Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i co pomaga?

Kaszel poinfekcyjny występuje głównie w populacji dziecięcej ze względu na wysoką zachorowalność dzieci na ostre infekcje dróg oddechowych. Sprawdź, jak rozpoznać kaszel po infekcji, ile może trwać oraz jak przebiega jego leczenie.
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Kaszel poinfekcyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest poprzedzony ostrą infekcją dróg oddechowych o etiologii wirusowej lub bakteryjnej.
  • Przyczyną kaszlu po infekcji jest zwiększona wrażliwość receptorów kaszlowych i wtórna nadreaktywność oskrzeli.
  • Kaszel poinfekcyjny bardzo często jest diagnozowany u dzieci, ze względu na wysoką zachorowalność na infekcje dróg oddechowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Kaszel suchy i mokry - domowe sposoby i syrop na kaszel
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Czym jest kaszel poinfekcyjny?

Kaszel niezmiennie pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. W zależności od przyczyny, a także przebiegu, kaszel może być ostry, przewlekły, poinfekcyjny, suchy, mokry, alergiczny, napadowy etc. Czym jest i jak objawia się kaszel poinfekcyjny?

Ten rodzaj kaszlu, jak sama nazwa wskazuje, jest poprzedzony ostrą infekcją dróg oddechowych, głównie spowodowaną zakażeniem wirusami grypy lub paragrypy, ale także bakteriami. Ostra infekcja dróg oddechowych może mieć zróżnicowany przebieg, zazwyczaj jednak objawia się wykrztuszaniem gęstej, lepkiej wydzieliny.

Następnie, na skutek zwiększonej wrażliwości receptorów kaszlowych i wtórnej nadreaktywności oskrzeli, może pojawić się męczący, suchy kaszel po infekcji.

Kaszel poinfekcyjny bardzo rzadko powoduje odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli ma charakter wykrztuśny, to ilość wydzieliny jest niewielka. Co więcej, kaszel po infekcji może mieć charakter napadowy, przez co bywa mylony z astmą oskrzelową.

Inną przyczyną kaszlu poinfekcyjnego może być przejściowe uszkodzenie nabłonka oddechowego. Osłabiony organizm często po skończonej chorobie, dopada kolejna. Może się przez to wydawać, że kaszel nie ma końca.

Reklama

Ile trwa kaszel poinfekcyjny?

Jak długo może występować kaszel po infekcji? Przyjmuje się, że może utrzymywać się od 3 do nawet 8 tygodni, po czym powinien samoistnie ustąpić.

Z tego powodu powinien być różnicowany z kaszlem przewlekłym, który trwa powyżej 8 tygodni oraz ostrym, który nie trwa dłużej niż 3 tygodnie. W związku z powyższym, kaszel po infekcji bywa określany jako podostry.

Co bardzo istotne, jeśli kaszel zdiagnozowany jako poinfekcyjny, utrzymuje się powyżej 8 tygodni, wskazana jest wizyta kontrola celem pogłębienia diagnostyki.

W diagnostyce kaszlu związanego z infekcją dróg oddechowych wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej (obraz radiologiczny powinien być prawidłowy). Jeśli natomiast infekcja, która poprzedzała występowanie napadów suchego kaszlu, miała etiologię bakteryjną, konieczne będzie także wykonanie badań serologicznych.

Czy taki kaszel zaraża? Jeśli jest to kaszel, który utrzymuje się w wyniku podrażnienia dróg oddechowych po infekcji, nie ma czym się martwić. Nie powinno dojść do żadnego zarażenia.

Kaszel poinfekcyjny u dorosłych

Kaszel poinfekcyjny może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Szacuje się, że w 90 proc. ma on związek z infekcją wirusową, zaś w 10 proc. jest następstwem infekcji bakteryjnej dróg oddechowych.

Co ciekawe, kaszel poinfekcyjny u dorosłych może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, który jest dość powszechną chorobą (może dotyczyć nawet 34 proc. dorosłych Polaków). Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do przełyku, a niekiedy także do gardła, może bowiem wydłużać regenerację dróg oddechowych po chorobie.

Jeśli kaszel po infekcji utrzymuje się u osoby dorosłej powyżej 8 tygodni, lekarz powinien zlecić pacjentowi wykonanie badań pod kątem możliwości występowania takich chorób, jak:

Reklama

Kaszel poinfekcyjny u dzieci

Zdecydowaną większość pacjentów cierpiących na kaszel poinfekcyjny stanowią dzieci ze względu na częstą zachorowalność na ostre infekcje dróg oddechowych. W populacji dziecięcej najczęściej występuje kaszel związany z zakażeniem wirusami oddechowymi.

Kiedy objawy infekcji wirusowej ustępują, u dziecka często pozostaje uporczywy, suchy i męczący kaszel. Często pogarsza się w nocy przez pozycję leżącą, która ułatwia wydzielinie gromadzenie się w oskrzelach.

Warto pamiętać, że kaszel poinfekcyjny u dziecka może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym dróg oddechowych, wywołanym przez tzw. bakterie atypowe, które wykazują oporność na stosowane powszechnie antybiotyki. Wówczas kaszel może mieć charakter wykrztuśny, jednak ilość wydzieliny powinna być niewielka.

W diagnostyce kaszlu występującego po zakażeniu bakteriami, wskazane jest wykonanie badań serologicznych. 

Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko z kaszlem poinfekcyjnym może chodzić do przedszkola.

W przypadku przebytej infekcji wirusowej, prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań do tego, aby dziecko uczęszczało do przedszkola, należy jednak zaznaczyć, że decyzja powinna być podjęta na podstawie konsultacji z lekarzem.

Reklama

Co na kaszel poinfekcyjny?

W leczeniu kaszlu poinfekcyjnego stosuje się różne preparaty o działaniu wykrztuśnym, mukolitycznym, mukokinetycznym, mukoregulującym, dostępne bez recepty oraz wydawane z przepisu lekarza. Co jeszcze na kaszel poinfekcyjny można zastosować?

Jednym ze sposobów na pozbycie się suchego kaszlu są preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Można sięgnąć między innymi po syrop zawierający lewodropropizynę, która działa przeciwkaszlowo.

Co ważne, niektóre z preparatów można stosować również u dzieci. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem jakiegokolwiek leku trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Domowymi sposobami w walce z kaszlem poinfekcyjnym jest picie dużej ilości wody i nawilżanie gardła poprzez np. inhalacje.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Alicja Kasperska-Zając, Kaszel w praktyce klinicznej – część I Kaszel ostry i podostry, Alergia, 2014, 3: 4-7.
  • https://podyplomie.pl/krztusiec/posts/301.kaszel-poinfekcyjny [dostęp 18.10.2021 r.]
  • Anna Jung, Anna Maślany, Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), p. 97‐100.
  • Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 4, 149–155.
  • Zbigniew Doniec, Agnieszka Mastalerz-Migas, Katarzyna Krenke, Henryk Mazurek, Przemysław Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016, s. 305-321.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie
Syrop na chore gardło i kaszel
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?
Dziecko trzymające się za gardło
Podobne artykuły
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!