Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Co jest skuteczne na pryszcze na plecach?

Pryszcze na plecach występują nie tylko u dojrzewających nastolatków, ale także m.in. u osób stosujących niewłaściwą higienę ciała oraz u kobiet przed menstruacją. Skuteczne w walce z trądzikiem na plecach mogą się okazać np. właściwa pielęgnacja skóry, czy odpowiednia dieta. Co jeszcze pomaga na wypryski?
Kobieta z pryszczami na plecach
źródło:123RF
W skrócie
 • Pryszcze na plecach mogą się pojawiać u osób w każdym wieku. Co więcej, na trądzik na plecach cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
 • Zmiany skórne mogą być wynikiem m.in. niewłaściwej diety, stresu, czy niewystarczającej higieny i pielęgnacji. Warto dociec przyczyny wyprysków poddając się badaniu dermatologicznemu.
 • Na wykwity skórne stosuje się maści, kremy oraz płyny, wydawane z przepisu lekarza. Niekiedy nieodzowne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Można też wypróbować domowe sposoby na pozbycie się zaskórników
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik pospolity - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści

Reklama

Przyczyny pryszczy na plecach

Pryszcze mogą się pojawiać na różnych obszarach skóry: na twarzy, ramionach, plecach, a nawet na nogach, czy pośladkachTrądzik na plecach stanowi szczególną uciążliwość ze względu na miejsce występowania, do którego trudno dotrzeć samodzielnie. Może on występować u dojrzewającej młodzieży, kobiet tuż przed miesiączką, ale też u innych dorosłych osób.

Skąd się biorą wypryski na plecach? Wynikają m.in. ze zmian hormonalnych, charakterystycznych dla okresu pokwitania u młodych ludzi. Tego rodzaju zaburzenia pojawiają się także u kobiet przed menstruacją, czy u osób, u których występują nieprawidłowości hormonalne (będące rezultatem np. nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, itp.). Może mieć to związek z nasilonym procesem wytwarzania sebum oraz przesadnym rogowaceniem ujść mieszków włosowych.

Co oznaczają pryszcze na plecach? Innymi powodami tworzenia się takich wykwitów są:

 • błędy w pielęgnacji skóry na plecach, 
 • niewłaściwie dobrane kosmetyki, 
 • złej jakości bielizna (np. zbyt przylegająca do skóry, ze sztucznych materiałów, itd.), 
 • stres
 • zmęczenie, 
 • brak snu, 
 • zanieczyszczenie środowiska, 
 • palenie papierosów, 
 • źle dobrana dieta (w której dominują słodycze, słodkie napoje gazowane oraz fast foody). 

Zaskórniki na plecach mogą się także tworzyć w wyniku zmian klimatycznych, a nawet pór roku.

Reklama

Jak się objawiają pryszcze na plecach?

Jak wyglądają wykwity skórne? Zazwyczaj objawiają się one pęcherzykami z ropną treścią w kolorze białym lub żółtawym. Z reguły charakteryzują się czerwoną barwą, niekiedy jednak są otoczone białą obwódką. Niektóre wypryski posiadają czarną kropkę umieszczoną w centrum skórnej zmiany. 

Z powyższego wynika, iż pryszcze mogą przybierać różne formy. Mogą to być zatem m.in.: 

ropne, swędzące, czerwone oraz bolące krostki na plecach.

Tego rodzaju zmiany skórne dominują zwykle w górnej części pleców. Niekiedy małe i duże pryszcze na plecachgęsto pokrywają całą ich powierzchnię tworząc mało estetyczny obraz. Jeśli dodatkowo swędzą i bolą, co stanowi częsty objaw towarzyszący powstawaniu wykwitów skórnych, problem staje się jeszcze dotkliwszy.

Wyciskanie pryszczy na plecach

Ważne jest, aby nie zaniedbać pojawiających się na skórze zmian, ale z drugiej strony - by nie przesadzić z samodzielnym radzeniem sobie z kłopotami skórnymi. Wyciskanie pryszczy na plecach, pomijając fakt, że może stanowić trudność, czy nawet być niemożliwe, rodzi ryzyko pogłębienia problemu. Nieumiejętne, niehigieniczne pozbywanie się wyprysków może spowodować ich przeniesienie na inne obszary skóry, nie tylko na plecach. Co więcej, może doprowadzić do powstania stanów zapalnych, a nawet ran i trwałych blizn. 

Bezpieczniejszym wyjściem jest przeprowadzenie zabiegu usuwania wykwitów skórnych w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub u dermatologa. Dobrym rozwiązaniem są także regularne wizyty u kosmetyczki, polegające na systematycznym oczyszczaniu skóry. 

Do najpopularniejszych zabiegów zmniejszających ryzyko powstawania trądziku na plecach należą m.in.:

 • peeling kawitacyjny, 
 • mikrodermabrazja,
 • stosowanie kwasów (np. glikolowego czy migdałowego), by oczyścić, wygładzić i odżywić skórę. 

Reklama

Jak się pozbyć pryszczy na plecach?

Znane są domowe sposoby na pryszcze na plecach, jednak warto podkreślić, że w przypadku zauważenia u siebie zmian skórnych, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach w domowym zaciszu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry i codzienną dogłębną higienę ciała. Biorąc prysznic nie wolno zapominać o dokładnym umyciu pleców. Można sobie ułatwić ten zabieg korzystając ze szczotki lub myjki na długiej rączce. 

Trzeba także postawić na dobre kosmetyki do mycia oraz pielęgnacji skóry pleców, których celem jest właściwe oczyszczenie, a potem nawilżenie. Jeśli istnieje możliwość zażywania kąpieli, dobrze jest dodawać do wody napary ziołowe, np. z szałwii, rumianku, czy bratka. 

Pomóc w usunięciu wyprysków na skórze pleców może zmiana diety polegająca na wykluczeniu z niej przede wszystkim artykułów słodkich, gazowanych, pikantnych i wysokoprzetworzonych.

Poza tym ułatwić zwalczanie trądziku na plecach może noszenie przewiewnej, luźnej bielizny z naturalnych tkanin, np. z bawełny.

Reklama

Leczenie pryszczy na plecach

W każdym przypadku dobrze jest skonsultować powstałe na plecach zmiany skórne z dermatologiem. Lekarz oceni specyfikę wyprysków, ustali ich przyczynę i zaproponuje właściwe postępowanie lecznicze. 

Co przepisuje lekarz na pryszcze na plecach? Preparatami, które medyk zaleca na początku terapii są zazwyczaj maści, kremy i płyny do smarowania oraz niekiedy witaminy (np. pochodne witaminy A oraz witaminy z grupy B). 

Jeśli te łagodniejsze środki nie przyniosą spodziewanego rezultatu, wprowadza się antybiotykoterapię opartą np. na takich substancjach jak:

 • tetracyklina, 
 • doksycyklina,
 • erytromycyna. 

Antybiotyki można przyjmować doustnie lub miejscowo nakładając farmaceutyk na zmienione chorobowo miejsca.

W uzasadnionych przypadkach lekarz (najczęściej ginekolog lub medyk innej specjalizacji po uzyskaniu konsultacji ginekologicznej) wyłącznie u pełnoletnich kobiet, może zalecić stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj terapii zostanie zastosowany w danym przypadku, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty leczenia dermatologicznego trzeba niekiedy czekać kilka miesięcy, a nawet pół roku.

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Lenartowicz Izabela, Skin Doctor. Biblia zdrowej cery, Wydawnictwo Znak, 2018, ISBN 9788324053858.
 • 2. Webster Guy F, Rawlings Anthony V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, Wydawca: Czelej, 2009, Lublin, 1, ISBN 978-83-7563-025-1.
 • 3. Robertson S.J., Rycroft R.J.G., Wakelin S.H., Dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, Warszawa, 1, ISBN 9788320045383.
 • 4. https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/krostki-moga-zwiastowac-chorobe-jelit [data dostępu: 08.12.2017 , 16:21 Aktualizacja: 28.02.2019, 13:20]
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda