Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?

Jak poradzić sobie ze śmierdzącymi stopami? To niezwykle krępujące i również denerwujące, bo przecież dbasz o czystość swoich nóg i codziennie zmieniasz skarpetki. A jednak, gdy twoje stopy pocą się nadmiernie, to po zdjęciu noszonego przez kilka godzin obuwia unosi się bardzo nieprzyjemny zapach.
Kobieta wkładająca stopy do wody
Źródło: 123RF

Dlaczego stopy śmierdzą? Są naturalnym środowiskiem miliona bakterii, które żerują w pocie i złuszczonych komórkach skóry. To właśnie przez nie odczuwamy ten nieprzyjemny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach - bakterie mają więcej pożywienia. Czasami jednak problem może być znacznie poważniejszy - nieleczona grzybica stóp.

Domowe sposoby na śmierdzące stopy

Jak pozbyć się śmierdzących nóg? By usunąć nieprzyjemny zapach nóg warto zastosować domowe sposoby.

 1. Myj dokładnie stopy kilka razy dziennie, używając mydła bakteriobójczego. Po umyciu zawsze stosuj dezodoranty do stóp.
 2. Po każdej kąpieli dokładnie wysusz stopy, zwłaszcza przestrzenie między palcami i w okolicach paznokci.
 3. Wcieraj w stopy olejek lawendowy, który ma właściwości bakteriobójcze. Stosuj taką metodę zawsze przed pójściem spać.
 4. Płucz stopy w soli gorzkiej. Rozpuść dwie garści soli gorzkiej w 2 litrach wody. Mocz nogi dwa razy dziennie przez kilkanaście minut.
 5. Namaczaj stopy w mocnym wyciągu z czarnej herbaty. Kilka torebek herbaty gotuj pod przykryciem. Mocna herbata działa bakteriobójczo.
 6. Używaj talku przed włożeniem skarpetek, zawsze talkuj suche stopy.
 7. Zmieniaj skarpetki dwa razy dziennie, przed każdą zmianą myj nogi. Noś skarpetki wykonane w 100 procentach z bawełny. Nigdy nie używaj skarpetek nawet z najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych.
 8. Dbaj o obuwie. Pierz sportowe buty raz w miesiącu, korzystaj z preparatów bakteriobójczych i antygrzybicznych, które służą specjalnie do obuwia. W upalne dni noś sandały lub inne przewiewne buty.
 9. Do obuwia kup wkładki z węglem aktywnym, wymieniaj je co kilka tygodni.
 10. Kup specjalne wkładki do butów, które pochłaniają zapachy. Mogą to być woreczki z wiórkami cedrowymi lub siateczki ze specjalnymi kryształki pochłaniającymi nieprzyjemny zapach. Zawsze po zdjęciu obuwia wkładaj woreczki.

Pamiętaj, idź do lekarza, jeśli masz grzybicę stóp lub paznokci. Lekarz przepisze specjalne preparaty na receptę. Grzybicy nie wyleczymy domowymi sposobami.

Preparat na przykry zapach stóp

Jak pozbyć się śmierdzących nóg? Warto sięgnąć po ogólnodostępne dezodoranty, które głównie są w formie spray'u. Skutecznie redukują nieprzyjemny zapach i sprawiają, że śmierdzące stopy to problem, który przestaje nas dotyczyć.

Przykry zapach stóp dzięki preparatowi zostaje zlikwidowany, w zamian odświeżając skórę, nadając jej przyjemny aromat. W składzie takich produktów najczęściej znaleźć można substancje mające właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Spray do stóp można stosować zarówno w czasie dnia, ale także na noc.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp

Przykry zapach stóp może pojawić się z co najmniej kilku przyczyn. Przede wszystkim:

 • zła higiena,
 • noszenie obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów,
 • na skutek choroby, jak: nadpotliwość, grzybica stóp,
 • niewłaściwa dieta - zbyt bogata w pikantne dania oraz alkohol.

Nieprzyjemny zapach stóp często wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich preparatów, które pomogą pozbyć się niechcianego aromatu, a także zniwelują pocenie się.

Oceń artykuł

(liczba ocen 59)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!