Dla Ciebie, na zdrowie!

Sposób na odciski - jak się ich pozbyć? Plastry i usuwanie

Plastry na odciski działają zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Opatrunki tego typu to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy uniknąć bólu, trudności w chodzeniu, a być może nawet komplikacji związanych z zabiegiem operacyjnym. Zobacz, jak zapobiegać odciskom i co zrobić, aby usunąć odcisk, jeśli dopuścimy do jego powstania.
Odciski na stopach
Fot. 123RF
Spis treści

Odcisk na stopie to specyficzne zgrubienie na skórze, powstałe wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Najczęściej odciski pojawiają się w okolicach pięt, śródstopia lub palców, a więc tam, gdzie kontakt nogi z obuwiem ma najbardziej intensywny charakter. Sprzyja temu noszenie butów zbyt ciasnych, mało przewiewnych, a także – na wysokim obcasie.

Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków, zdecydowanie różniących się charakterem:

 • nagniotki – mają kształt stożka. Są małe, o średnicy najwyżej 3 milimetrów. Korzeniem wrastają głęboko pod powierzchnię skóry, mogą uciskać zakończenia nerwowe. Najczęściej tworzą się na palcach nóg (twarde) lub między palcami (miękkie), 
 • modzele – to duże, płaskie powierzchnie zrogowaciałego, ale względnie miękkiego naskórka, pojawiające się m.in. na piętach i śródstopiu. 

Reklama

Usuwanie odcisków 

Usuwanie odcisków możliwe jest na wiele sposobów, z których część można zastosować samodzielnie w domu, część zaś wymaga wizyty w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Wśród nich można wymienić:

 • usuwanie chirurgiczne, za pomocą skalpela, gdzie wycinany jest zarówno trzon odcisku, jak i zewnętrzna jego powłoka, 
 • zabieg laserowy gwarantujący podobny efekt, jak w przypadku użycia skalpela, 
 • zmiękczanie za pomocą kwasu salicylowego, ewentualnie mlekowego, 
 • moczenie skóry w wodzie z dużą zawartością soli, 
 • głęboki peeling służący usunięciu zrogowaciałego naskórka (modzele), 
 • usuwanie naskórka pumeksem, tarką lub twardą szczoteczką (modzele), 
 • używanie specjalnych plastrów, działających leczniczo, ale też profilaktycznie. 

Pamiętać należy, że odciski na stopach należą do tych dolegliwości, którym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. W jaki sposób można uniknąć nagniotków i modzeli? 

Reklama

Plastry na odciski 

Plastry na odciski spełniają dwojaką rolę – zarówno profilaktyczną, jak i leczniczą. W pierwszym z wymienionych przypadków celem nadrzędnym jest zapobieganie powstawaniu nieestetycznych i bolesnych zrogowaceń skóry. Efekt ten osiągnąć można poprzez skuteczną ochronę przed uciskiem i tarciem w kontakcie stopy z twardą powierzchnią buta.

W tym celu zastosować można specjalne plastry ochronne. Są one wykonane najczęściej z miękkiej pianki polietylenowej. Ma ona wysokie właściwości amortyzujące, dlatego skutecznie izoluje stopę, chroniąc ją przed naciskiem buta.

Najlepiej wybierać plastry hipoalergiczne, perforowane, zapewniające wysoką przewiewność, a jednocześnie wodoodporność. Jeśli są stosowane na ranę, nie przyklejają się do niej.

Jednocześnie w sposób bezbolesny odrywają się od ciała. Opatrunki tego typu najczęściej zakładamy zapobiegawczo, na przykład przed wyjściem z domu w nowych, nierozchodzonych butach, a także planując dłuższą wyprawę, czy intensywny trening.

Reklama

Sposób na odciski - plastry hydrokoloidowe 

Jeśli powstaniu odcisków nie uda się zapobiec, należy uczynić wszystko, aby zrogowacenia usunąć, minimalizując przy tym doznania bólowe. Także i w tym przypadku pomocne mogą się okazać specjalistyczne plastry. Dobrym przykładem są opatrunki hydrokoloidowe. 

Ich specjalna formuła sprawia, że absorbują one wyciek płynu z pęcherza, a następnie zamieniają się w żel. Przyspieszają w ten sposób proces usuwania odcisków i gojenia ran po nich. Osłaniają newralgiczne miejsca, a także zmniejszają nacisk na skórę. Do tego są niemal niewidoczne, bardzo wygodne w aplikacji i użytkowaniu. Z tego powodu określane bywają mianem „drugiej skóry”. 

Reklama

Jak usunąć odcisk z korzeniem? 

Szczególnym problem w przypadku odcisków są ich korzenie - to one w największym stopniu sprawiają ból, a zarazem są najtrudniej usuwalne. Korzeń odcisku to tzw. czop rogowy, powstały ze zrogowaciałej tkanki, który jest twardy i wrośnięty głęboko w skórę. Jako taki, w czasie chodzenia może uciskać zakończenia nerwowe, co wiąże się zazwyczaj z ogromnym dyskomfortem.

Jak usunąć odcisk z korzeniem? Pytanie to nie zawsze znajduje odpowiedź. Problem najłatwiej jest wyeliminować we wstępnej fazie rozwoju. Użyć do tego celu można wspomnianych plastrów, sprawdzą się też kwas salicylowy i mlekowy, czy woda z solą, rozmiękczające nagniotek i ułatwiające jego usunięcie wraz z korzeniem.

Pamiętajmy jednak, że odcisków nie wolno likwidować mechanicznie, na siłę, na przykład za pomocą noża lub nożyczek. Zabieg taki z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie nieskuteczny, jego niepożądanym efektem może zaś być zakażenie powstałej rany. Tego typu operacje wykonywać może wyłącznie chirurg, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Zmiany skórne, Aptekarz Polski, sierpień 2013, nr 84/62 , http://www.aptekarzpolski.pl
 • https://www.hartmann24.pl/625/plastry-z-opatrunkiem
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości i zastosowanie?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Siarkowy eliksir młodości — jak naturalnie powstrzymać proces starzenia skóry i nie tylko?
Pierwiastek siarki
Profesjonalne kombajny kosmetyczne
Podobne artykuły
Łupież skórny o łagodnym przebiegu
Łupież różowy Giberta - przyczyny i domowe sposoby. Czy można się nim zarazić?
Odciski na stopach
Sposób na odciski - jak się ich pozbyć? Plastry i usuwanie
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Ziarna rącznika pospolitego
Olejek rycynowy - na włosy, rzęsy brwi i paznokcie - jak stosować?
Korekcja nosa ( rhinoplastyka )

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen