NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak się objawia paragrypa u dzieci i dorosłych?

Paragrypa to powszechna wśród dzieci infekcja wirusowa dolnych i górnych dróg oddechowych. Sprawdź, jak najczęściej objawia się zakażenie wirusem paragrypy, ile może trwać, a także jak przebiega leczenie.
Paragrypa szerzy się przede wszystkim wśród dzieci
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Paragrypa jest występującą powszechnie infekcją dróg oddechowych, wywołaną zakażeniem wirusem paragrypy - human parainfluenza viruses, hPIV.
  • Choroba objawia się najczęściej bólem gardła, gorączką, chrypką oraz kaszlem.
  • Zakażenie wirusem paragrypy szerzy się przede wszystkim wśród małych dzieci. Wskazuje się, że to drugi pod względem częstości występowania czynnik ostrych wirusowych zakażenia dróg oddechowych w populacji dziecięcej.
SPRAWDŹ TEŻ: Grypa u dziecka - jak się objawia i ile trwa?
Spis treści

Przyczyny paragrypy

Paragrypa to określenie na infekcję dróg oddechowych wywołaną przez zakażenie wirusem paragrypy - human parainfluenza viruses (w skrócie hPIV), należącym do rodziny Paramyxoviridae.

Na podstawie cech genetycznych i antygenowych naukowcy wyróżniają pięć podstawowych typów wirusa paragrypy - 1, 2, 3, 4a i 4b.

Wirus hPIV rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzielinami osoby chorej. Zakażenie się tym wirusem skutkuje infekcją górnych dróg oddechowych, czyli błony śluzowej nosa i gardła, która może przenieść się na dolne drogi oddechowe, wywołując zapalanie płuc.

Objawy paragrypy

Co należy podkreślić, hPIV może wywołać infekcje układu oddechowego o odmiennym przebiegu. Niemniej, do podstawowych objawów paragrypy zaliczają się:

Zakażenia wirusami paragrypy występują w ciągu całego roku, ale należy zaznaczyć, że w zależności od typu wirusa obserwowane są różnice dotyczące występowania choroby w poszczególnych porach roku.

Wirus hPIV1 najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym (od września do stycznia) i powoduje głównie podgłośniowe zapalenie krtani (tzw. krup wirusowy). hPIV 2 może szerzyć się przez cały rok i podobnie jak typ 1 wywołuje zapalenie krtani, tchawicy lub oskrzeli, ale o łagodniejszym przebiegu.

HPIV3 natomiast występuje głównie wiosną i latem (od kwietnia do sierpnia) i może doprowadzić do zapalenia płuc. Z kolei ostatni typ wirusa jest najmniej poznany pod względem epidemiologicznym z uwagi na rzadkie występowanie.

Ile trwa paragrypa?

To, ile trwa paragrypa oraz jakie wywołuje objawy, ma związek nie tylko z typem wirusa, który wywołał zakażenie, ale także z wiekiem oraz stanem ogólnym pacjenta.

U zdrowych osób dorosłych zakażenie wirusem paragrypy wywołuje najczęściej łagodną infekcję górnych dróg oddechowych (czyli jamy nosowej, gardła lub krtani), która samoistnie ustępuje po upływie około tygodnia.

W populacji dziecięcej choroba może mieć znacznie gorszy przebieg, prowadząc do zakażenia wirusowego dolnych dróg oddechowych, wymagającego leczenia w warunkach szpitalnych.

Wirus paragrypy u dziecka

Szacuje się, że wirus hPIV to drugi pod względem częstości występowania czynnik wywołujący ostre wirusowe zakażenia dróg oddechowych u dzieci. Numerem jeden pozostaje wirus RSV, także należący do rodziny Paramyxoviridae.

Paragrypa u dziecka może bardzo szybko przenieść się z górnych dróg oddechowych na dolne, wywołując zapalenie płuc lub oskrzelików płucnych. Z badań przytoczonych przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że wirus paragrypy u dziecka nawet w 10-30 proc. przypadków może wymagać hospitalizacji.

Leczenie paragrypy

Paragrypa zazwyczaj wymaga leczenia objawowego. W przypadku podwyższonej temperatury ciała stosuje się popularne preparaty przeciwgorączkowe. Jednym ze sposobów na pozbycie się suchego kaszlu są preparaty dostępne w aptekach bez recepty, np. syrop zawierający lewodropropizynę, która działa przeciwkaszlowo.

Co ważne, niektóre z preparatów można stosować również u dzieci. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem jakiegokolwiek leku trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co bardzo istotne, jeśli objawy paragrypy nie będą ustępować po upływie kilku dni, należy zasięgnąć opinii lekarza. Dotyczy to szczególnie dzieci, które narażone są na cięższy przebieg choroby.

Czytaj również

Bibliografia

  • Edyta Abramczuk, Katarzyna Pancer, Bogumiła Litwińska, Wirusy paragrypy w aspekcie zakażeń wirusowych osób po przeszczepach szpiku lub płuc, Post. Mikrobiol. 2013, 52, 2, 153–160.
  • Paulina Jaguś, Joanna Chorostowska-Wynimko, Adriana Roży, Diagnostyka wybranych zakażeń wirusowych układu oddechowego, Pneumonol. Alergol. Pol. 2010; 78, 1: 47–53.
  • https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/Grypa-rekomendacje.pdf [dostęp 18.10.2021 r.]
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_RSV [dostęp 18.10.2021 r.]
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_paragrypy [dostęp 18.10.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Przeczytaj artykuł
Olejki do inhalacji zatok – których warto użyć? Rodzaje
Przeczytaj artykuł
Termometr na podczerwień elektroniczny i bezdotykowy. Jaki wybrać?
Podobne artykuły
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Olejki do inhalacji zatok – których warto użyć? Rodzaje
Termometr na podczerwień elektroniczny i bezdotykowy. Jaki wybrać?
Grypa u dziecka - jak się objawia i ile trwa?
Grypa w ciąży – objawy, leki i szczepienia. Co brać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama