofor. Należy unikać chodzenia po domu na boso i chronić stopy przed wychłodzeniem, zwłaszcza przy niskich temperaturach. Warto codziennie nacierać je maściami rozgrzewającymi, które pobudzają krążenie i uelastyczniają naczynia krwionośne. W przypadku palaczy najlepszym sposobem na marznące kończyny jest zerwanie z nałogiem.

Gdy problem zimnych stóp wyjątkowo daje nam się we znaki, warto zastosować kąpiel z dodatkiem rozgrzewającego wyciągu z kamfory i papryki. W prosty sposób uelastycznimy naczynia, naprzemiennie mocząc stopy w miskach z gorącą i zimną wodą. Wystarczy zmieniać naczynia co minutę, co najmniej kilkukrotnie. Ten prosty i skuteczny zabieg można wykonywać codziennie wraz ze starannymi masażami. Równie skuteczne mogą okazać się wizyty w saunie.

Leczenie zimnych stóp

Jeśli mimo wszelkich starań, gimnastyki i domowych kuracji stopy nadal pozostają zimne, należy udać się na badania. To jeszcze nie powód do paniki, gdyż zmarznięte kończyny towarzyszą stosunkowo niegroźnym dolegliwościom. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do przychodni, gdzie czeka nas badanie krwi – na początek morfologia i hormony tarczycy, gdyż zziębnięte stopy to jeden z objawów anemii i niedoczynności gruczołu tarczowego. Warto również zmierzyć ciśnienie, ponieważ problem zimnych kończyn dotyka niskociśnieniowców.

Zimnych stóp nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Czerwoną lampkę powinny zapalić dolegliwości serca – te dwa symptomy występujące naraz mogą oznaczać poważne problemy z układem krążenia. Sinienie i ból marznących palców to kolejny powód do obaw, gdyż tak przejawia się choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do ciężkich komplikacji, a nawet do amputacji zainfekowanych kończyn. Gdy nasze stopy bledną przy kontakcie z zimną wodą i natychmiast marzną, również należy skontaktować się lekarzem, gdyż powodem może być choroba autoagresywna – niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. W przypadku osób starszych zziębnięte kończyny mogą oznaczać miażdżycę. Wszystkie niepokojące symptomy wymagają konsultacji lekarskich.

Czy wiesz, że: Stopy to wskaźniki Twego stanu zdrowia

Bibliografia

  • Jolanta Grygielska, Wszystko zaczyna się od stopy, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej na zlecenie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków „REF”, http://reuma.idn.org.pl/stopy.pdf (dostęp: 26.07.2021)
  • Alina Blacha, Co mówią o Tobie Twoje stopy?, https://zagielmed.pl/wp-content/uploads/2018/10/Co-mowia-o-tobie-twoje-stopy.pdf (dostęp: 26.07.2021)
  • Borucka K, Naskręt D, Wierusz-Wysocka B. Metody oceny mikrokrążenia w skórze u pacjentów z cukrzycą. Diabetologia Kliniczna
  • Nardin RA, Fogerson PM, Nie R, Rutkove SB. Foot temperature in healthy individuals: effects of ambient temperature and age. J Am Podiatr Med Assoc. 2010 Jul-Aug;100(4):258-64. PubMed PMID: 20660876
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Przeczytaj artykuł
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Odciski i nagniotki - przyczyny powstawania. Jak je usunąć?
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama