To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Maść na odciski – na stopach. Jaka maść na odciski?

Odciski na stopach pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą je wywołać zbyt wysokie buty, za ciasne skarpetki, wada postawy, nadwaga, uprawianie sportu i inne. Najlepiej zapobiegać ich powstaniu zanim się pojawią, a kiedy już są, warto zastosować skuteczne metody, jak np. maść na odciski, plastry, żele i kremy. Niekiedy jednak konieczna okaże się interwencja chirurgiczna.
Odciski na stopie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Odciski na stopach i dłoniach – czym są?

Odciski na stopach lub odciski na dłoniach powstają na skutek nacisku lub tarcia butów na skórę, palców o palce, jakiegoś przedmiotu (czy narzędzia) na skórę, itp. Organizm chroniąc się przed tym naporem zaczyna produkować zrogowaciałą warstwę naskórka, która nie ma tendencji do złuszczania się, a przeciwnie, wykazuje zdolność do zwiększania swojej grubości i powierzchni. Tak właśnie tworzy się odcisk, który może występować w postaci:

  • modzeli (są duże, miękkie, o barwie żółtawej, tworzą się głównie na podeszwach stóp);
  • nagniotków (są niewielkimi, twardymi, połyskliwymi punktami, powstającymi najczęściej na palcach).

Odciski na stopach oraz odciski na dłoniach można skutecznie usunąć stosując m.in. maść na odciski oraz/lub inne środki pomagające w pielęgnacji narażonych na zmiany miejsc na skórze. W przypadku odcisków skuteczne mogą się też okazać domowe sposoby na modzele lub nagniotki. W razie niepowodzeń z miejscowym lub naturalnym leczeniem odcisków, warto wybrać się do gabinetu chirurgicznego lub profesjonalnego salonu kosmetycznego, by wyciąć nieestetyczną narośl.

Zobacz też: Swędzące stopy i dłonie – przyczyny i zapobieganie

Reklama

Odciski na stopach i dłoniach – dlaczego się tworzą?

Za przyczyny odcisków na stopach i dłoniach odpowiadają m.in.:

  • złe obuwie (zbyt ciasne, zbyt luźne, zbyt wysokie);
  • ciasne skarpetki i rajstopy;
  • otyłość (im większa waga, tym mocniejszy nacisk na stopę);
  • problemy ortopedyczne (krzywe kości stóp, zdeformowane palce, płaskostopie, niewłaściwy chód, itp.);
  • sport (taki jak np. bieganie, jogging, dłuższe wędrówki górskie, itp.);
  • tryb pracy (ciężka, fizyczna praca przyczynia się do powstawania odcisków na stopach i na dłoniach);
  • słabe ukrwienie stóp.

Samemu niejednokrotnie trudno jest ustalić powód powstawania odcisków. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, rozsądnie jest udać się do ortopedy, podologa, dermatologa lub chirurga, by obejrzał zmienione miejsce i ustalił jego przyczynę, w celu wyboru właściwego leczenia.

Maść na odciski

Zarówno modzele, powstałe między innymi w wyniku chodzenia w butach na wysokim obcasie, jak i nagniotki, które tworzą się przez np. ciężką pracę fizyczną, można leczyć. Bardzo dobrym sposobem na odciski jest maść na odciski, a także żele, płyny, plastry, kremy pielęgnacyjne, spraye i inne preparaty dedykowane „naprawie” stóp.

Dobra maść na odciski to taka, która zawiera odpowiednie składniki, działające w sposób leczniczy i kojący. Należą do nich komponenty natłuszczające, wśród których znajdują się np. oleje roślinne, masło shea, masło kakaowe oraz składniki złuszczające, takie jak np. mocznik czy kwas salicylowy.

Maść nakłada się na miejsce chorobowo zmienione zazwyczaj 2-3 razy na dobę.

Dowiedz się więcej: Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny 

Reklama

Odciski na stopach i dłoniach – profilaktyka

Zanim jednak potrzebna będzie dobra maść na odciski, warto uprzedzić ewentualny problem stosując kilka zasad właściwej pielęgnacji stóp.

Przede wszystkim należy zadbać o chodzenie w dopasowanym, wygodnym obuwiu, nie za ciasnych skarpetach i rajstopach. Dobrze jest pamiętać o właściwej postawie ciała podczas chodzenia i siedzenia, a także w czasie pracy i dźwigania ciężkich rzeczy.

Istotne jest aby regularnie usuwać stwardniały, zrogowaciały naskórek. Można do tego wykorzystać pilnik, tarkę lub pumeks. Dobrym pomysłem jest także regularne poddawanie się zabiegom pedicure w dobrych punktach kosmetycznych. Warto również raz na jakiś czas zastosować gruboziarnisty peeling do stóp.

Inną ważną kwestią dotyczącą profilaktyki odcisków na stopach bądź dłoniach jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry podatnej na tworzenie się takich zmian.

Reklama

Odciski na stopach i dłoniach – domowe sposoby

Na odciski oprócz takich specyfików jak skuteczna maść na odciski, plastry, żele, itp., można wypróbować domowych sposobów na odciski.

Jednym z nich jest wsmarowywanie olejku rycynowego w stwardniałą warstwę skóry aby ją zmiękczyć, innym sposobem jest stosowanie okładów z kwasu chlebowego na noc. Można również zastosować skórkę cytryny lub plaster świeżego ananasa na zmienioną skórę. Kolejną naturalną metodą na odciski jest moczenie stóp w wodzie z solą lub mydłem albo w odwarze z płatków owsianych. Ostatnią z polecanych alternatywnych metod leczenia odcisków jest przykładanie do modzeli bądź nagniotków torebek świeżo zaparzonej, odciśniętej z nadmiaru esencji herbaty.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Zimne stopy - jakie są ich przyczyny? Poznaj domowe sposoby i leczenie zziębniętych stóp
Ogrzewanie zimnych stóp
Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Wygląd opuchniętych kostek
Pocenie stóp - domowe sposoby i leczenie. Co stosować?
Kobieta trzyma w dłoni brudne buty
Podobne artykuły
Brzydki zapach kobiecych stóp
Brzydki zapach stóp – jakie są sposoby na śmierdzące stopy?
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!