Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?

Oparzenie 3 stopnia to rodzaj oparzenia głębokiego z widocznymi bliznami. Obejmuje nie tylko grubość skóry, ale dotyka także nerwów, podskórnej tkanki tłuszczowej i naczyń krwionośnych. Proces leczenia jest długotrwały i w niektórych przypadkach wymaga przeszczepu.
Oparzenie 3 stopnia
123RF
W skrócie
 • Oparzenia podzielone są na 4 stopnie w zależności od objawów i dolegliwości. Oparzenie 3 stopnia najczęściej są skutkiem otwartego ognia, gorącego oleju czy dłuższym działaniem wrzątku na skórę.
 • Uszkodzeniu ulega nie tylko skóra, ale także tkanki głębokie i zakończenia nerwowe. Martwicza część skóry mocno wysycha, w następstwie czego tworzą się żółte lub białoszare strupy.
 • Skutki tego typu oparzenia wymagają często leczenia operacyjnego i przeszczepu skóry. Pozostawiają ślady w postaci blizn, które w ciężkich postaciach mogą być usunięte tylko poprzez operacje lub przy zastosowaniu lasera.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki opatrunek na oparzenia do apteczki?
Spis treści

Reklama

Co to jest oparzenie 3 stopnia?

Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których doszło pod wpływem wysokiej temperatury.

Medycyna wyróżnia 4 stopnie oparzeń w zależności od głębokości uszkodzeń skóry:

 • 1 stopnia – polegają na uszkodzeniu naskórka, łuszczeniu skóry, bez blizn,
 • 2 stopnia – powierzchowne i głębokie, z pęcherzami,
 • 3 stopnia – dotyczą grubości skory właściwej z naczyniami, tkankę podskórną tłuszczową i nerwy,
 • 4 stopnia – obejmują głębsze struktury mięśni i kości, często dochodzi do odsłonięcia narządów wewnętrznych.

Oparzenie trzeciego stopnia obejmuje całą grubość skóry oraz nerwy, naczynia krwionośne i tkankę tłuszczową podskórną. Ten rodzaj oparzenia może przyjąć formę lekką (do 1% skóry), średnią (2-10% powierzchni ciała) i ciężkie (powyżej 10% powierzchni ciała).

3 stopień oparzenia wywołuje dość dużą bolesność. Jeśli pojawia się ból, nie dotyczy on samej skóry, a tylko tkanki podskórnej. Przyczyną tego stopnia oparzenia jest bezpośredni kontakt z ogniem, wrzątkiem lub gorącym olejem. 

Poparzony fragment ciała zajmuje do 20% powierzchni skóry u dorosłych i 10% u dzieci. W niektórych przypadkach ten rodzaj uszkodzenia skóry grozi wstrząsem oparzeniowym.

Reklama

Oparzenie słoneczne 3 stopnia

Oparzenia słoneczne 3 stopnia powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UVB. Zbyt długie przebywanie na słońcu i brak odpowiedniej ochrony dla skóry powoduje negatywne skutki w postaci oparzenia.  

Oparzenie słoneczne 3 stopnia obejmuje skórę właściwą, naczynia, nerwy skórne i podskórną tkankę tłuszczową. Objawy takiego poparzenia mogą pojawić się nawet kilka godzin po ekspozycji na słońcu.

Oparzenie 3 stopnia charakteryzuje się:

 • uszkodzeniem receptorów czuciowych,
 • zaburzenia czucia,
 • zaburzona reakcją na dotyk,
 • bolesnymi pęcherzami,
 • obrzękami na skórze,
 • długim leczeniem (do kilkunastu tygodni).

Oparzenia trzeciego stopnia, które powstało na słońcu wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Stosowanie powszechnie dostępnych preparatów przy tym poziomie zmian nie wystarczy.

Lekarz musi dobrać odpowiednie środki farmakologiczne, aby skutecznie wyleczyć zmiany na skórze. W większości przypadków konieczne jest leczenie chirurgiczne i przeszczep skóry.

Reklama

Objawy oparzenia 3 stopnia 

Jak wygląda oparzenie 3 stopnia? Skóra zostaje zniszczona na całej grubości, a w niektórych przypadkach oparzenie dochodzi nawet do kości. Charakterystyczne w pierwszym etapie rozwoju zmian są pęcherze oparzenia 3 stopnia.  

Do objawów oparzenia 3 stopnia należą także:

 • perłowo-biały kolor skóry, a w niektórych przypadkach brunatny,
 • wysychanie części martwiczej,
 • powstawanie białoszarych lub żółtych strupów,
 • utrata wrażliwości skóry na dotyk,
 • proces twardnienia skóry,
 • łatwość w usuwaniu włosów z poparzonych miejsc,
 • duży stopień bolesności,
 • długi proces gojenia,
 • zwęglenie skóry w najbardziej zaawansowanym stadium oparzenia.

Oparzenia 3 stopnia w niektórych przypadkach doprowadzają do choroby oparzeniowej, która jest zagrożeniem dla życia. Ta choroba polega na utracie osocza z krwi i zatruciu organizmu.

Poparzony odczuwa duży ból, a im większe i głębsze oparzenia, tym bardziej bolesne nasilenie choroby oparzeniowej. W końcowym etapie dochodzi do oddzielenia części obumarłych, wytworzeniu ziarniny i powstawaniu blizn na skórze.

Reklama

Leczenie oparzenia 3 stopnia

Oparzenia 3 stopnia należą do ciężkich przypadków i stanowią zagrożenie dla życia. Te przypadki w pierwszej fazie wymagają leczenia szpitalnego, często długotrwałego. Oparzenie skóry niosą ryzyko trwałych uszkodzeń i zniekształceń.

Leczenie oparzenia 3 stopnia jest oparte na specjalistycznych działaniach takich, jak:

 • usunięcie operacyjne martwiczych tkanek (nekrektomia),
 • przeszczep skóry po oparzeniu 3 stopnia, który zamyka oczyszczone rany,
 • zastosowanie antybiotyków,
 • stosowanie środków przeciwbakteryjnych,
 • przemywanie ran solą fizjologiczną,
 • uzupełnianie krwi i białka,
 • zastrzyki przeciwtężcowe.

Mniejsze blizny i rany, które nie ograniczają ruchomości ciała można dodatkowo leczyć maścią na oparzenia 3 stopnia i masażem. Pozytywne rezultaty przynosi także laseroterapia, która powoduje blednięcie zmian, aż do coraz mniejszej ich widoczności.

Ogromne znaczenie ma pierwsza pomoc przy oparzeniach 3 stopnia. Jak powinna wyglądać? Przede wszystkim należy uniemożliwić osobie palącej się ucieczkę, gdyż ruch powietrza dość mocna nasila płomienie.

 Poszkodowany powinien być przewrócony na ziemię, twarzą w dół, aby ograniczyć wdychanie żaru. Na płonącą osobę należy narzucić koc gaśniczy lub inny materiał. Niedozwolone jest „machanie” jakimkolwiek materiałem nad płonącym, aby w ten sposób ugasić ogień. Nie wolno też zdejmować ubrań, które przywarły do ciała takiej osoby.

Uszkodzona skórę można schłodzić wodą, ale nie lodowatą, przez kilka minut. Obniżenie temperatury ciała znacznie zmniejsza ból.

Reklama

Oparzenie 3 stopnia u dziecka

Skóra dziecka jest delikatna i bardziej wrażliwa na działanie wysokich temperatur niż skóra dorosłego. Oparzenie 3 stopnia u dziecka obejmuje całą grubość skóry. Na jej powierzchni brak jest pęcherzy oparzeniowych, tworzy się natomiast twarda powłoka o ciemnobrunatnym kolorze.

 Zakończenia nerwowe przy oparzeniu III stopnia są całkowicie zniszczone i powoduje to mniejsze odczuwanie bólu. Trzeci stopień oparzenia u dziecka często wymaga interwencji chirurgicznej, a dodatkowym objawem może być także zakażenie ogólne. 

Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy? Należy zgasić ogień, jeśli pali się ubranie na dziecku. Przede wszystkim trzeba usunąć czynnik, który był powodem oparzenia. Z dziecka należy zdjąć spalone ubranie, ale w sposób delikatny, najlepiej je rozciąć. Nie wolno zrywać ubrań, które się przykleiły do ciała. Kolejny krok to wezwanie karetki. Poparzone miejsce należy schładzać przy użyciu chłodnej wody.

Proces gojenia rany oparzeniowej u dziecka jest skomplikowany i zależy od stanu zniszczenia naskórka i skóry. Leczenie polega głównie zwalczaniu zakażenia, uzupełniania białka i płynów. Duże znaczenie ma także leczenie przeciwbólowe, ponieważ oparzenie bardzo boli i wymaga łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Reklama

Blizny po oparzeniu 3 stopnia

Oparzenia III stopnia obejmują nie tylko skórę, ale także naczynia i nerwy skórne. Tego typu zmiany są dość głębokie, dlatego blizny po oparzeniu 3 stopnia są bardzo widoczne.

Świeże rany oparzeniowe należy poddawać natychmiastowemu leczeniu. Proces gojenia oparzenia 3 stopnia jest bardzo przewlekły. W pierwszej fazie pozostaje czerwony ślad po oparzeniu, w kolejnej biała blizna. Ta ostania jest potwierdzeniem gojenia uszkodzonych tkanek. 

Zapobieganiu trwałemu pozostaniu blizn na skórze służy aseptyka rany, nawilżanie i natłuszczanie uszkodzonego miejsca skóry oraz ciągła wymiana opatrunków.

Do codziennej pielęgnacji można także wykorzystywać żele i kremy silikonowe, które zatrzymują wilgoć i stwarzają odpowiednie warunki do gojenia. Blizny można także usuwać laserowo lub chirurgicznie.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Goniewicz „Pierwsza pomoc”, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012,
 • M. Kózka, B. Rumian, M. Maślanka „Pielęgniarstwo ratunkowe”, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013,
 • A. Włodarkiewicz „Dermatochirurgia”, Wrocław, Wydawnictwo Cornetis, 2009,
 • W. Kurnatowski „Ciężkie oparzenia – charakterystyka i wskazania terapeutyczne”, Zakażenia 2003, 2, s. 83–88,
 • J. Strużyna „Wczesne leczenie oparzeń”, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Urazy termiczne
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Udar cieplny – objawy i skutki. Jak wygląda leczenie?
Udar cieplny u mężczyzny
Przegrzanie organizmu - jak się objawia hipertermia i co robić, gdy wystąpi?
Mężczyzna z problemem przegrzanie organizmu
Podobne artykuły
Starszy człowiek walczący z nadmiernym słońcem
Udar słoneczny - jak się objawia i czym grozi nieleczony? Objawy i pierwsza pomoc
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?
Kobieta z problemem odmrożenia
Odmrożenia - 1, 2, 3 i 4 stopnia. Jak się objawiają i co na nie pomaga?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda