To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Pozycja na łyżeczkę - na czym polega? Wskazówki, porady

Pozycja na łyżeczkę to jeden z rodzajów pozycji łóżkowych, które od partnerów nie wymagają dużego wysiłku. Warto wiedzieć, że ten rodzaj współżycia jest także bezpieczny dla kobiet w ciąży. Na czym polega pozycja i jakie ma zalety?
Kobieta z mężczyzną z łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest pozycja na łyżeczkę?

Pozycja na łyżeczkę do złudzenia przypomina naturalne ułożenie splecionych ciał w czasie snu, idealnie sprawdzi się o poranku, tuż po przebudzeniu, gdy nie wszystkie jeszcze zmysły i partie ciała są gotowe do wzmożonego wysiłku – uchodzi bowiem za wyjątkową leniwą i niewyczerpującą.

Należy przy tym do tych miłosnych konfiguracji, które dają partnerom najwięcej bliskości i wzajemnego ciepła, mimo że ich ciała nie są do siebie zwrócone przodem. Pozycja na łyżeczkę jest jedną z klasycznych pozycji seksualnych „od tyłu”, bardzo jednak zmysłową i bynajmniej nie wyuzdaną.

Choć może też mieć ostrzejszy charakter, nadaje się bowiem nie tylko do zbliżenia waginalnego, ale też analnego.

Na łyżeczkę - jak to jest?

Pozycja na łyżeczkę to taka, w której partnerzy leżą obok siebie równolegle na tym samym boku, a on wchodzi w nią od tyłu. Widok splecionych w ten sposób ciał wielu osobom przypomina złożone ze sobą łyżeczki, stąd nazwa pozycji. Oczywiście pozycja zawiera wiele modyfikacji - do wielu z nich partnerzy dochodzą spontanicznie w trakcie zbliżenia. 

Na łyżeczkę można się kochać bez kontaktu wzrokowego, ale wystarczy, że kobieta odwróci i odchyli głowę, by twarze znalazły się naprzeciw siebie, co jeszcze spotęguje bliskość i ułatwi pocałunki.

Modyfikując ten rodzaj bliskości, partnerzy mogą wspólnie ugiąć nogi w kolanach lub też kobieta może unieść jedną nogę i opleść nią biodro partnera – zapewni to jeszcze głębszą penetrację i stymulację punktu G. Aby całkowicie zmienić kąt penetracji, mężczyzna może też odchylić tułów do tyłu. 

Reklama

 Jak się poruszać w pozycji na łyżeczki?

Pozycja na łyżeczki jest bardzo łatwa technicznie, dlatego właśnie jest polecana do miłosnych igraszek tuż po przebudzeniu lub też wieczorem – przed snem.  Z tego też powodu pozycja na łyżeczkę uchodzi za najlepszą dla osób w słabej kondycji fizycznej, starszych lub po prostu nieco rozleniwionych.

W tej formie zbliżenia partnerzy leżą całą powierzchnią ciała na łóżku lub innym podłożu, nie muszą więc marnotrawić energii na podpieranie się nogami, czy rękoma w jakikolwiek sposób. Zazwyczaj w tym układzie to leżący z tyłu mężczyzna jest stroną bardziej aktywną, co nie znaczy, że kobieta nie może przejąć inicjatywy, napierając pośladkami na ciało partnera.

Reklama

Zalety pozycji na łyżeczkę

Ze względu na leniwy charakter oraz bliskość ciał, pozycja na łyżeczkę uchodzi za bardzo romantyczną. Dla wielu osób nawet brak kontaktu wzrokowego jest w tej sytuacji atutem - bodźcem stymulującym inne zmysły. Co ważne, w pozycji na łyżeczkę ręce partnera znajdującego się z tyłu mają nieograniczoną swobodę ruchów.

Dzięki temu mężczyzna może w czasie stosunku pieścić niemal całe ciało kobiety – twarz, włosy szyję, piersi, brzuch, plecy, łechtaczkę, biodra, pośladki, nogi. Znajdująca się przed nim partnerka z powodów technicznych ma mniejszą swobodę ruchów, nie mniej przy odrobinie fantazji i ona może zrobić użytek z rąk a także nóg, między innymi po to, by jeszcze mocniej przyciągnąć do siebie partnera. 

Reklama

Dlaczego pozycja na łyżeczkę nie wychodzi?

Próbujecie, ale pozycja na łyżeczkę nie wychodzi? Niestety ten rodzaj współżycia nie jest przeznaczony dla wszystkich. Zdarza się niekiedy, że budowa anatomiczna nieco utrudnia stosunek w tej konfiguracji. Jeśli chodzi o sam dostęp do miejsc intymnych, przyczyny problemów są prozaiczne – zbyt duże pośladki kobiety, zbyt duży brzuch mężczyzny, niekiedy zbyt krótki penis sprawiają, że niekiedy trudno jest rozpocząć współżycie. 

W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia technika, w szczególności zaś mocniejsze wypięcie pośladków przez kobietę w stronę mężczyzny. Gorzej, jeśli chodzi o problemy z odbyciem samego stosunku – niekiedy budowa pochwy sprawia, że zbliżenie w tej pozycji jest bolesne.

Reklama

Pozycja na łyżeczkę a zajście w ciążę

Pozycja na łyżeczkę wymieniana jest wśród tych, które ułatwiają zajście w ciążę ze względu na głębokość penetracji.Po wytrysku plemniki znajdują się bliżej ujścia szyjki macicy, co bywa postrzegane jako czynnik zwiększający szansę na zapłodnienie. Wpływu pozycji na prokreację nie należy oczywiście wyolbrzymiać, nie mniej z pewnością pozycja ta dla par starających się o dziecko jest jak najbardziej właściwa. 

Co ważne, pozycja na łyżeczkę jest też jedną z tych, które idealnie sprawdzą się w ciąży, nawet zaawansowanej. Ze względu na ułożenie ciał, ciążowy brzuch w żaden sposób nie będzie ograniczać partnerów, a wygoda zbliżenia sprawi, że nie będzie ona forsowna dla przyszłej mamy.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pozycje i techniki seksualne
Miłość grecka - co to jest? Charakterystyka i poradnik
Seks analny
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Podobne artykuły
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady
Stosunek międzypiersiowy
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Para przytula się w łóżku
Kwiat lotosu pozycja - jak wygląda? Jakie są jej wady i zalety
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - seks od tyłu. Dlaczego mężczyźni ją lubią?
Pozycja seksualna 69
Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!