Dla Ciebie, na zdrowie!

Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania

Masaż stóp to dobry sposób na relaks po ciężkim dniu. Co ciekawe, może wywierać on także działanie zdrowotne na organizm. Jeśli zależy nam na regularnym wykonywaniu masażu stóp, warto zaopatrzyć się w masażer wodny do nóg. Jak go używać?
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Źródło:123RF
Spis treści

Dlaczego warto kupić hydromasażer do nóg?

Masaż stóp nie tylko pozwala się zrelaksować, ale także przyspiesza przemianę materii i pomaga oczyścić organizm z toksyn. To jednak nie wszystko. Nie każdy wie, że niektóre części ciała oraz narządy wewnętrzne mają bezpośredni związek z poszczególnymi miejscami na podeszwach stóp. Oznacza to, że masując je i uciskając, możemy pozbyć się niektórych dolegliwości, np. bólu głowy czy nieprzyjemności ze strony wątroby lub jelit - nazywa się to masażem reflektorycznym.

Delikatny masaż całych stóp przyniesie z kolei poprawę całego samopoczucia, dlatego warto wykonywać go regularnie. Jeśli nie mamy możliwości częstego korzystania z usług profesjonalisty - nic straconego. Wystarczy kupić hydromasażer do nóg. Tym sposobem masaż będziemy mogli wykonywać w domowym zaciszu zawsze, gdy będziemy mieć na to ochotę.

Czym jest masażer wodny do nóg?

Hydromasażer do nóg to głęboka miska, na dnie której znajdują się różnego rodzaju wypustki i rolki masujące. Aby z niego skorzystać, najpierw należy napełnić go wodą, podłączyć do prądu, a następnie zanurzyć w nim stopy. 

Masażery wodne do nóg posiadają mnóstwo funkcji, dzięki którym jesteśmy w stanie wybrać rodzaj, czas trwania i intensywność masażu. Tym sposobem możemy dobrać go za każdym razem nieco inaczej, w zależności od naszych aktualnych potrzeb. Większość masażerów ma wbudowaną opcję masażu relaksacyjnego, bąbelkowego i wibracyjnego. Niektóre dodatkowo umożliwiają przeprowadzenie masażu reflektorycznego, magnetycznego, a także na sucho. W wielu urządzeniach znajdziemy także wywierającą pozytywny wpływ na organizm podczerwień. Standardem jest również funkcja podgrzewania wody oraz podtrzymywania jej temperatury.

Masażer wodny do nóg - jak używać?

Im więcej funkcji będzie posiadał nasz masażer wodny do nóg, tym na większą liczbę sposobów będziemy mogli z niego korzystać. Hydromasażera do nóg może używać każdy, kto jest zdrowy, choć nad jego zakupem szczególnie powinny zastanowić się osoby, które:

  • wykonują pracę stojącą lub wymagającą ciągłego chodzenia, 
  • mają problemy z krążeniem krwi w kończynach dolnych,
  • mają wczesny etap żylaków. 

Działanie tego urządzenia docenią również kobiety często chodzące w butach na wysokich obcasach, a także osoby, których nogi są często zmęczone i puchną. Z masażera do stóp powinny regularnie korzystać osoby starsze, oczywiście o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Niestety niektóre dolegliwości wykluczają możliwość używania takiego sprzętu.   

Przeciwwskazania do stosowania masażera do nóg

Ze względu na to, iż masaż stóp oddziałuje na cały organizm, nim zakupimy masażer wodny do nóg musimy upewnić się, że jesteśmy zdrowi. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, który oceni nasz stan zdrowia i zaleci bądź odradzi korzystanie z urządzenia. Używać masażera do nóg nie mogą osoby zmagające się z nowotworem, cierpiące z powodu chorób układu naczyniowo-sercowego oraz posiadające problemy skórne. Wszelkie uszkodzenia i naruszenia tkanek skóry na stopach są przeciwwskazaniem do masażu. 

Kobiety ciężarne, które często narzekają na uczucie ciężkich, obolałych nóg, przed użyciem masażera powinny skonsultować się z lekarzem. Nie każdy rodzaj masażu będzie bowiem dla nich wskazany.  

Jaki wybrać masażer do nóg?

Podstawowy model wodnego masażera do nóg kupimy już za około 120 zł. W tej cenie otrzymamy urządzenie o niewielkiej mocy (średnio jest to 80-90 W) i raczej bez funkcji masażu reflektorycznego. Możliwe będzie natomiast korzystanie z masażu relaksacyjnego, bąbelkowego i wibracyjnego. Jeśli zależy nam na zdrowotnym działaniu masażu stóp, będziemy musieli zaopatrzyć się w droższe urządzenie. 

Sprzęt o wartości 300-500 zł zwykle może już posłużyć do masażu reflektorycznego, będzie także wyposażony w podczerwień. Jeśli zależy nam na tej funkcji, przed zakupem upewnijmy się czy masażer posiada niezbędne atesty i certyfikaty. Kupowanie urządzenia niewiadomego pochodzenia, z którego chcemy korzystać w celach zdrowotnych, jest zbyt ryzykowne i mogłoby przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

Masażer do nóg - sposób na domowe SPA

Masaż stóp poprawia krążenie krwi, a wykonywany regularnie pozytywnie wpływa na cały organizm. Jeśli jednak nie zależy nam na jego leczniczym potencjale, masażer do nógz powodzeniem możemy wykorzystać jako element domowego SPA. Zrobienie pedicure’u będzie znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze po wymoczeniu stóp w wodzie i relaksacyjnym masażu. 

Co ciekawe, niektóre masażery posiadają specjalne, zdejmowane nasadki do pedicure’u, dzięki którym możemy m.in. pozbyć się martwego naskórka. Zastanawiając się nad zakupem masażera wodnego do nóg warto wziąć uwagę to, czy także inne nasadki mogą być zakładane i zdejmowane w zależności od potrzeb. Niektóre urządzenia dają użytkownikom możliwość wymiany nasadek rolkowych przeznaczonych do masażu reflektorycznego, dzięki czemu można korzystać z nich od czasu do czasu, a nie po każdym włączeniu urządzenia.

Zobacz także:

 

Bibliografia

  • „Refleksologia w praktyce”, pod redakcją M. Wardy, Wydanie 1, Białystok
  • „Refleksoterapia stóp” E. Chojnowska, J. Malanowska-Mamrot, K. Jaskólski
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach? Przyczyny, leczenie
Brzydki zapach kobiecych stóp
Przeczytaj artykuł
Ból śródstopia - od góry, spodu i z boku. Co oznacza?
Ból w stopie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Odciski i nagniotki - przyczyny powstawania. Jak je usunąć?
Wygląd opuchniętych kostek
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka
Orteza na opadającą stopę
Chód bociani to już nie problem dzięki ortezom na opadającą stopę
Krem do stóp z Colostrum Genactiv
Recenzja kremu do stóp z Colostrum Genactiv
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!