Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia? Sprawdź, jak je rozpoznać

Oparzenie 1 stopnia to najłagodniejsze z możliwych poparzeń. Objawia się zaczerwieniem naskórka, bólem i pieczeniem poparzonego miejsca, a czasem – niedużym obrzękiem. Ważne, by właściwie zareagować na uszkodzenie skóry wywołane poparzeniem. Jak leczy się 1 stopień poparzenia?
Oparzenie 1 stopnia – leczenie i objawy. Co robić?
123RF
W skrócie
  • Oparzenie 1 stopnia to najlżejszy stopień uszkodzenia ciała przez poparzenie. Dochodzi tu do uszkodzenia jedynie naskórka, bez uszkodzenia głębszych warstw skóry.
  • Ten rodzaj oparzenia objawia się rumieniem, niewielkim obrzękiem, bolesnością i pieczeniem poparzonego obszaru ciała. Czasem dochodzą symptomy takie jak ból głowy, dreszcze, czy nudności, co może wiązać się z nadmierną ekspozycją na słońce.
  • W przypadku oparzenia 1 stopnia należy jak najszybciej schłodzić poparzone miejsce, a następnie okryć ranę opatrunkiem aptecznym. Do szybszego gojenia może przyczynić się też stosowanie preparatów np. z panthenolem. Na ból trzeba zażywać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Oparzenie w 1 stopniu zwykle mija po kilku dniach, nie zostawiając śladu. Jeśli występują niepokojące oznaki albo jeżeli przypadek dotyczy małego dziecka, należy udać się do lekarza.
SPRAWDŹ TEŻ: Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Dowiedz się, co robić
Spis treści

Reklama

Co to jest oparzenie 1 stopnia?

Oparzenie 1 stopnia stanowi najlżejszy stopień oparzenia. Zwykle nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia osoby poparzonej, a tym bardziej nie zagraża jej życiu.

Oparzenie pierwszego stopnia może zostać wywołane czynnikiem zewnętrznym, takim jak wysoka temperatura (m.in. silne nasłonecznienie, gorący płyn, itp.), prąd, środek żrący (np. substancje chemiczne) oraz silne tarcie. Przykładowo zatem oparzenie może być spowodowane przez działanie prądu, ognia, gorącej wody czy przez wybuch.

Pierwszy stopień oparzenia klasyfikuje się jako powierzchowne uszkodzenie skóry, a dokładniej samego naskórka. Oprócz stopniowania takiego urazu, gdzie po uwagę bierze się głębokość obrażenia, przy ocenie rozległości zranień rozpatruje się także ciężkość oparzenia.

W tym przypadku istotne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy, by nie doszło do rozleglejszych uszkodzeń. Najczęściej nie jest wymagana interwencja lekarska.

Objawy oparzenia 1 stopnia

Oparzenia 1 stopnia charakteryzują się zaczerwienieniem naskórka, delikatnym obrzękiem, bolesnością i pieczeniem poparzonej okolicy.

Inne objawy oparzenia 1 stopnia mogą mieć związek z ogólnym samopoczuciem poparzonego. Jeśli poparzenie wynika z nadmiernej ekspozycji na słońce, pacjent może np. mieć bóle i zawroty głowy, odczuwać mdłości i wymiotować.

W oparzeniu 1 stopnia nie występują pęcherze. Są one oznaką 2 stopnia oparzenia.

Oparzenie 1 stopnia wygląda jak rumień. Co ważne, nie obserwuje się w tej fazie groźniejszych symptomów, o ile jak najszybciej to możliwe zostaną wprowadzone działania pomocowe.

Jeśli natomiast nie wykona się nawet najprostszych technik działających przeciwoparzeniowo, może to doprowadzić do pogłębienia się oparzenia (może ono postępować, sięgając głębszych warstw skóry).

Opisywany rumień dość szybko się goi, zwykle około kilku dni do tygodnia czasu i nie pozostawia śladów. Podczas gojenia może być odczuwalne swędzenie, co nie powinno niepokoić.

Reklama

Leczenie oparzenia 1 stopnia

Leczenie oparzenia 1 stopnia zwykle ogranicza się do jak najszybszego zastosowania pierwszej pomocy, o czym dokładnie będzie można przeczytać poniżej.

Po działaniu pomocowym, głównie polegającym na schładzaniu uszkodzonego obszaru skóry, powinno się zastosować opatrunek zabezpieczający ranę przed działaniem bakterii i innych czynników zewnętrznych.

Taki opatrunek powinien być jałowy, wodoodporny, ale jednocześnie dopuszczający do zranienia tlen.

Leczenie oparzeń 1 stopnia można oprzeć na specjalistycznych hydrożelowych opatrunkach do stosowania na oparzenia. Można też używać preparatów z panthenolem, alantoiną, bądź aloesem.

W przypadku gdy ból jest silny, warto wspomagać się dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi (np. paracetamolem) i przeciwzapalnymi.

Pacjenci niejednokrotnie zastanawiają się czy maść na oparzenia 1 stopnia to dobry pomysł. Według wielu lekarzy i ratowników medycznych nie powinno się smarować oparzenia 1 stopnia dostępnymi maściami, olejkami, kremami, czy masłem.

Reklama

Oparzenie słoneczne 1 stopnia

O oparzenie słoneczne 1 stopnia nie jest trudno. Niekiedy wystarczy kwadrans spędzony na ostrym słońcu, by skóra została poparzona w 1 stopniu. Na takie zdarzenia szczególnie są narażone osoby o bardzo jasnej karnacji oraz małe dzieci.

Do poparzenia słonecznego dochodzi także wówczas, gdy nie zastosuje się kremu z filtrem przeciwsłonecznym, albo użyje się preparatu ze zbyt niskim faktorem UVA i UVB.

Przy lekkim oparzeniu słonecznym skóra staje się zaczerwieniona, lekko obrzęknięta, boli, piecze i po niedługim czasie schodzi całymi płatami.

Oparzeniu słonecznemu często towarzyszą takie symptomy jak bóle głowy, nudności, dreszcze, ogólne osłabienie, czy wymioty.

Leczenie oparzenia słonecznego 1 stopnia bazuje na stosowaniu wychładzających, nawilżających produktów kojących do skóry (np. z panthenolem, aloesem lub alantoiną).

Warto podkreślić, że należy je aplikować na czystą od piasku i soli morskiej skórę. Ponadto należy unikać słońca i gorącego powietrza oraz pić dużo wody. W razie konieczności należy zastosować środki przeciwgorączkowe i/lub przeciwbólowe.

To, ile trwa słoneczne oparzenie 1 stopnia, zależy od prowadzonego postępowania terapeutycznego. Zwykle jest to czas od kilku dni do tygodnia.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Oparzenie 1 stopnia u dziecka

Oparzenie 1 stopnia u dziecka może być bardziej poważne niż u osoby dorosłe. Z tego powodu w przypadku 1 stopnia oparzenia u małych pacjentów należy działać natychmiast.

Ponadto, nawet jeśli pierwsza pomoc została udzielona bez zwłoki, warto skonsultować tę sytuację z pediatrą.

U dzieci oparzenie 1 stopnia charakteryzuje się zarumienieniem naskórka, dużą bolesnością, pieczeniem i wrażliwością na dotyk. Zależnie od źródła oparzenia mały człowiek m.in. może czuć się osłabiony, może być marudny oraz lekko gorączkować.

Ważna jest reakcja na oparzenie u dzieci, która powinna mieć miejsce od razu od poparzenia. Należy schłodzić oparzoną skórę w chłodnej kąpieli lub pod bieżącym strumieniem chłodnej (ale nie lodowatej) wody przez 15-30 minut. Następnie powinno się nałożyć opatrunek (np. hydrożelowy), pod który aplikuje się produkty działające kojąco, chłodząco i regenerująco na uszkodzony naskórek.

Jeśli ból nie mija, oparzenie nie ustępuje lub dziecko zgłasza niepokojące objawy, należy udać się z nim do pediatry. W przypadku niemowląt i małych dzieci zawsze warto pokazać je lekarzowi, ponieważ czasem nieodzowne jest udzielenie fachowej pomocy i/albo hospitalizacja.

Reklama

Pierwsza pomoc przy oparzeniu 1 stopnia

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy oparzeniach 1 stopnia? Ważne, by pierwsza pomoc została udzielona jak najszybciej po wystąpieniu uszkodzenia.

Pierwsze, co trzeba robić przy oparzeniu 1 stopnia, to ściągnięcie biżuterii i ubrania, by odsłonić miejsce oparzenia. Kolejnym punktem jest schładzanie uszkodzonego naskórka.

Oparzone miejsce wkłada się do naczynia z chłodną, lecz nie lodowatą wodą, bądź studzi się opuchliznę pod strumieniem chłodnej wody przez 20-30 minut. Następnie nakłada się na ranę opatrunek tradycyjny albo hydrożelowy. Pod opatrunek można zastosować preparat z panthenolem, alantoiną np. w formie spreju lub żel aloesowy, by skóra była ochłodzona i szybciej się regenerowała.

Szybko i właściwie udzielona pierwsza pomoc przy oparzeniu 1 stopnia powinna uchronić przez pogłębieniem się poparzenia oraz przed pozostawieniem zmian na skórze.

Reklama

Ile goi się oparzenie 1 stopnia?

To, jak długo goi się oparzenie pierwszego stopnia zależy od rodzaju, jakości i szybkości podjętych działań pomocowych i terapeutycznych.

Najczęściej objawy oparzeniowe mijają po kilku dniach, najpóźniej – do tygodnia czasu. Jeżeli jednak symptomy oparzenia nie ustępują, (zwłaszcza dolegliwości bólowe i zaczerwienienie) narastają albo pojawiają się dodatkowe oznaki, (takie jak gorączka, wysięg, czy opuchlizna) należy szukać fachowej pomocy medycznej.

Poparzeni martwią się czy po oparzeniu 1 stopnia zostaje blizna. Mogą być spokojni, po tego typu uszkodzeniu naskórka nie powinny występować blizny, ani inne zmiany na skórze. Jeśli, co zdarza się bardzo rzadko, wystąpią blizny po oparzeniu 1 stopnia, należy zgłosić się do dermatologa, który zaleci właściwe postępowanie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Strużyna Jerzy, Wczesne leczenie oparzeń, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2006, Warszawa, ISBN 8320032288.
  • Hettiaratchy Shehan, Papini Remo, Dziewulski Peter, ABC oparzeń, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, 2007, Wrocław, ISBN 978-83-89009-58-6.
  • Puchała J., Spodaryk M., Jarosz J., Oparzenia u dzieci, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1998, Kraków, 1, ISBN 83-223-1139-0.
  • Goniewicz. M.: Pierwsza pomoc, PZWL, Warszawa 2013.
  • Zawadzki A.: Medycyna ratunkowa i katastrof, PZWL, Warszawa 2014.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Urazy termiczne
Jak postępować w przypadku oparzenia 1 stopnia? Sprawdź, jak je rozpoznać
Oparzenie 1 stopnia – leczenie i objawy. Co robić?
Udar cieplny – objawy i skutki. Jak wygląda leczenie?
Udar cieplny u mężczyzny
Przegrzanie organizmu - jak się objawia hipertermia i co robić, gdy wystąpi?
Mężczyzna z problemem przegrzanie organizmu
Podobne artykuły
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Udar słoneczny - jak się objawia i czym grozi nieleczony? Objawy i pierwsza pomoc
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?
Kobieta z problemem odmrożenia
Odmrożenia - 1, 2, 3 i 4 stopnia. Jak się objawiają i co na nie pomaga?
Opalone okulary na twarzy
Oparzenie po solarium - czym jest i jak złagodzić? Sposoby
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial