Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Joga twarzy - ćwiczenia. Po jakim czasie efekty i na co pomaga?

Joga twarzy to holistyczna metoda pozwalająca przywrócić elastyczność, nawodnienie i ukrwienie skóry, korygująca owal i przynosząca szereg innych korzystnych rezultatów estetycznych. Na czym polega? Na co pomaga? Jakie ćwiczenia należy wykonywać? Sprawdź, czy jest skuteczna.
Dziewczyna uprawia jogę twarzy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Joga twarzy to doskonała alternatywa dla medycyny estetycznej i zaawansowanej kosmetologii.
 • Stosując metody face joga, w krótkim czasie można poprawić owal twarzy, zwiększyć sprężystość skóry i zredukować szereg innych niekorzystnych wizualnie problemów. Jakich?
 • Skuteczność jogi twarzy potwierdziły badania naukowe. Warunkiem powodzenie jest regularne wykonywanie ćwiczeń przez dłuższy czas.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest joga?
Spis treści

Reklama

Na czym polega joga twarzy?

Joga twarzy jest naturalną metodą odmładzania, która może stanowić doskonałą alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej oraz zaawansowanych kosmetyków.

To ćwiczenia mięśni twarzy, które trudno jednak nazwać zwykłą gimnastyką. Podejście to wywodzi się ze wschodnich systemów w holistyczny sposób łączących ludzką fizyczność, umysłowość i emocjonalność, nadając im nowy, współczesny, jakże praktyczny wymiar.

U jego podstaw leży przekonanie, że wytrenować można nie tylko ręce, nogi, czy brzuch, ale też twarz.

Co nam daje joga twarzy? Trening nie zatrzymuje oczywiście czasu, ale spowalnia efekty jego działania widoczne na skórze, spłycając zmarszczki, poprawiając ukrwienie, utrzymując owal twarzy w ryzach.

Istotą jest napinanie i rozluźnianie mięśni twarzy w odpowiedni sposób. Wszystkie ćwiczenia są proste, łatwe do zapamiętania i możliwe do wykonania w domowych warunkach. W dodatku nie zabierają więcej niż kilkanaście minut.

Co najważniejsze, pierwsze ich efekty mogą być widoczne już po około 2 tygodniach.

Joga mięśni twarzy wywodzi się prawdopodobnie z Japonii, a popularność na świecie zaczęła zyskiwać w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Do jej najbardziej znanych propagatorów należą między innymi Fumiko Takatsu, uznawana za twórczynię Face Joga Method, a także Danielle Collins oraz Analyse Hagen.

W Polsce o metodzie tej pisze m.in. Małgorzata Maj.

Reklama

Na co pomaga joga twarzy?

Jogę twarzy mogą praktykować wszystkie osoby (wbrew stereotypom nie tylko kobiety), które chcą dłużej zachować młody wygląd bez konieczności sięgania po bardziej radykalne metody, a więc zamiast botoksu, kwasu hialuronowego czy interwencji z użyciem skalpela.

Ludzka skóra zaczyna się starzeć już w trzeciej dekadzie życia, w szczególności na twarzy. Z biegiem lat maleje ilość włókien kolagenowych i elastynowych, spada nawilżenie, dochodzi do wiotczenia mięśni i przebudowy układu kostnego.

Skóra staje się coraz cieńsza, bardziej wiotka, podatna na przebarwienia i przekrwienia. Zmianie ulega także owal twarzy.

Znaczenie mają nie tylko procesy zachodzące wewnątrz organizmu, ale też działanie sił takich, jak ruchy mięśni związane z mimiką, czy zwykła grawitacja.

Na co pomaga joga twarzy? Zwolennicy tej metody utrzymują, że może ona być pomocna w redukcji różnego typu efektów starzenia. Należą do nich między innymi:

 • chomiki, czyli opadające policzki - zjawisko to związane jest z niedostatkiem kolagenu i elastyny, a także zanikiem tkanki skórnej i tłuszczowej,
 • drugi podbródek - efekt gromadzenia się tkanki tłuszczowej w dolnych partiach twarzy, co jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym wpisanym w mechanikę procesów starzenia,
 • opadające powieki, będące konsekwencją m.in. osłabienia mięśni oraz utraty gęstości przez skórę, a także uszkodzenia nerwów,
 • worki pod oczami - obrzęki limfatyczne ulokowane w dolnych powiekach, związane z toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi, zmęczeniem, niskowartościową dietą,
 • opadające kąciki ust - naturalny efekt wiotczenia skóry na skutek zachodzących procesów starzenia (zanik tkanki skórnej, osłabienie mięśni, zmiana układu kostnego), a także rezultat wieloletniego oddziaływania mimiki,
 • lwia zmarszczka - pionowa bruzda między brwiami, zmiana mimiczna, powstająca na skutek powtarzalności określonych ruchów składających się na wyraz twarzy (marszczenie się), czemu dodatkowo sprzyja utrata elastyczności skóry,
 • zmarszczki na czole - poziome bruzdy, których powstawanie związane jest ze starzeniem, ekspresją mimiczną, nerwowym napięciem twarzy, niewłaściwą pielęgnacją, niedostatecznym nawodnieniem organizmu, złą dietą czy stresem,
 • zmarszczki palacza, zwane potocznie kodem kreskowym - pionowe wgłębienia powstające nad ustami przede wszystkim osób palących papierosy (choć nie tylko), w efekcie wzmożonej pracy mięśnia okrężnego,
 • dolina łez - nieestetyczne wgłębienia pod oczami, dające efekt zapadnięcia oczodołów. Powstają w związku z utratą elastyczności skóry, ale też częste są u osób młodych palących papierosy oraz intensywnie się odchudzających,
 • cienie pod oczami, których przyczyną jest ciemnienie skóry i prześwitywanie naczyń krwionośnych, co może się nasilać z wiekiem, ale stanowi również konsekwencję przemęczenia i niewyspania.

Oprócz tego może też być joga twarzy metodą walki z bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami (zwłaszcza w nocy), powodowanym mi.in. przez nieprawidłowy zgryz.

Reklama

Ćwiczenia w jodze twarzy

W wymiarze praktycznym joga twarzy to przede wszystkim ćwiczenia i masaże, a więc proste rytuały piękna. Jak często ćwiczyć? Aby zauważyć efekty, wystarczy poświęcać na nie ok.10 minut dziennie.

Istotą większości z nich jest napinanie i rozluźnianie mięśni, a także ich ostukiwanie, oklepywanie, ugniatanie, masowanie i rolowanie.

Istnieje niezliczona ilość różnorakich technik, nie sposób wymienić wszystkich, ale można wspomnieć o kilku przykładowych:

 • nabieranie powietrza i oklepywanie wzdętych policzków. Przy wypuszczaniu powietrza można wysuwać język,
 • maksymalne otwieranie oczu, jednak bez unoszenia brwi ani jakichkolwiek innych ruchów,
 • kierowanie wzroku na przedmioty znajdujące się na wprost, z lewej i prawej strony, od dołu i u góry, bez obracania głową,
 • otwieranie ust tak szeroko, jak tylko się da,
 • wciąganie warg do wewnątrz ust i uśmiechanie się, co jest idealne na chomiki,
 • mruganie z palcami poziomo ułożonymi pod linią oczu,
 • naciąganie palcami kącików oczu,
 • układanie ust w tak zwany „dziubek”,
 • ćwiczenia rozluźniające na bruksizm, np. otwieranie i zamykanie ust z językiem opartym o wewnętrzną ścianę zębów,
 • odchylanie głowy do tyłu, odginanie jej na boki aż do oporu.

Te i inne propozycje to idealna i jakże prosta gimnastyka twarzy, a w niektórych przypadkach - także szyi.

