🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety

Pozycja 69 stanowi odmianę seksu oralnego, w której kochankowie wzajemnie zaspokajają ustami i językiem genitalia partnera. W takim ułożeniu ciał dwóch osób możliwe jest jednoczesne osiągnięcie orgazmu. Pozycja ta posiada zarówno zalety jak i wady. Sprawdź, na czym one polegają.
Pozycja seksualna 69
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pozycja 69 jest jedną z wielu, które znajdują się w Kamasutrze. Jest także jedną najpopularniejszych pozycji. Dlaczego?
 • Ten typ pozycji zalicza się do rodzaju seksu oralnego. Oznacza to, że para pobudza nawzajem swoje narządy płciowe poprzez użycie ust oraz języka.
 • Tak jak w każdej pozycji istnieją zarówno wady jak i zalety jej wykorzystywania podczas seksu. Jakie one są?
SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze pozycje seksualne dla niej i dla niego
Spis treści

Reklama

Czym jest i jak wygląda pozycja 69? 

Pozycja 69 (sześć dziewięć) w seksie określana też jako pozycja „6 na 9”, czy też „sześćdziesiąt dziewięć” to pozycja miłosna, nazywana przez Kamasutrę - „auparisztaka”. Co oznacza jej nazwa? Pojęcie to wywodzi się od ułożenia ciał kochanków, które przypomina arabskie cyfry „6” i „9”.

Jaka to pozycja 69 i na czym polega? Jest to rodzaj seksu oralnego, podczas którego partnerzy pobudzają wzajemnie i w tym samym czasie swoje narządy płciowe. Kochankowie podczas tej odmiany techniki seksualnej wzajemnie stymulują ustami i językiem swoje miejsca intymne.

Kobieta pobudza penisa kochanka (a niekiedy także mosznę, dolną część brzucha i odbyt (jeśli partner wyrazi na to zgodę).

Natomiast mężczyzna pieści oralnie łechtaczkę, wargi sromowe, wejście do pochwy swojej partnerki, a także nierzadko odbyt (jeśli partnerka wyrazi na to zgodę).

Może być ona wstępem do stosunku płciowego lub też stanowić odrębną praktykę łóżkową.

Wielu kochanków decyduje się na ten rodzaj miłości, kiedy z jakiś powodów penetracja członka w pochwie kobiety jest niemożliwa. Często znajduje się na liście porad seksuologów, jako dobry sposób na rutynę w relacjach partnerskich. Jeśli partnerów interesuje zmiana oraz wprowadzenie nowej jakości do sypialni, powinni oni wiedzieć, czym jest pozycja 69.

Jak wygląda pozycja 69? Aby wykonanie tej pozycji seksualnej było możliwe, kochankowie muszą być zwróceni w stosunku do siebie do góry nogami oraz twarzami do genitaliów partnera.

Warianty pozycji 69

Pozycja 69 ma kilka odmian. Przede wszystkim jej rodzaj zależy od tego, kto jest na górze.

Najpopularniejszy, klasyczny polega na tym, że mężczyzna leży na plecach, a kobieta leży na nim, na brzuchu, twarzą zwrócona w kierunku jego narządów płciowych. Podczas gdy partnerka „opiekuje się” członkiem partnera, on zajmuje się pieszczeniem jej narządów płciowych.

Tę postać seksu oralnego można odwrócić i wtedy kobieta jest na dole, a mężczyzna na górze. Nie każdej kobiecie będzie jednak odpowiadało mniejsze pole do manewru w takim ułożeniu.

Pozycja 69 boczna to kolejna odmiana tego samego rodzaju miłości. Kochankowie leżą bokiem do siebie, mając przed twarzą organy miłosne partnera, ale także łatwy dostęp do innych stref intymnych drugiej osoby.

Istnieją również bardziej skomplikowane, niemal akrobatyczne typy tej pozy, które wymagają od kochanków, zwłaszcza od mężczyzny dużej siły i wytrzymałości, a od kobiety gibkości.

Jedną z nich jest pozycja 69 na stojąco, podczas której mężczyzna stoi (najczęściej oparty o ścianę) trzymając mocno partnerkę za nogi, kobieta oplata nogami szyję kochanka, a rękoma jego plecy, bądź pośladki partnera.

Łatwiejszym nieco wariantem jest wykonywanie jej na siedząco lub klęcząc (wówczas partner zamiast stać, siedzi na rancie łóżka lub na krześle albo klęczy, trzymając partnerkę jak wyżej).

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Zalety pozycji 69

Pozycja 69 w seksie może przynieść kochankom ogrom przyjemności i szczególnych doznań, ponieważ w takim miłosnym ułożeniu partnerzy mogą w tym samym czasie dawać sobie rozkosz, a jednocześnie ją otrzymywać od drugiej osoby.

Ponadto pozycja 69 w praktyce często oznacza jednoczesny orgazm, co w innych pozycjach oralnych jest dość trudne do osiągnięcia.

Kolejną zaletą takiej formy miłości jest także to że może ona stanowić alternatywę dla współżycia.

Z pewnością jednak, aby przystąpić do tego rodzaju sztuki miłosnej warto wcześniej porozmawiać o tym szczerze z partnerem. Kochankowie w tej pozycji powinni być rozluźnieni, spokojni, a nie zażenowani, zniesmaczeni czy wystraszeni.

Reklama

Wady pozycji 69

Nie wszystkim będzie odpowiadał taki układ ciał Może to być też zwyczajnie trudne do wykonania np. ze względu na dużą różnicę wzrostu między kochankami.

Z pewnością przeszkodą w swobodnym podejściu do tej pozycji mogą być zahamowania:

 • kulturowe, 
 • społeczne, 
 • higieniczne, 
 • religijne. 

Dlatego przed próbą zmierzenia się z tą pozycją należy zadbać o czystość i higienę narządów płciowych.

Wszelkie choroby narządów płciowych oraz dróg moczowych u kochanków powinny wykluczać miłość francuską. Należy bowiem mieć świadomość, że różne schorzenia, m.in. wirus HIV  może przenieść się na drugą osobę również podczas seksu oralnego.

Niektórzy zarzucają pozycji 69, że trudno o jednoczesność doznań, ponieważ nie jest łatwo zarówno dawać orgazm, jak i go otrzymywać.

Jeszcze innym problemem może być intensywny zapach. Nawet przy odpowiedniej higienie niektórym on przeszkadza. Dlatego pozycja 69 w praktyce może okazać się mało pociągająca.

Reklama

Jak osiągnąć orgazm w pozycji 69?

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, muszą zwrócić szczególną uwagę na to, co najbardziej podnieca partnera. Preferencje różnią się w zależności od osoby, jednak są pewne rzeczy, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Aby sprawić przyjemność kobiecie, należy skupić się przede wszystkim na stymulacji łechtaczki, gdyż ten punkt jest najbardziej unerwiony. Przyjemność sprawić może także zewnętrzne, jak i wewnętrzne pieszczenie wejścia pochwy językiem.

Dodatkowo warto rękoma zwędrować również w inne zakamarki ciała, np. na piersi. Orgazm sutkowy nie jest mitem i może jak najbardziej przytrafić się kobiecie.

A co może zrobić kobieta, aby jej partner osiągnął orgazm w podczas seksu w pozycji 69? Kobieta, aby sprawić jak największą przyjemność mężczyźnie, musi skupić się na jego członku. W tym przypadku często wystarczające będzie całowanie i ssanie penisa.

Dodatkowo może ona zassać np. czubek prącia, delikatnie zacisnąć na nim wargi i pociągnąć, by partner osiągnął orgazm.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jean Rogiere: The Little Book of Sex, Ulysses Press, 2001.
 • Zygmunt Zdrojewicz: Leksykon seksuologiczny od A do Z, Wrocław, Continuo, 2012, s. 21.
 • Kazimierz Imieliński: Zarys seksuologii i seksiatrii, Warszawa, PZWL, 1982.
 • Shere Hite: The Hite report: a nationwide study of female sexuality, New York: Seven Stories Press, 2004.
 • Conrad Baars: Psychologia miłości i seksualności, 1991.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pozycje i techniki seksualne
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Stosunek międzypiersiowy
Miłość grecka - co to jest? Charakterystyka i poradnik
Seks analny
Pozycja na jeźdźca - jak wygląda i na czym polega? Porady
Kobieta w bieliźnie siedzi na mężczyźnie
Podobne artykuły
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - seks od tyłu. Dlaczego mężczyźni ją lubią?
Stosunek międzypiersiowy
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Pozycja seksualna 69
Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety
Para przytula się w łóżku
Kwiat lotosu pozycja - jak wygląda? Jakie są jej wady i zalety

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!