Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?

Pęcherze na stopach można przyrównać do miękkich poduszeczek, wypełnionych płynem surowiczym, które powstają na skutek nadmiernego ucisku lub tarcia i bywają bardzo dokuczliwe. Sprawdź, jak postępować z pęcherzami na stopach oraz jak można ich uniknąć.
Pęcherze na stopach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pęcherze są naturalnym systemem obronnym skóry i zazwyczaj tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku lub tarcia. Najlepiej jest im zapobiegać wybierając buty, które są dobrze dopasowane i wykonane z oddychających materiałów, aby zmniejszyć wilgoć i tarcie.
 • Czy przebijać pęcherze? Przebijanie pęcherzy narusza barierę ochronną skóry i czyni ją podatną na infekcje, ale także nieprzebite pęcherze może dotknąć zakażenie. Jeśli zdecydujesz się otworzyć pęcherz, przed jego przebiciem umyj dokładnie ręce i okolice pęcherza.
 • Profesjonalną metodą leczenia pęcherzy jest zastosowanie plastrów dostępnych w aptekach i sklepach medycznych. Zapewniają one izolację od czynników zewnętrznych i przyspieszają wchłanianie się nagromadzonego w pęcherzu płynu.
SPRAWDŹ TEŻ: Odciski na stopach: jak się pozbyć? Sposoby i leczenie
Spis treści

Reklama

Pęcherze na stopach

Na skutek nadmiernego ucisku lub tarcia, a także zbyt wysokiej temperatury, na skórze mogą powstać pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Jest to naturalna reakcja obronna skóry. Pęcherz ma bowiem zabezpieczać skórę przed dalszym uszkodzeniem.

Pęcherze najczęściej powstają na stopach. Są konsekwencją źle dobranego, niewygodnego oraz nierozchodzonego obuwia. Nie należy ich mylić z odciskami, które także często tworzą się na stopach. Odciski również są efektem tarcia lub ucisku, ale charakteryzują się twardymi zgrubieniami na skórze. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:

Reklama

Czy przebijać pęcherze? Czy zdarte pęcherze na stopach to powód do niepokoju?

Czy pęcherze na stopach można przebijać, czy lepiej poczekać aż same pękną – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Zdania ta ten temat są podzielone. Z łatwością można znaleźć zwolenników cierpliwego oczekiwania na samoistne pęknięcie lub wchłonięcie się pęcherza z uwagi na korzystnie działania płynu surowiczego na regenerację skóry. Inni z kolei uważają, że to tylko wydłuży proces gojenia, jednakże zabieg przekłuwania należy przeprowadzić w sterylnych warunkach.

Stopa powinna być czysta, igła i dłonie dokładnie zdezynfekowane, a rana zabezpieczona opatrunkiem. Co zatem wybrać? Zdecydowanie lepiej jest nie przekłuwać pęcherza, jeśli jednak pokusa jest zbyt duża, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny.  

Reklama

Pęknięty pęcherz na stopie – leczenie

Bez względu na to, czy pęcherz przekłujemy, sam pęknie, czy zdecydujemy się poczekać, aż płyn surowiczy się wchłonie, pamiętajmy, że grozi nam stan zapalny. Jeśli pęcherz jest zaczerwieniony, rozgrzany lub płyn surowiczy ma żółty albo zielony kolor, jest wysoce prawdopodobne, że został zainfekowany. Żeby temu zapobiec, należy pamiętać o dezynfekcji. Najlepiej zastosować środki antyseptyczne na bazie oktenidyny.

Po odkażeniu pęcherza zaleca się przykleić opatrunek osłaniający. Na rynku medycznym można znaleźć plastry dedykowane pęcherzom na stopach, które przyspieszą ich gojenie. Jaki plaster na pęcherze wybrać?

Reklama

Plastry na pęcherze na stopie

W aptekach oraz sklepach medycznych można znaleźć wiele plastrów na pęcherze, odciski i otarcia. Za najskuteczniejsze uchodzą plastry hydrokoloidowe, które zapewniają ranie wilgotne środowisko oraz absorbują wysięk, a dodatkowo są wodoodporne, oddychające i przyjazne dla skóry. Z łatwością można je zmieniać bez obawy o podrażnienie skóry. Plastry hydrokoloidowe są szczególnie zalecane do leczenia pęcherzy.

Niektóre są dedykowane tylko i wyłącznie pęcherzom na stopach. Ciekawą propozycją są plastry na pęcherze z podwójną warstwą hydrokoloidową. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Można je stosować na pęcherze na piętach oraz palcach u stóp.

Reklama

Pęcherze na stopach - domowe sposoby na leczenie 

Oprócz plastrów na pęcherze na stopach, można także spróbować domowych sposobów. Medycyna naturalna zna wiele metod na szybsze gojenie uszkodzonej skóry. Jedną z nich jest rumiankowa kąpiel do stóp. Jak ją przygotować? Wystarczy do miski z wrzącą wodą wsypać kilka garści kwiatów rumianku i pozostawić do zaparzenia. Stopy należy moczyć w ciepłej wodzie przez co najmniej kwadrans.

Innym domowym sposobem na pęcherze na stopach są okłady z dziurawca. Dziurawiec znany jest bowiem z działania odkażającego. Do przygotowania okładów można wykorzystać ziołowy napar z dziurawca lub olejek. Gazik nasączony olejkiem lub naparem należy przykładać do pęcherza 2-3 razy dziennie.

Okłady można też przygotować z użyciem kwasu chlebowego, octu jabłkowego lub soku z cytryny.

Reklama

Jak zapobiegać pęcherzom na stopach?

Pęcherzom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Stosując się do kilku żelaznych zasad, nie dopuścimy do pojawienia się pęcherzy na stopach.

 • Po pierwsze nośmy zawsze wygodne i dopasowane obuwie.
 • Po drugie unikajmy noszenia skarpet z tworzyw sztucznych.
 • Po trzecie należy unikać przepocenia stóp, gdyż sprzyja to powstawaniu pęcherzy.
 • Po czwarte, dbajmy o higienę stóp i usuwajmy zrogowaciały naskórek.
 • Po piąte wreszcie, jeśli zakładamy nowe, nierozchodzone buty, powinniśmy zabezpieczyć te miejsca na stopach, które mogą ulec uszkodzeniu, plastrami ochronnymi.

Czytaj również

Bibliografia

 • Koselak M., Forczak K., Gójska J., Harupa M., Jankowska J., Kondrakowicz M., Lendzioszek M., Noskiewicz M., Wyszomierska M., Żylak M., Podstawy podologii kosmetycznej, Warszawa 2010.
 • Zielińska K., Kilka słów o podologii – czyli jak dbać o swoje stopy?, Think Nr 1 (17) 2014.
 • Klekiel, T., Ratajczak, M., & Będziński, R. Symulacja uszkodzeń stopy w trakcie biegu. Sympozjum Biomechaniki Sportu i Rehabilitacji, 20.
 • Kardaś, K. (2014). Preparaty lecznicze i pielęgnacyjne stosowane w wybranych schorzeniach stóp.
 • Duda, K. (2019). Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w podologii.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Pęcherze na stopach
Pocenie stóp - domowe sposoby i leczenie. Co stosować?
Kobieta trzyma w dłoni brudne buty
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Podobne artykuły
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?
Kobieta trzyma w dłoni brudne buty
Pocenie stóp - domowe sposoby i leczenie. Co stosować?
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Popękana skóra na piętach
Pękające pięty - przyczyny i domowe sposoby. Jak leczyć?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!