Reklama

Joga twarzy dla początkujących

Jak zacząć praktykować jogę twarzy? Jak ćwiczyć i jak wykonywać masaże, gdy nie ma się w tym względzie żadnego doświadczenia?

Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość technik, zwłaszcza wchodzących w skład zestawu podstawowego, jest niezwykle prosta i opiera się na naturalnych ruchach. Niewłaściwie wykonane ćwiczenie będzie bardziej nieskuteczne, niż niebezpieczne.

O czym należy pamiętać na początek? Wszystkie zadania wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Tak jak w przypadku innych praktyk jogi, należy zadbać o ogólne wyciszenie, relaksację całego ciała i umysłu.

Warto zatem mieć do tego celu specjalnie przeznaczone ciche, intymne i wygodne miejsce. Dla zachowania lepszej kontroli, trenować można przed lustrem.

Oczywiście należy się do tego przygotować także w sposób praktyczny. W dzisiejszych czasach, w związku z rozwojem Internetu, istnieją niezliczone źródła wiedzy - poradniki, filmy instruktażowe etc.

Dla lepszego zgłębienia tematu warto też sięgnąć po książki. Na rynku wydawniczym dostępne są pozycje m.in. Fumiko Takatsu, Danielle Collins czy Małgorzaty Maj, w języku polskim lub angielskim.

Oprócz tego można się zapisać na ćwiczenia prowadzone przez specjalistów.

Reklama

Joga twarzy a wiek

Trening twarzy można praktykować w każdym wieku, dostosowując charakter i intensywność ćwiczeń do problemów typowych dla danego okresu życia, ale też uwarunkowań indywidualnych, czyli tempa i sposobu starzenia związanego z predyspozycjami genetycznymi, stylem życia, dietą, pielęgnacją, etc.

U osób młodszych, w trzeciej dekadzie życia, ćwiczenia mają charakter przede wszystkim profilaktyczny, mający przygotować mięśnie i skórę twarzy do czekających je wyzwań.

Później, po 30, 40 urodzinach, joga twarzy często koncentruje się na redukcji niedoskonałości będących skutkiem ekspresji mimicznej.

Po 50, 60 roku życia kluczowa staje się walka o zachowanie owalu i zwiększenie elastyczności, napięcia oraz nawilżenia skóry, która w tym czasie w coraz mniejszym stopniu jest zasilana przez organizm kolagenem, elastyną czy kwasem hialuronowym.

W związku z tym, że gimnastyka twarzy jest całkowicie nieobciążająca fizycznie, a w jej praktykowaniu nie ma górnej granicy wiekowej.

Reklama

Przyrządy do jogi twarz

Ćwiczenia można wykonywać bez jakiegokolwiek wsparcia, jednak na pewnym etapie zaawansowania wiele osób wspiera się też różnymi akcesoriami.

Są to proste urządzenia generalnie zaprojektowane do masażu twarzy, które jednak z powodzeniem zostały zaadaptowane przez jogę. Należą do nich między innymi:

 • jeżyki do twarzy - najeżone kolcami gumowe piłeczki służące do masażu sensorycznego, poprawiające ukrwienie, pobudzające zakończenia nerwowe, stymulujące skórę do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny,
 • rollery - wałeczki osadzone na poręcznej rączce, służące do ugniatania skóry. Ćwiczą mięśnie twarzy, pobudzają mikrokrążenie krwi, poprawiając odżywienie i natlenienie skóry, łagodzą obrzęki, ułatwiają wchłanianie kosmetyków do pielęgnacji cery,
 • bańki, zwane chińskimi, wykonane z miękkiego silikonu. Rozluźniają mięśnie, likwidują zastój limfy oraz związane z tym obrzęki, zwiększają ukrwienie i natlenienie, pobudzają metabolizm tkanek oraz ułatwiają detoksykację.
 • gua sha - płytka bądź kamień, wykonany z kwarcu lub jadeitu. Służy do pocierania i ugniatania twarzy, modelując jej kontur, przyspieszając wchłanianie limfy i poprawiając mikrokrążenie.

