10 sposobów na przykry zapach stóp

Starszy niż rok
To niezwykle krępujące. I również denerwujące, bo przecież dbasz o czystość swoich nóg i codziennie zmieniasz skarpetki. A jednak, gdy twoje stopy pocą się nadmiernie, to po zdjęciu noszonego przez kilka godzin obuwia unosi się bardzo nieprzyjemny zapach.

Dlaczego? Nasze stopy są naturalnym środowiskiem miliona bakterii, które żerują w pocie i złuszczonych komórkach skóry. To właśnie przez nie odczuwamy ten nieprzyjemny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach - bakterie mają więcej pożywienia. Czasami jednak problem może być znacznie poważniejszy - nieleczona grzybica stóp.

A oto kilka rad, jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp i nieprzyjemnym zapachom.

1. Myj dokładnie stopy kilka razy dziennie, używając mydła bakteriobójczego. Po umyciu zawsze stosuj dezodoranty do stóp.
2. Po każdej kąpieli dokładnie wysusz stopy, zwłaszcza przestrzenie między palcami i w okolicach paznokci.
3. Wcieraj w stopy olejek lawendowy, który ma właściwości bakteriobójcze. Stosuj taką metodę zawsze przed pójściem spać.
4. Płucz stopy w soli gorzkiej. Rozpuść dwie garści soli gorzkiej w 2 litrach wody. Mocz nogi dwa razy dziennie przez kilkanaście minut.
5. Namaczaj stopy w mocnym wyciągu z czarnej herbaty. Kilka torebek herbaty gotuj pod przykryciem. Mocna herbata działa bakteriobójczo.
6. Używaj talku przed włożeniem skarpetek, zawsze talkuj suche stopy.
7. Zmieniaj skarpetki dwa razy dziennie, przed każdą zmianą myj nogi. Noś skarpetki wykonane w 100 procentach z bawełny. Nigdy nie używaj skarpetek nawet z najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych.
8. Dbaj o obuwie. Pierz sportowe buty raz w miesiącu, korzystaj z preparatów bakteriobójczych i antygrzybicznych, które służą specjalnie do obuwia. W upalne dni noś sandały lub inne przewiewne buty.
9. Do obuwia kup wkładki z węglem aktywnym, wymieniaj je co kilka tygodni.
10. Kup specjalne wkładki do butów, które pochłaniają zapachy. Mogą to być woreczki z wiórkami cedrowymi lub siateczki ze specjalnymi kryształki pochłaniającymi nieprzyjemny zapach. Zawsze po zdjęciu obuwia wkładaj woreczki.

Pamiętaj, idź do lekarza, jeśli masz grzybicę stóp lub paznokci. Lekarz przepisze specjalne preparaty na receptę. Grzybicy nie wyleczymy domowymi sposobami.

Oceń artykuł

(liczba ocen 32)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA