Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady

Pozycje analne wykorzystywane są w sypialni przez te pary, które zaspokajają swoje potrzeby seksualne poprzez penetrację odbytu. Pozycje w seksie analnym służą parom zarówno hetero-, jak i homoseksualnym. Najlepsze pozycje analne? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnych doświadczeń.
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Seks analny przez niektórych postrzegany jest jako źródło nieziemskich rozkoszy. Z kolei inni uznają ten rodzaj miłości fizycznej za odrażający i perwersjyjny.
  • Pozycje analne najczęściej kojarzą się z seksem „od tyłu”. Prawda jest jednak taka, że paleta możliwości w tej dziedzinie jest znacznie szersza.
  • Początkującym poleca się klasyczną pozycję misjonarską. Doświadczeni kochankowie wiedzą, że pozycje analne nie różnią się szczególnie od tych, które są wykorzystywane w trakcie stosunków waginalnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze pozycje dla niej i dla niego
Spis treści

Reklama

Pozycje analne

Pozycje analne, jak sama nazwa wskazuje, to takie które umożliwiają odbycie stosunku analnego, czyli doodbytniczego. Tego rodzaju seksualna aktywność obciążona jest całym bagażem skojarzeń i czysto seksualnych, i kulturowych.

Seks analny i pozycje analne postrzegane są zarówno jako źródło nieziemskich rozkoszy, jak i ohyda oraz perwersja w czystej postaci.

Ocena zależy oczywiście od indywidualnych doświadczeń, preferencji seksualnych, a często także światopoglądu (pozycje analne z gruntu są nieakceptowane przez Kościół katolicki jako nie służące prokreacji).

Pozycje analne w naturalny sposób wykorzystywane są w trakcie pożycia przez homoseksualnych mężczyzn, ale nie tylko. W Polsce tego typu doświadczenia ma na swoim koncie około 15-20 procent osób heteroseksualnych, w wielu krajach odsetek ten jest jeszcze wyższy.  

Reklama

Pozycje do seksu analnego

Pozycje analne w powszechnym odbiorze kojarzą się z seksem „od tyłu”. W rzeczywistości paleta możliwości jest znacznie szersza, o czym najlepiej świadczy fakt, że jedną z klasycznych pozycji analnych, w dodatku polecanych dla początkujących, jest klasyczna pozycja misjonarska.

Doświadczeni kochankowie wiedzą, że pozycje analne nie różnią się szczególnie od tych, które są wykorzystywane w trakcie stosunków waginalnych, co najwyżej nieznacznej modyfikacji ulega kąt ułożenia ciał.

Jakie są najlepsze pozycje do analu? Które nadają się dla początkujących, a które są zarezerwowane dla doświadczonych kochanków?

Reklama

Seks analny dla początkujących

Przegląd pozycji analnych zaczynamy od pozycji… misjonarskiej. Tak, to nie pomyłka. Kojarzona z grzecznym seksem pod kołdrą, pozycja misjonarska uważana jest za idealną pozycję analną, zwłaszcza w przypadku analnej inicjacji. W porównaniu z układem ciał w klasycznym stosunku waginalnym, kobieta musi jedynie wyżej podnieść nogi, eksponując odbyt.

Aby ułatwić zadanie, pod pośladki można podłożyć poduszkę. Dzięki zachowanej możliwości kontroli ze strony kobiety (może odpychać partnera udami, gdy ten wchodzi zbyt głęboko), jest to pozycja analna, w której najłatwiej o poszanowanie potrzeb oraz odczuć obojga partnerów.

Istotne w tym kontekście jest też to, że tego typu pozycja analna zapewnia nieprzerwany kontakt wzrokowy.

Reklama

Pozycje w seksie analnym – od przodu

Pozycję misjonarską łatwo jest zmodyfikować tak, by dostarczyła zupełnie innych doznań. Zamiast leżeć na środku łóżka, kobieta (lub mężczyzna w przypadku stosunku homoseksualnego), może się położyć na jego skraju, partner klęka natomiast między jej nogami (te zaś mogą oplatać jego biodra, spoczywać na podłodze lub zostać zarzucone na szyję).

Zamiast na łóżku, osoba będąca stroną bierną może też zalec na przykład na stole – partner będzie wówczas wykonywać ruchy w pozycji stojącej. Stać zresztą mogą oboje partnerzy – w takiej sytuacji kobieta powinna podnieść wysoko jedną nogę i zarzucić ją mężczyźnie na biodro.

Reklama

Pozycja analna – na pieska

Pozycja na pieska stereotypowo uchodzi z najbardziej klasyczną, jeśli chodzi o pozycje analne. W tej konfiguracji osoba będąca stroną bierną klęka na łóżku lub podłodze, a następnie pochyla się do przodu, wspierając się na dłoniach lub przedramionach i zachowując mniej więcej poziomą linię pleców.

Drugi z partnerów klęka za nią i wchodzi w odbyt od tyłu. Jest to pozycja analna, która przy odpowiednim ułożeniu ciał zapewnia bardzo głęboką penetrację, oddając przy tym bardzo dużą kontrolę temu z partnerów, który jest stroną czynną.

W sytuacji, gdy kobieta pochyli się mocniej do przodu, kładąc głowę na podłożu, pozycja na pieska przechodzi w konfigurację zwaną jako „ukłon faraona”, również zaliczaną w poczet popularnych pozycji analnych. Ze względu na łatwość odbycia stosunku, układ ten jest polecany początkującym. 

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Pozycje w seksie analnym – od tyłu

Na popularnym „piesku” katalog pozycji analnych „od tyłu” oczywiście się nie kończy. Stosunkowo podobną konfiguracją jest pozycja klęcząca przy łóżku – różni się tym, że tułów kobiety nie jest wsparty na rękach, lecz wygodnie leży na łóżku.

„Od tyłu” kochać się można analnie także w pozycji stojącej (tu problemem może być jednak wysokość partnerów – różnice nie zawsze da się zniwelować za pomocą odpowiedniego obuwia…), lub stojącej pochylonej, gdy kobieta opiera się krzesło, brzeg łóżka, czy inny przedmiot znajdujący się na tyle nisko, by schylając plecy wypiąć jednocześnie pośladki.

Ostatnia z polecanych pozycji analnych od tyłu, to… znów pozycja misjonarska, tyle że odwrócona, gdy ona leży na brzuchu, a on wchodzi w nią od strony pośladków. 

Reklama

Najlepsza pozycja analna na boku

Najlepsza pozycja analna na boku? Oczywiście na łyżeczkę. Konfiguracja ta wykorzystywana w trakcie zbliżeń waginalnych uchodzi za leniwą, zbliżającą, a  przy tym grzeczną i na swój sposób niewinną.

Jako pozycja analna jest nieco bardziej pikantna, choć układ ciał pozostaje ten sam. A polega on na równoległym ułożeniu się partnerów na tym samym boku, jedno za drugim. Pozycja ta, choć nazywana boczną, może też być zaliczana w poczet pozycji analnych „od tyłu”. 

Pozycje analne siedzące

Powszechnie wykorzystywane są też pozycje analne siedzące. Głównie chodzi o pozycję na jeźdźca, zarówno klasyczną jak i odwróconą. W obu przypadkach mężczyzna leży na plecach, kobieta zaś siada na nim, wspierając nogi na podłożu (możliwy jest też wariant „kucany”, gdy partnerka opiera się na stopach, a nie kolanach).

Klasycznie jej twarz zwrócona jest w stronę twarzy partnera, natomiast w wersji odwróconej przed jej oczami malują się jego stopy. Wszystkie tego typu pozycje analne przeznaczone są dla kobiet lubiących dominować w łóżku. W takim bowiem przypadku to strona bierna w sposób de facto czynny kontroluje sytuację, wykonując ruchy, regulując ich tempo i głębokość. 

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Lewicka, M. Sulima, A. Wdowiak, G. Bakalczuk, Ocena wybranych aspektów życia seksualnego mężczyzn, European Journal of Medical Technologies, 4(9), 2015.
  • U. Kempińska, M. Rudenko, Ryzykowne zachowania seksualne studentów w Polsce i na Ukrainie- raport z badań, https://depot.ceon.pl/handle/123456789/9809 [data dostępu: 19.12.2021].
  • N. Brochmann, E. Støkken-Dahl, Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami, Katowice 2017.
  • Z. Izdebski, A. Ostrowska, Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków, Warszawa 2003.
  • I. Sorochynski, S. Sorochynska, B. Sorochynska Bożena, O. Hdyrya, A. Bazylewicz, Ocena życia seksualnego mężczyzn, European Journal of Medical Technologies, 1(6), 2015.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pozycje i techniki seksualne
Kwiat lotosu pozycja - jak wygląda? Jakie są jej wady i zalety
Para przytula się w łóżku
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska w ręku pościel
Miłość francuska - co to takiego i jak ją uprawiać? Techniki, porady i zagrożenia
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - seks od tyłu. Dlaczego mężczyźni ją lubią?
Pozycja seksualna 69
Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety
Stosunek międzypiersiowy
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!