Ich używanie jest niezwykle proste i intuicyjne, a w razie wątpliwości można skorzystać z podpowiedzi instruktora lub obejrzeć instruktażowy film w Internecie.

Reklama

Efekty jogi twarzy

Czy joga twarzy jest skuteczna? Tak, regularne wykonywanie ćwiczeń może przynieść zauważalne efekty, dotyczące jędrności skóry, ale też kształtu twarzy oraz jej kolorytu.

Co daje joga twarzy? Zwolennicy tej metody podają, że dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom można uzyskać takie efekty, jak:

 • poprawa owalu twarzy,
 • redukcja zmarszczek różnego typu,
 • poprawa elastyczności skóry,
 • uniesienie policzków,
 • podniesienie powiek,
 • likwidacja drugiego podbródka,
 • usunięcie opuchlizny,
 • poprawa mikrokrążenia,
 • lepsze natlenienie tkanek,
 • wyrównanie kolorytu.

Konsekwencją tego jest nie tylko lepszy wygląd w wymiarze czysto wizualnym, ale też zdrowsza aparycja oraz wyraźna poprawa samopoczucia.

Czy opinie te, niezwykle entuzjastyczne w przypadku osób stosujących się do zaleceń treningowych oraz samych instruktorów, znajdują potwierdzenie w niezależnych źródłach?

Nie istnieje wprawdzie w tym zakresie zbyt wiele badań naukowych, jednak w ostatnim czasie skuteczność tego typu praktyk została potwierdzona przez specjalistów z Northwestern University w amerykańskim stanie Illinois.

Badali oni grupę kobiet w wieku 40-65 lat, pracujących metodą Gary’ego Sikorskiego z Happy Face Yoga. Jako kryterium przyjęto 19 cech twarzy, które po upływie 20 tygodni regularnych ćwiczeń były oceniane przez dermatologów. Na tej podstawie naukowcy orzekli, że:

 • „wiek twarzy” obniżył się statystycznie aż o blisko 3 lata (w badanej grupie z 50,8 do 48,1 lat),
 • doszło do wyraźnego uniesienia górnych i dolnych części policzków,
 • twarze uczestniczek eksperymentu stały się jędrniejsze i bardziej kształtne, a ich barwa wyrównała się,
 • mięśnie twarzy wzmocniły się, redukując następstwa rozrzedzania tkanki tłuszczowej.

Wszystko to wskazuje, że odpowiedź na pytanie, czy joga twarzy działa, jest twierdząca i nie opiera się wyłącznie na subiektywnych opiniach jej zwolenników oraz propagatorów.

Rezultaty przed i po są wymierne, co powinno stanowić jednoznaczną zachętę do wykonywania ćwiczeń.

Po jakim czasie widać efekty jogi twarzy? Pierwsze pozytywne oznaki powinny być widoczne już po 2-4 tygodniach, a z każdym kolejnym miesiącem skutki są coraz bardziej zauważalne.

W przypadku wspomnianego badania optymalny rezultat został uzyskany po 5 miesiącach, przy czym uczestniczki badania wykonywały ćwiczenia regularnie po 30 minut dziennie.

Kurs jogi twarzy

Czy jogę lepiej jest praktykować samodzielnie, czy może warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?

Internet oraz literatura oferują przebogate wsparcie, tak jak jednak w przypadku każdej aktywności fizycznej, pomoc instruktora może być nieodzowna, aby uzyskać bardziej spektakularne efekty, czy uniknąć typowych błędów.

W tym miejscu warto powiedzieć, w jaki sposób można zostać nauczycielem jogi twarzy. Należy wiedzieć, że nie istnieje odrębna specjalizacja zawodowa tego typu, co więcej - w Polsce w ogóle nie ma czegoś takiego, jak instruktor jogi.

