Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Pole Dance - taniec na rurze - jak zacząć?

Rozmawiamy z instruktorką Pole Dance - Patrycją Moskwą, która przygodę z Pole Dance Fitness zaczęła w 2009 roku. Dziś jest jedną z najbardziej znanych instruktorek w Warszawie. Prywatnie jest żoną znanego aktora Roberta Moskwy.
Kobieta robiąca szpagat przy rurce
Źródło: 123RF
Spis treści

- Jak zacząć ćwiczyć Pole Dance?

Pomyśleć o rurce jak o siłowni dla kobiet i nie stawiać się od początku na przegranej pozycji, zrobić ten najważniejszy krok i zapisać się na swoje pierwsze zajęcia. A jeśli samej jest ciężko się zmobilizować, warto przyjść z koleżanką i wspólnie się motywować. Pierwsze zajęcia są ciekawym przeżyciem, jest też sporo do zapamiętania, więc miło będzie po wszystkim podzielić się swoimi wrażeniami z koleżanką.

- Czy to sport dla każdego?
Nie ma przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny, przychodzą kobiety, dzieci a nawet panowie i to coraz więcej, więc mogę spokojnie powiedzieć, że Pole Dance jest dla każdego, niezależnie od płci czy wieku.

- Na czym polegają ćwiczenia?
Pole Dance jest to wysokozaawansowany fitness, są treningi siłowe i wydolnościowe, przechodzimy przez 25/30min rozgrzewki tak, by wszystkie mięśnie były rozgrzane i nie zrobić sobie kontuzji. Po tym oswajamy się jeszcze przez parę minut z rurką, robiąc kilka wzmacniających ćwiczeń.


- Jakie partie ciała ćwiczą najbardziej?

W Pole Dance tak naprawdę ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe, pracujemy cały czas na napiętych mięśniach, chodzimy na palcach jak na szpilkach i od pierwszych zajęć uczymy się napinać całe ciało, a kiedy wchodzimy na rurkę dźwigamy całe swoje ciało, więc pracują barki, klatka piersiowa, ramiona, przedramiona, mięśnie brzucha, czworogłowe uda, plecy, pośladki, dwugłowe uda, łydka.

- W jakim wieku najlepiej zacząć?
Mistrzostwo świata zdobywają już 12-latki, dzieci dużo szybciej się uczą, nie boją się, mają lepszą koordynację i są bardziej elastyczne. Niestety w Polsce dziecko na rurze budzi kontrowersje, choć jest to akrobatyka na drążku, tylko że pionowym. Mam nadzieję, że to szybko się zmieni i zaczniemy prowadzić zajęcia np. z 8 latkami. Ale jeżeli naszym celem nie jest mistrzostwo świata tylko znacząca, wręcz radykalna poprawa naszej sylwetki, kondycji i ogólnego samopoczucia, to nie ma praktycznie żadnych wiekowych barier.

Reklama

Szkoły Pole Dance

- Jak wybrać najlepszą szkołę?

Szkół Pole Dance jest już naprawdę dużo, najczęściej wybieramy tę, która jest najbliżej miejsca zamieszkania, ale warto zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy np. czy są materace na sali, magnezja do dłoni, płyny do czyszczenia rur. Jeśli chodzi o instruktorów to już sprawa zupełnie indywidualna, każdy prowadzi zajęcia inaczej, więc kwestia dopasowania się i tego kto co lubi, ale oczywiście zapraszam do szkoły, w której prowadzę zajęcia Pole Dance Project w Warszawie.

- Co daje Pole Dance?
Nie ukrywam, że Pole Fitness na poziomie mistrzowskim to wymagający sport.  Pewnie dlatego 99 procent pań, które są na zajęciach pierwszy raz, a już zwłaszcza te, które jeszcze nie miały styczności z Pole Fitness, często twierdzą, że to nie dla nich bo... są za słabe, nie mają siły, nie mają koordynacji, nie są rozciągnięte itd. Ale przecież po to przyszły na te zajęcia, żeby to wszystko osiągnąć! Pracować nad swoim ciałem, cieszyć się tym jak szybko kształtuje się nasza sylwetka a nasze ruchy stają się bardziej płynne i kobiece. Z treningu na trening stajemy się pewniejsze siebie, silniejsze, mamy więcej energii i chcemy więcej.


- Co jest najważniejsze w pracy trenera?
 Najważniejsze jest to, by cały czas się rozwijać, brać udział w międzynarodowych warsztatach, ale na sali trener musi mieć oczy wokół głowy, być bardzo cierpliwy i ze spokojem tłumaczyć jak wykonać każdą figurę rozkładając ją na czynniki pierwsze i powtarzając pewne rzeczy do skutku. Ale przede wszystkim powinien zawsze tworzyć dobrą atmosferę na sali, dawać dobry energetyczny przykład i starać się by grupa zawsze była grupą.


- Kiedy ty zaczynałaś sama uprawiać Pole Dance?
Moja przygoda z Pole Dance Fitness zaczęła się w 2009 roku z kilkoma krótkimi przerwami. Ale ciągle coś mnie ciągnęło, aż zaczęłam ćwiczyć 5 razy w tygodniu czasem po parę godzin, zupełnie oszalałam na punkcie tej dyscypliny do dzisiejszego dnia.


- Jak dużo czasu trzeba poświecić, aby mieć taką formę jak Ty?

Moja forma to nie tylko treningi na sali przy rurce. Kiedy robisz coś zawodowo trzeba poświęcić na to bardzo dużo czasu, łącząc inne aktywności. Pole Dance na poziomie zaawansowanym wymaga nie tylko techniki. To również siła. Dlatego dochodzi siłownia. To również godziny spędzone na stretchingu, bo rozciągnięcie jest niezbędne do tego, by poszczególne figury były pięknie wyciągnięte. To jednak wciąż za mało, by móc robić pokazy. Te wymagają dodatkowo umiejętności tanecznych, najlepiej też akrobatycznych. Dużo? Być może, ale to jest moja miłość, pasja i praca. Cały czas chciałabym więcej. Poświęcam się temu bez reszty.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą warto kupić i dlaczego?
Bieżnia elektryczna
Co daje robienie pompek? Efekty
Kobieta i mężczyzna robiący pompki
Trening wysokogórski
Podobne artykuły
Sałatka idealna jako kolacja po treningu
Kolacja po treningu - na redukcji i masie. Przepisy
Trening nordic walking
Nordic walking - czy chodzenie z kijkami odchudza?
Kobieta trenujące na orbitreku
Jaki orbitrek wybrać? Magnetyczny, elektromagnetyczny, czy mechaniczny?
Ćwiczenia pilates
Pilates - na czym polega i jakie przynosi efekty
Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!