Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Odsiwiacz do włosów dla mężczyzn i dla kobiet. Jak działa?

Odsiwiacz to kosmetyk, który przywraca siwym włosom naturalny kolor. To produkt idealny dla osób, którym siwe włosy przeszkadzają i chcą zdecydowanie się ich pozbyć. Odsiwiacze bezpiecznie barwią włosy, współpracując z naturalnymi składnikami budującymi włos. Warto je stosować, bo pozwalają utrzymywać młody wygląd. Wystarczy tylko wiedzieć, jak je stosować, a efekt będzie zawsze zadowalający.
Kobieta zauważyła pierwsze siwe włosy
źródło:123RF
W skrócie
 • Działanie: Odsiwiacze przywracają siwym włosom naturalny kolor, są bezpieczne i łatwe w użyciu.
 • Dla Wszystkich: Dostępne dla mężczyzn i kobiet, różne formuły (płyn, pianka, żel).
 • Efekty: Stopniowe odzyskiwanie naturalnego koloru włosów, wymaga powtórzenia zabiegu.
SPRAWDŹ TEŻ: Łysienie androgenowe - przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści

Odsiwiacze do włosów mogą być stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jednym i drugim przecież zależy na pięknym wyglądzie. Obecnie na rynku dostępne są różne preparaty, pozwalające tuszować siwe włosy. Możliwości wyboru są dwie: farby i odsiwiacze. Farby pozwalają na całkowitą zmianę koloru włosów. Odsiwiacze idealnie pokrywają siwe włosy, przywracając im naturalny kolor. Jeśli ktoś lubi swój naturalny kolor włosów i nie chce go zmieniać ani niszczyć farbami to odsiwiacz spełnia te wszystkie oczekiwania. 

Reklama

Co to jest odsiwiacz?

Odsiwiacz do włosów to specjalny kosmetyk, który w prosty sposób przywraca włosom ich naturalny kolor. W składzie każdego z nich znajdują się prekursory melaniny. To substancje, które przenikają do wnętrza włosa i reagując z tlenem, tworzą pigmenty identyczne z naturalnymi. Melanina odpowiada za naturalny kolor włosów. U wielu osób włosy z wiekiem tracą barwnik. Czasem jest to też wynik choroby czy stresu. Podstawową przyczyną utraty naturalnego koloru jest z pewnością spadek aktywności malanocytów. To komórki odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny. Odsiwiacze przeznaczone są do każdego rodzaju włosów, a naturalny kolor można już odzyskać po kilku dniach stosowania.  

Oto główne zalety odsiwiaczy:

 •  możliwość uzyskania naturalnego efektu koloru włosów,
 • prosty sposób pokrycia siwych odrostów lub całych włosów,
 • pokrywanie „siwizny” w 100%,
 •  łatwość w przygotowaniu,
 • krótki czas przeprowadzania zabiegu (kilka minut),
 • możliwość uniknięcia wizyty u fryzjera i wykonania koloryzacji samodzielnie w domu, 
 • nienaruszanie struktury włosa,
 • niewysuszanie włosów,
 • nawilżanie i odżywianie struktury włosa,
 • brak szkodliwego amoniaku.

Zadaniem każdego odsiwiacza jest zmuszenie włosa do produkcji pigmentu w martwej części włosa, ponad skórą głowy.

Reklama

Jak działa odsiwiacz do włosów?

Odsiwiacze do włosów zawierają specjalne substancje, których zadaniem jest współpraca z naturalnymi składnikami budującymi włosy. Polega ona głównie na redukowaniu utlenionej melaniny. Składniki odsiwiacza tworzą na powierzchni włosa barwniki, które przypominają naturalny pigment włosów. Zadaniem każdego odsiwiacza jest pobudzanie do produkcji odpowiedniego pigmentu w trzonie włosa. Prekursor melaniny, który jest głównym składnikiem tego produktu, wchodzi w reakcje z tlenem i wnika w głąb włosa, odzyskując jego kolor. Odsiwianie włosów wymaga cierpliwości, ponieważ naturalny kolor włosów uzyskiwany jest stopniowo. Osoby, którym zależy na natychmiastowym efekcie powinny stosować farby. 

Zabieg odsiwiania należy powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać kolor swoich naturalnych włosów. Ale warto, bo efekty zadowolą każdego.

Odsiwiacz dla mężczyzn

Siwienie to z reguły nieuchronny proces na włosach każdego mężczyzny. Niektórzy siwieją już jako młodzieńcy, inni w zdecydowanie starszym wieku. Od pewnego czasu mężczyźni chętniej sięgają po odsiwiacze do włosów. Produkty te nie tylko usuwają siwiznę, ale też wzmacniają włosy czy likwidują łupież

Odsiwiacze z reguły występują w 3 rodzajach:

 • płynu,
 • pianki, 
 • żelu.

Wszystkie te produkty mogą być używane przez mężczyzn niezależnie od wieku i poziomu osiwienia. Trzeba tylko nałożyć odpowiednią ilość na włosy (koniecznie suche) i pozostawić na czas, określony w instrukcji używania danego kosmetyku. Potem spłukać i umyć włosy szamponem. Dobrze jest czynność powtórzyć dwukrotnie, aby włosy odzyskały swą naturalną barwę. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu mężczyźni powinni początkowo stosować odsiwiacze co kilka dni. Preparat stopniowo odbudowuje pigment we włosach. To bardzo wygodny sposób tuszowania siwizny. 

Dla podtrzymania naturalnego koloru, wystarczy stosować odsiwiacz do włosów dla mężczyzn tylko co 3-5 tygodni i nakładać tylko na odrosty.   

Reklama

Odsiwiacz dla kobiet

Kobiety coraz częściej stosują odsiwiacze, aby jak najdłużej zachować swój naturalny kolor włosów. Rezultaty tego zabiegu zależą od pierwotnego koloru. Zdecydowanie skuteczniej kosmetyk działa na jasne włosy. Na ciemne należy stosować te, które wyraźnie określają swoją skuteczność na ciemnych włosach. Odsiwiacze dla kobiet nazywane są delikatnymi kremami repigmentacyjnymi. Ich działanie polega na przywracaniu koloru posiwiałym włosom w bezpieczny i prosty sposób. 

Nawet najelpszy odsiwiacz damski nie zadziała, gdy:

 • nakładany jest na włosy bezpośrednio po zabiegu trwałej ondulacji,
 •  pokrywane są nim włosy farbowane lub niedawno rozjaśniane,
 • naturalnym kolorem włosów była intensywna czerń.

Odsiwiacz należy nakładać na suche i nieumyte włosy. Płyn, piankę lub krem trzeba delikatnie nanosić na powierzchnię włosów. Gotowy produkt przetrzymuje się się na włosach od 5 do 20 minut, ale zawsze czas ten jest szczegółowo określony w instrukcji użycia danego preparatu. Im dłuższy czas przetrzymania odsiwiacza na włosach, tym mocniejszy i bardziej wyrazisty efekt. Ten produkt działa stopniowo. Przy pierwszym odsiwianiu włosów wystarczy nawet 5 minut działania preparatu. Przy kolejnych „farbowaniach” warto zwiększać czas o 2-3 minuty po każdym zabiegu. 

Aby działanie odsiwiacza było skuteczne, a efekt utrzymywał się przez dłuższy czas warto myć włosy specjalnym szamponem, utrwalającym pigmentację włosów. Często sprzedawane są one w pakiecie.

Reklama

Odsiwiacz do brody

Odsiwiacze do włosów można także stosować do zabiegów na brodzie. Profesjonalne produkty pozwalają na uzyskanie trwałego, jednolitego i nasyconego koloru brody. Tego typu kosmetyków do brody należy używać stopniowo, aby ich działanie przynosiło naturalny efekt. Dlatego też dobrze jest wybrać odcień, który nie będzie zbytnio różnił się od naturalnej barwy, a także dobrze współgrał z karnacją i kolorem oczu. Intensywność koloryzacji i działania odsiwiacza uzależnione są od długości zabiegu. Im dłużej kosmetyk trzymany jest na brodzie, tym odcień zabarwienia jest ciemniejszy. 

Innowacyjne technologie, stosowane przy produkcji odsiwiaczy zapewniają:

 • przywrócenie siwej brodzie naturalnego koloru,
 •  brak efektu sztucznego ufarbowania,
 • błyskawiczny czas działania.

Przed farbowaniem brody należy dokładnie zapoznać się z instrukcją każdego preparatu i przestrzegać zasad w niej określonych. Warto zrobić też próbę wrażliwości przed nałożeniem preparatu na całą brodę. Wystarczy niewielką ilość nałożyć na wewnętrzną stronę przedramienia i zmyć po 45 minutach.  Jeżeli po 12 godzinach nie pojawi się reakcja alergiczna można przystąpić do odsiwiania brody. 

Warto stosować odsiwiacze, aby przywrócić siwym włosom ich naturalny kolor. To idealny sposób walki z siwizną bez farbowania włosów.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!