string(8) "szukanie" Nagniotki - jak usunąć? Na stopach, palcach, pięcie

Nagniotki - jak usunąć? Na stopach, palcach, pięcie

Nagniotki lub inaczej odciski to dolegliwość skórna, często mylona z kurzajkami. Odcisk to reakcja obronna skóry na zwiększony nacisk. W miejscach zwiększonego nacisku pojawia się wzmożone wytwarzanie komórek rogowych, przez co twardnieje skóra. Przez nacisk twarde komórki są dalej wgniatane w skórę, przez co wzmagane jest dalsze wytwarzanie komórek rogowych i powodowany jest ból. Jeżeli nagniotek ulegnie zapaleniu pojawia się ból, swędzenie i zaczerwienienie.

Spis treści

Co to są nagniotki?

Nagniotki to odciski w formie sterczących twardych narośli, które najczęściej występują na stopach. Odciski są zazwyczaj małe i okrągłe. Najpospolitszymi miejscami pojawiania się nagniotków są górne powierzchnie palców u stóp, końce palców i przestrzenie między palcami. Dla osób starszych mogą być strasznie uciążliwe i powodować utrudnienia w chodzeniu.

Nagniotki pojawiają się głównie u kobiet. Powoduje je ucisk i tarcie wywarte na skórę. Najczęściej spowodowane są zbyt ciasnym obuwiem ocierającym zrogowaciałe zmiany skórne. Krzywe palce lub słabe ukrwienie stóp mogą również spowodować występowanie odcisków. Jest to schorzenie właściwie nieszkodliwe. Jednak u diabetyków (osób cierpiących na cukrzycę) nagniotki mogą spowodować występowanie niezwykle uciążliwych i trudnych do wyleczenia ran.

Nagniotek z korzeniem

Nagniotek z korzeniem to odcisk, który posiada centralnie umiejscowiony czop rogowy (zwany potocznie korzeniem) zbudowany z zagęszczonych komórek rogowych. Wspomniany czop przybiera zazwyczaj formę stożka i ostrym wierzchołkiem wrasta w głąb skóry. To przyczynia się do wyraźnie odczuwalnego bólu przy bezpośrednim ucisku na nagniotek, czyli głównie podczas chodzenia. Ból potrafi być tak ostry, że często utrudnia poruszanie się. Jeśli dolegliwości bólowe zaczną pojawiać się samoistnie, a wokół nagniotka wystąpią zaczerwienie i świąd, będzie to oznaczało stan zapalny.

Jak usunąć nagniotki?

Jak usunąć odcisk z korzeniem? Mniejsze nagniotki usuwamy sami, stosując do tego różnego rodzaju plastry, maści, kremy, żele. Najpierw trzeba zakleić zrogowacenie plastrem na odciski i po kilku dniach zerwać go razem z nagniotkiem. Nie można starać się usuwać odcisków materiałami ściernymi jak np. pumeks, w celu zmniejszenia rogowatości. Wręcz przeciwnie, jeżeli nagniotek się pojawi, musimy starać się otaczać go miękkimi materiałami jak choćby plaster. Usunięcie nagniotka powoduje jedynie tymczasowe przyniesienie ulgi. Jeżeli źródło bólu nie zostanie wyeliminowane dolegliwości będą nawracać.

W ciężkich przypadkach nagniotków należy się pozbywać chirurgicznie. Wycina się je specjalnym wiertłem wraz z czopem rogowym nagniotka. Do usuwania nagniotków na stopach używa się specjalnej frezarki, skalpela lub dłuta bądź lasera.

Domowe sposoby na nagniotki i profilaktyka

Warto pamiętać, że w przypadku dolegliwości związanych z nagniotkami profilaktyka jest dużo prostsza i skuteczniejsza niż samo leczenie. Dlatego warto wystrzegać się ciasnego lub przesadnie luźnego obuwia, ciasnych skarpet oraz rajstop. Można także zdecydować się na zakup specjalnych poduszeczek i wkładek, których specjalny materiał ochroni stopę przez naciskiem w twardym i niewygodnym obuwiu.

Niestety, nagniotki powracają i pojawiają się w tym samym miejscu nie wiadomo kiedy. Może to być spowodowane z jednej strony niemożnością odrzucenie eleganckich, ale niewygodnych butów lub podskórnymi nierównościami.

Odcisk na stopie, nagniotki i modzele powstają wskutek zaniedbania. Warto pamiętać o tym, że nasze stopy mają za zadanie „udźwignąć” ciężar całego naszego ciała i do tego wyglądać pięknie. Bez naszej interwencji takie efekty nie będą możliwe do osiągnięcia. Stopy są ciągle narażone na kontakt z butami, które nie zawsze są wygodne i dopasowane. W zetknięciu z powierzchnią butów skóra na stopie nie złuszcza się, ale twardnieje i tworzy w ten sposób zgrubienie. Dlatego ważne jest, aby systematycznie i odpowiednio wcześnie usunąć zatwardziałość na stopach, która należy do pierwszych objawów pojawienia się nagniotka.

Jak usunąć zrogowaciały naskórek? Na wstępie należy namoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz soli leczniczej lub zwykłej kuchennej. Kiedy skóra zmięknie ścieramy jej nadmiar za pomocą tarki lub pilnika. Czynność tę wykonujemy ostrożnie i subtelnie, aby nie doprowadzić do skaleczenia. Ponadto, warto stosować różnego rodzaju kremy do stóp. Dobrą propozycją są kremy i maści złuszczające, za pomocą których usuwamy niepotrzebny, zrogowaciały naskórek. Dodatkowo można stosować kremy pielęgnacyjne, które mają na celu zmiękczenie, wygładzenie naskórka oraz zapobiegnięcie poceniu się stóp.

Jeśli nagniotek już powstał warto sięgnąć po specjalne plastry na odciski, żele, płyny i kremy, które wspomagają zmiękczanie i złuszczanie się naskórka. Nie należy usuwać nagniotków na własną rękę sposobami mechanicznymi, za pomocą ostrych narzędzi, ponieważ może to prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji.

Nagniotki i modzele

Modzel to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje na podeszwie stopy, pięcie lub na wyniosłościach kostnych. Są to narośle zgrubiałej skóry w kolorze żółtawym i o nieostrych granicach. Są szczególnie bolesne i powodują piekący ból. Skóra, która jest ugniatana obumiera z powodu braku ukrwienia, co powoduje głęboki i niezwykle przykry ból. Nie zmienienie obuwia może doprowadzić do stanu zapalnego i jeszcze większego cierpienia.

Przyczyn powstawania modzeli może być wiele. Podstawową jest noszenie butów na wysokim obcasie, które powodują nadmierny ucisk na przednią część stopy. Inne przyczyny to także nieprawidłowy chód, płaskostopie lub nadmierna otyłość.

Czytaj też: Kiedy odcisk przeszkadza w treningu?

Modzele – jak pozbyć się nagniotków?

Modzele eliminuje się przez systematyczne ich ścieranie lub wycinanie. Powoduje to niestety tylko tymczasową ulgę, ponieważ źródło nacisku nie jest usunięte. Całkowite ich wykluczenie możliwe jest dzięki wizycie u kosmetyczki, która w profesjonalny i bezpieczny sposób wytnie zmianę. Nie należy samemu wycinać, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia wywołanego wskutek zacięcia skóry. Zdarza się, że ortopeda zaleci specjalne wkładki do butów, które powodują korekcję konstrukcji stopy. Również samemu można zaopatrzyć się w aptece w miękkie podkładki z żelu lub z gąbki, które uprzyjemnią chodzenie.

Profilaktycznie należy unikać butów na wysokim obcasie i systematycznie stosować odpowiednie wkładki, które zapobiegają ocieraniu stóp. Warto dbać o to, by skóra stóp utrzymywana była w właściwej wilgotności oraz w miarę często używać środków ścierających w celu zmniejszenia zrogowaciałej warstwy modzeli.

Czytaj też: Stopy - wskaźnik twojego stanu zdrowi

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 67)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij