Dla Ciebie, na zdrowie!

Najlepsze pozycje seksualne - jakie dla kobiet i mężczyzn? Porady i wskazówki

Najlepsze pozycje w łóżku to takie, które zapewnią maksimum rozkoszy, bliskości i ciepła obojgu partnerom. Często jednak ze względu na zróżnicowany temperament seksualny nie jest to łatwe – najlepsza pozycja dla niej to bynajmniej nie najlepsza pozycja dla niego i odwrotnie.
Mężczyzna rozpina kobiecie stanik
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pozycji seksualnych jest wiele. Wybór wśród nich zależy głównie od upodobań pary. Ważna jest jednak także kondycja czy nastrój.
 • Mężczyźni i kobiety mają różne preferencje seksualne. Panie raczej wolą bliskość i czułość, choć część preferuje dominować. U kobiet ważny jest również kąt pod którym odbywa się penetracja.
 • Mężczyźni natomiast z reguły nie są aż tak wymagający. Wielu panów prefetuję pozycję na pieska. Niektórzy jednak potrzebują takiej pozycji, która pomoże opóźnić wytrysk.
SPRAWDŹ TEŻ: Gra wstępna - co to jest? Pomysły i najlepsza długość
Spis treści

Reklama

Co ma wpływ na przyjemność pozycji seksualnej?

Najlepsze pozycje dla niej i dla niego? W tej kwestii narosło wiele stereotypów, takich jak przekonanie, że kobiety wolą pozycje intymne i romantyczne, a mężczyźni lubią się kochać „od tyłu”, obserwując pośladki partnerki. Rzeczywistość jest oczywiście zdecydowanie bardziej złożona, a określenie, które pozycje dla kobiet są najlepsze i mężczyzn zależy od:

 • konkretnych osób, 
 • związków, 
 • sytuacji, 
 • kondycji, 
 • nastroju.

A także dziesiątek innych czynników anatomicznych, psychicznych, emocjonalnych, biologicznych, kulturowych, a nawet religijnych. Oczywiście, seksuologia jest w stanie wytypować najlepsze pozycje służące obojgu partnerów, mające na celu zwiększenie satysfakcji lub też przeciwnie – opóźnienie orgazmu.

Należy jednak poczynić zastrzeżenie, że w sferze ludzkiej seksualności, teoria niekiedy rozmija się z rzeczywistością i z pewnością nie obejmuje całej złożoności zjawisk znajdujących odbicie w akcie seksualnym. 

Najlepsza pozycja dla niej 

Najlepsza pozycja dla kobiet? Nawet mając na koncie zróżnicowane seksualne doświadczenia, wiele kobiet koniec końców przyznaje, że najbardziej lubi się kochać w pozycji misjonarskiej, która wcale nie musi być nudna, ani grzeczna, zwłaszcza jeśli poznamy przebogatą paletę jej modyfikacji. 

To najlepsza pozycja dla kobiet, które w łóżku cenią:

 • bliskość, 
 • intymność,
 • bezpieczeństwo.

Partnerzy pozostają ze sobą w kontakcie wzrokowym, a kobieta, choć nieco skazana na bierność, ma możliwość kontrolowania głębokości pchnięć.

Czy jest to najlepsza pozycja do orgazmu? To zależy. W pozycji misjonarskiej, gdy kobieta leży na plecach, a mężczyzna znajduje się ponad nią, kąt penetracji pozwala na jednoczesną stymulację okolic łechtaczki, co może być źródłem dodatkowych, bardzo silnych doznań.

Jeśli jednak kobieta nastawia się na typowy orgazm pochwowy, zwłaszcza będący efektem stymulacji punktu G, warto wypróbować inne pozycje.

Dla wielu kobiet najlepsze pozycje w seksie to te, które pozwalają na stymulację niezwykle silnie unerwionego punktu G, znajdującego się na przedniej ściance pochwy, około 4 centymetrów od jej ujścia.

Najłatwiej o to kochając się „od tyłu”. Na przykład w pozycji na łyżeczkę. Wprawdzie kobieta zwrócona jest do mężczyzny tyłem, jednak akt seksualny jest bardzo intymny, czuły i przepełniony naturalną bliskością.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku innych pozycji „od tyłu” - na pieska, klęcząc przy łóżku, na stojąco, które faktycznie uchodzą za bardziej odważne.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Najlepsze pozycje w seksie dla kobiet dominujących

Najlepsza pozycja dla kobiet odważnych, świadomych swoich atutów i nie mających problemów z przejmowaniem inicjatywy? Wszystkie odmiany pozycji na jeźdźca oraz jej pokrewnych, gdy mężczyzna leży, a kobieta znajduje się na nim. W ten sposób można się kochać przodem, tyłem, zbliżając się do siebie, odchylając i na dziesiątki innych sposobów.

Wspólny mianownik: kobieta dominuje, odpowiada za tempo i głębokość ruchów. Ciało kobiety jest też wyeksponowane i na widok, i na pieszczoty rąk mężczyzny.

Pozycja na jeźdźca i jej podobne to najlepsza pozycja do orgazmu dla kobiet lubiących głęboką penetrację. Pozycja ta pozwala też na bardzo zróżnicowaną stymulację dzięki temu, że stosownie do potrzeb chwili kobieta sama może zmieniać kąt penetracji i charakter ruchów – góra/dół, przód/tył, okrężnie etc. 

Najlepsze pozycje dla mężczyzn

Za najlepsze pozycje dla mężczyzn uchodzą te, które zapewniają najgłębszą penetrację, a także maksimum doznań wizualnych. Choć oczywiście, tak jak w przypadku kobiet, wielu kochanków wymyka się stereotypom, ponad siłę doznań fizycznych przedkładając potęgę bliskości emocjonalnej.

Co więcej, w wielu przypadkach najlepsze pozycje dla mężczyzn to często te, które zamiast podkręcać tempo, odsuwają w czasie moment osiągnięcia satysfakcji.

Pamiętajmy, że z problemem przedwczesnego wytrysku boryka się nawet około 30 procent mężczyzn.  Sytuacja odwrotna, a wiec zdecydowany problem z osiągnięciem orgazmu, jest udziałem zaledwie kilku procent kochanków płci męskiej. 

Reklama

Najlepsza pozycja do orgazmu dla mężczyzny

W przypadku mężczyzn, najlepsza pozycja do orgazmu to taka, która zapewnia głęboką penetrację, a jednocześnie pozwala obserwować ciało partnerki. Za jedną z najsilniej stymulujących uchodzi pozycja na pieska

Luźniejsza, ale za to jeszcze głębsza penetracja jest możliwa w pozycji huzarskiej, dla której punktem wyjścia jest także klasyczny „misjonarz”. W tym przypadku ona leży z lekko uniesionymi pośladkami i nogami zarzuconymi na jego ramiona, on zaś siedzi przed nią na szeroko rozłożonych i zgiętych w kolanach nogach. 

Najlepsze pozycje w łóżku dla krótkodystansowców

Tak jak wspomnieliśmy, dla wielu kochanków problemem jest zbyt szybkie nadejście orgazmu. Aby opóźnić wytrysk, zaleca się stosowanie pozycji, w które są dla mężczyzny niewygodne, męczące fizycznie, nie pozwalając na obserwację ciała partnerki, a także uniemożliwiające głęboką penetrację.

Dobrym przykładem jest „tron”– pozycja, w której on siedzi (z wyprostowanymi lub ugiętymi nogami), ona zaś siada na nim w takiej samej pozycji, plecami do jego twarzy.

Anatomia sprawia, że stosunek jest płytki i niezbyt wygodny. Innym rozwiązaniem są pozycje bardzo skomplikowane pod względem ułożenia ciał czy koniecznego nakładu sił, jak choćby taczka (ona wsparta na wyprostowanych rękach, on wchodzi w nią od tyłu, trzymając za uniesione nogi). 

Najlepsze pozycje w ciąży

Dla wielu par ciąża nie oznacza zaprzestania życia seksualnego, a wręcz przeciwnie – wszak to jest właśnie ten moment, kiedy do woli można się cieszyć seksem bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Oczywiście, z każdym miesiącem jest to coraz trudniejsze ze względu na rosnący brzuch, który staje się utrudnieniem natury fizycznej. Najlepsze pozycje w ciąży? 

Z pewnością wszystkie od tyłu, w szczególności zaś pozycja na łyżeczkę, której dodatkowym atutem jest niemęczący, niewymagający charakter. Dobrą pozycją w pierwszych miesiącach ciąży jest pozycja na jeźdźca, jednak później może się ona okazać zbyt męcząca

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Liberacka-Dwojak, Tematyka fantazji seksualnych wśród młodych dorosłych, Seksuologia Polska 17, wrzesień 2019.
 • Jean Rogiere: The Little Book of Sex, Ulysses Press, 2001.
 • Zygmunt Zdrojewicz: Leksykon seksuologiczny od A do Z, Wrocław, Continuo, 2012, s. 21.
 • Shere Hite: The Hite report: a nationwide study of female sexuality, New York: Seven Stories Press, 2004.
 • Conrad Baars: Psychologia miłości i seksualności, 1991.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Mężczyzna rozpina spodnie
Masturbacja męska - sposoby. Jak wpływa na organizm?
Mężczyzna rozpina kobiecie stanik
Libido u kobiet - co to jest? Jak podnieść niskie?
Kobieta i mężczyzna przytulają się w łóżku
Męski orgazm - rodzaje. Ile trwa i jak go wzmocnić?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i jak do niego doprowadzić?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!