W praktyce dziedziną tą zajmują się osoby mające wiedzę i doświadczenie w zakresie szeroko rozumianej rekreacji ruchowej. Do 2010 roku, aby móc zawodowo oferować tego typu usługi, teoretycznie należało ukończyć studia na akademii wychowania fizycznego lub też zrobić kurs instruktorski zakończony zdaniem egzaminu państwowego.

Zmiana przepisów, kilkanaście lat temu, znacznie zliberalizowała prawo, otwierając i deregulując ten rynek. Nie ma obecnie żadnych odgórnych kryteriów, teoretycznie więc zajęcia te może prowadzić każdy.

Stwarza to pole do nadużyć, przyjęto jednak, że kwalifikacje trenerów najlepiej zweryfikuje rynek.

Klienci wymieniają się opiniami, a poza tym coraz częściej wymagają od instruktorów formalnego (choć nie państwowego) potwierdzenia umiejętności.

Dobrym sposobem na zdobycie wymaganych uprawnień jest ukończenie prywatnego kursu, który kończy się wewnętrznym egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Zawsze warto jest też podnosić umiejętności, wybierając studia na AWF lub kształcąc się do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Joga twarzy dla zabieganych

Joga twarzy to idealny trening dla osób, które są aktywne życiowo i nie mają zbyt wiele czasu na dodatkowe zajęcia. O ile uprawianie sportu czy korzystanie z siłowni są bardzo chłonne, o tyle joga twarzy oferuje idealne ćwiczenia dla zabieganych.

Wprawdzie wskazane jest, by praktykować je w ciszy i skupieniu oraz starannie ustalonej pozycji, w ostateczności jednak trenować można zawsze i wszędzie: w czasie kąpieli, za biurkiem w pracy a nawet w samochodzie.

Skutkować to będzie znacznym obniżeniem wartości duchowych, tak ważnych w holistycznym podejściu do ludzkiego organizmu. Mniejsza może też być dokładność wykonywanych ćwiczeń, nie mniej pewna praca z mięśniami twarzy i tak będzie regularnie wykonywana, co powinno się przełożyć na realne efekty.

Ile minut dziennie poświęcać na takie ćwiczenia? Wystarczy około 6-10.

Czy joga twarzy może zaszkodzić?

Joga twarzy jest praktyką bardzo bezpieczną, nie wiążącą się z poważniejszym ryzykiem urazów.

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania tego typu ćwiczeń, aczkolwiek niekiedy istnieją względne (przed rozpoczęciem treningu należy się w tej materii skonsultować z lekarzem).

Należą do nich różnego rodzaju problemy skórne, takie jak zaawansowany trądzik, opryszczka czy grzybica. Istnieje w takich sytuacjach ryzyko zaognienia zmian, a w przypadku infekcji - przeniesienia ich na inne partie twarzy i ciała.

Niekiedy też w kontekście przeciwwskazań mówi się o hemofilii, zaawansowanej cukrzycy oraz różnego typu urazach twarzy, czaszki czy szyi.

Generalnie jednak podkreślić można, że trudno jest mówić o minusach jogi twarzy. Korzyści płynących z jej stosowania jest wiele, większe zagrożenia zaś praktycznie nie istnieją. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Marla Paul, Facial exercises help middle-aged women appear more youthful, https://news.northwestern.edu/stories/2018/january/facial-exercises-help-middle-aged-women-appear-more-youthful/, [data dostępu: 20.11.2022].
 • Daniele Collins, Joga twarzy, https://ebookpoint.pl/eksiazki/joga-twarzy-proste-cwiczenia-i-inspirujace-wskazowki-jak-byc-piekna-i-promienna-danielle-collins,e_1rt8.htm#epubcfi(/6/2[coverpage]!/4/1:0), [data dostępu: 20.11.2022].
 • Joga twarzy - działanie i efekty, https://jogapiekna.com/joga-twarzy/, [data dostępu: 20.11.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Podobne artykuły
Atrakcyjna kobieta używa serum do twarzy z niacynamidem
Niacynamid - działanie i właściwości
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!