Najzdrowsze miejsce w internecie

Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety

Pozycja 69 stanowi odmianę seksu oralnego, w której kochankowie wzajemnie zaspokajają ustami i językiem genitalia partnera. W takim ułożeniu ciał dwóch osób możliwe jest jednoczesne osiągnięcie orgazmu. Pozycja ta posiada zarówno zalety jak i wady.
Pozycja seksualna 69
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pozycja 69 jest jedną z wielu, które znajdują się w Kamasutrze. Jest ona także jedną z najpopularniejszych pozycji.
 • Ten typ pozycji zalicza się do rodzaju seksu oralnego. Oznacza to, że para pobudza nawzajem swoje narządy płciowe poprzez użycie ust oraz języka.
 • Tak jak w każdej pozycji istnieją zarówno wady jak i zalety jej wykorzystywania podczas seksu. Niesie ona albowiem za sobą ogrom doznań.
SPRAWDŹ TEŻ: Miłość francuska - co to takiego i jak ją uprawiać?
Spis treści

Czym jest pozycja 69? 

Pozycja 69 (sześć dziewięć) określana też jako pozycja „6 na 9”, czy też „sześćdziesiąt dziewięć” to pozycja miłosna, nazywana przez Kamasutrę – „auparisztaka”. Pojęcie to wywodzi się od ułożenia ciał kochanków, które przypomina arabskie cyfry „6” i „9”.

Co to jest pozycja 69? Jest to rodzaj seksu oralnego, podczas którego partnerzy pobudzają wzajemnie i w tym samym czasie narządy płciowe kochanka. Może być ona wstępem do stosunku płciowego, może też stanowić odrębną praktykę łóżkową.

Wielu kochanków decyduje się na ten rodzaj miłości, kiedy z jakiś powodów penetracja członka w pochwie kobiety jest niemożliwa. Polecana jest także parom, w których relację wkrada się rutyna.

Na czym polega pozycja 69? 

Jeśli partnerów interesuje zmiana oraz wprowadzenie nowej jakości do sypialni, powinni oni wiedzieć co to jest pozycja 69 i na czym polega.

Zatem jak wygląda pozycja 69? Kochankowie podczas tej odmiany techniki seksualnej wzajemnie stymulują ustami i językiem swoje miejsca intymne.

Kobieta pobudza penisa kochanka (a niekiedy także mosznę, dolną część brzucha i odbyt – jeśli partner wyrazi na to zgodę).

Natomiast mężczyzna pieści oralnie łechtaczkę, wargi sromowe oraz wejście do pochwy swojej partnerki (a jeśli będzie sobie tego życzyła, również odbyt).  

Aby wykonanie tej pozycji seksualnej było możliwe, kochankowie muszą być zwróceni w stosunku do siebie do góry nogami oraz twarzami do genitaliów partnera.

Warianty pozycji 69

Pozycja 69 ma kilka odmian. Przede wszystkim jej rodzaj zalęzy od tego, kto jest na górze w pozycji 69. Najpopularniejszy, klasyczny polega na tym, że mężczyzna leży na plecach, a kobieta leży na nim, na brzuchu, twarzą zwrócona w kierunku jego narządów płciowych. Podczas gdy partnerka „opiekuje się” członkiem partnera, on zajmuje się pieszczeniem jej narządów płciowych.

Tę postać seksu oralnego można odwrócić, wtedy kobieta jest na dole, a mężczyzna na górze. Nie każdej kobiecie będzie jednak odpowiadało mniejsze pole do manewru w takim ułożeniu.

Pozycja 69 boczna to kolejna odmiana tego samego rodzaju miłości. Kochankowie leżą bokiem do siebie, mając przed twarzą organy miłosne partnera, ale także łatwy dostęp do innych stref intymnych drugiej osoby.

Istnieją również bardziej skomplikowane, niemal akrobatyczne typy tej pozy, które wymagają od kochanków, zwłaszcza od mężczyzny dużej siły i wytrzymałości, a od kobiety gibkości.

Jedną z nich jest pozycja 69 na stojąco, podczas której mężczyzna stoi (najczęściej oparty o ścianę) trzymając mocno partnerkę za nogi, kobieta oplata nogami szyję kochanka, a rękoma jego plecy, bądź pośladki partnera.

Łatwiejszym nieco wariantem jest wykonywanie jej na siedząco lub klęcząc (wówczas partner zamiast stać, siedzi na rancie łóżka lub na krześle albo klęczy, trzymając partnerkę jak wyżej). 

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Zalety pozycji 69

Pozycja 69 w seksie może przynieść kochankom ogrom przyjemności i szczególnych doznań, ponieważ w takim miłosnym ułożeniu partnerzy mogą w tym samym czasie dawać sobie rozkosz, a jednocześnie ją otrzymywać od drugiej osoby.

Ponadto pozycja 69 w praktyce często oznacza jednoczesny orgazm, co w innych pozycjach oralnych jest dość trudne do osiągnięcia. Kolejną zaletą takiej formy miłości jest także to że może ona stanowić alternatywę dla współżycia.

Z pewnością jednak, aby przystąpić do tego rodzaju sztuki miłosnej warto wcześniej porozmawiać o tym szczerze z partnerem. Kochankowie w tej pozycji powinni być rozluźnieni, spokojni, a nie zażenowani, zniesmaczeni, czy wystraszeni. 

Wady pozycji 69

Nie wszystkim jednak taki układ ciał będzie odpowiadał. Może to być też zwyczajnie trudne do wykonania np. ze względu na dużą różnicę wzrostu między kochankami.

Z pewnością przeszkodą w swobodnym podejściu do tej pozycji mogą być zahamowania:

 • kulturowe, 
 • społeczne, 
 • higieniczne, 
 • religijne. 

Dlatego przed próbą zmierzenia się z tą pozycją należy zadbać o czystość i higienę narządów płciowych.

Wszelkie choroby narządów płciowych oraz dróg moczowych u kochanków powinny wykluczać miłość francuską. Należy bowiem mieć świadomość, że HIV i inne groźne schorzenia mogą przenieść się na drugą osobę również podczas seksu oralnego.

Niektórzy zarzucają pozycji 69, że trudno o jednoczesność doznań, ponieważ nie jest łatwo zarówno dawać orgazm, jak i go otrzymywać. 

Jeszcze innym problemem może być intensywny zapach. Nawet przy odpowiedniej higienie niektórym on przeszkadza.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jean Rogiere: The Little Book of Sex, Ulysses Press, 2001.
 • Zygmunt Zdrojewicz: Leksykon seksuologiczny od A do Z, Wrocław, Continuo, 2012, s. 21.
 • Kazimierz Imieliński: Zarys seksuologii i seksiatrii, Warszawa, PZWL, 1982.
 • Shere Hite: The Hite report: a nationwide study of female sexuality, New York: Seven Stories Press, 2004.
 • Conrad Baars: Psychologia miłości i seksualności, 1991.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Zespół Kleinego-Levina - objawy syndromu śpiącej królewny
Zestaw prezentowy - dla niej i dla niego. Jak wybrać?
Uczulenie na spermę - objawy. Jak leczyć alergię na nasienie?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