Najzdrowsze miejsce w internecie

Krosty na pośladkach - przyczyny. Co stosować i jak pozbyć się wykwitów skórnych na pośladkach?

Krosty na pośladkach są nie tylko nieestetyczne, ale też powodować mogą silny świąd, a nawet bolesność. W większości przypadków wypryski w okolicy odbytu świadczą o rozwoju infekcji mieszków włosowych lub gruczołów potowych. Jak rozpoznać konkretne schorzenie? Jak się pozbyć tego typu wykwitów?
Krosty na pośladkach i udach
źródło:123RF
W skrócie
 • Krosty na pośladkach są nieszczególnie groźnym objawem, jednak przynoszą duży dyskomfort osobie, u której się pojawiły. Mogą być objawem licznych schorzeń i zaburzeń o zróżnicowanej etiologii i patogenezie.
 • Krosty na pośladkach mogą wystąpić również w formie bardzo bolesnej i uciążliwej, jako objaw czyraczności lub ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych. Krosty mogą być też wynikiem trądziku skupionego lub rogowacenia okołomieszkowego.
 • Aby ustalić skuteczny sposób na pozbycie się krost na pośladkach, należy najpierw określić przyczynę pojawienia się wykwitów skórnych. Stosuje się różne metody terapeutyczne w zależności od schorzenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny powstawania krost na czole. Jak je leczyć i usuwać?
Spis treści

Skąd się biorą krosty na pośladkach?

Krosty na pośladkach są nieszczególnie groźnym, lecz mocno dyskomfortowym objawem licznych schorzeń i zaburzeń o zróżnicowanej etiologii i patogenezie. 

Tego typu wypryski związane mogą być z takimi dolegliwościami, jak:

 • zapalenie mieszków włosowych (Folliculitis), w tym czyraczność (Furunculus);
 • ropne zapalenie gruczołów łojowych (Hydradenitis suppurativalub Acne inversa);
 • łuszczyca odwrócona (Psoriasis inversa);
 • trądzik skupiony (Acne conglo);
 • rogowacenie okołomieszkowe (Keratosis piliaris);

Dodatkowo należy pamiętać, że krosty na pośladkach pojawiają się w wyniku przegrzania i przepocenia. Problem ten często jest u niemowląt – skórne wykwity są jednym z głównych objawów tak zwanego pieluszkowego zapalenia skóry.

U osób dorosłych występowaniu podobnych objawów sprzyjają natomiast: 

 • noszenie ciasnych, nieprzewiewnych ubrań;
 • siedzący tryb życia;
 • zaniedbania higieniczne;
 • dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcz trans.

Bolące krosty na pośladkach

Bolące krosty na pośladkach często są objawem czyraczności (łac.: Furunculus).Pod pojęciem czyraków kryją się skórne wykwity, będące efektem bakteryjnej infekcji mieszków włosowych, najczęściej wywołanej przez gram dodatnie gronkowce.

Krosty tego typu wypełnione są ropną treścią oraz krwią. Bywają bardzo bolesne, mogą też powodować uporczywy świąd. Z czasem pękają, powodując powstawanie otwartych ran i nadżerek oraz związany z tym jeszcze silniejszy ból. 

Charakterystyczne jest występowanie tak zwanego czopa martwiczego. Na czyraczność w szczególny sposób narażone są osoby chorujące na cukrzycę, a także zmagające się z niedoborami odporności. 

Oprócz bolesnych krost na pośladkach, schorzenie to może manifestować się poprzez takie objawy, jak:

 • ból węzłów chłonnych,
 • lekko podwyższona temperatura ciała,
 • uczucie rozbicia, pogorszenie nastroju.

Ropne wypryski na pośladkach

Swędzące krosty, bolesne, ropne krosty na pośladkach występują też w przebiegu schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów apokrynowych (łac.: Hydradenitis suppurativa). Choroba ta ma nieznaną etiologię. 

Funkcjonujące równorzędnie hipotezy zakładają, iż może ona być efektem takich procesów, jak:

 •  zatkanie przewodu mieszka włosowego; 
 • przeniesienie zapalenia mieszków włosowych na gruczoły apokrynowe – w świetle tej teorii część naukowców i lekarzy nazywa tę chorobę trądzikiem odwróconym (łac. Acne Inversa);
 • zakażenia Streptococcus milleriStaphylococcus aureuslub chlamydią;

W przebiegu Hydradenitis suppurativapojawiają się takie objawy, jak:

 • ropnie na powierzchni skóry,
 • ropna wydzielina wokół odbytu,
 • lekkie krwawienia,
 • świąd i ból,
 • stan zapalny skóry,
 • stwardnienie skóry.

Krosty na pośladkach u mężczyzn

Krosty na pośladkach u mężczyzn mogą być symptomem trądziku skupionego (łac. Acne conglo) – jednej z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu postaci tej choroby, występującej w większości przypadków u przedstawicieli płci męskiej. Trądzik odwrócony jest efektem nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych przy jednoczesnej nadprodukcji łoju. 

W jego przebiegu na skórze powstają:

 • torbiele,
 • ropne krosty,
 • owrzodzenia,
 • guzki.

Zmiany mają charakter silnie zapalny. Wykwity są duże i wyraźnie skoncentrowane w zgrupowaniach znacznych rozmiarów. Oprócz pośladków, trądzik skupiony lokuje się też na twarzy, ramionach i trądzik na plecach

Twarde wypryski na pośladkach

Jeśli wypryski na pośladkach są twarde, podejrzewać też można tak zwane rogowacenie okołomieszkowe (Keratosis piliaris). Jest to stosunkowo niegroźna choroba, w przebiegu której dochodzi do przyspieszonego rogowacenia ujść mieszków włosowych. 

Powoduje to suchość i szorstkość skóry pośladków, a także pojawienie się różnego rodzaju wykwitów na skórze. Choroba najczęściej występuje u osób młodych. Prawdopodobnie ma charakter dziedziczny. Może też być wywoływana niedoborem witaminy A. 

Częściej niż ogół populacji, zapadają na nią osoby z atopowym zapaleniem skóry. 

Krosty na pośladkach u dziecka

Krosty na pośladkach u dziecka to najczęściej zwykłe potówki, tudzież skórne wypryski pojawiające się w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry. W obu przypadkach głównym powodem ich powstawania jest przegrzanie i przepocenie ciała w miejscu szczelnie zakrytym pieluchą.

Dodatkowym czynnikiem może być toksyczne, drażniące działanie amoniaku oraz innych substancji zawartych w moczu. 

Negatywny wpływ mają też bakterie bytujące w kale. Rzadziej zdarza się, by krostki na pupie dziecka były świadectwem alergii – tego typu objawy zazwyczaj lokują się na buzi, ramionach, plecach, klatce piersiowej i kończynach górnych.

Krosty na pośladkach u dziecka nie są groźne, ale mogą powodować u malucha znaczny dyskomfort, zwiększając tym samym jego płaczliwość.

Jak pozbyć się krostek na pośladkach?

Jak pozbyć się krostek na pośladkach? Wszystko zależy od etiologii tego typu wykwitów skórnych. W przypadku różnych schorzeń stosuje się bowiem różne metody terapeutyczne. 

 1. Czyraczność: antybiotyki doustne (penicylina, cefalosporyna), środki antyseptyczne, a także usunięcie czopa martwiczego, ewentualnie nacięcie czyraka w celu złagodzenia dolegliwości bólowych.
   
 2. Ropne zapalenie gruczołów łojowych(trądzik odwrócony): antybiotyki i leki sterydowe, a wobec ich niewielkiej skuteczności - chirurgiczne usunięcie przetok.
   
 3. Trądzik skupiony: antybiotyki (np. tetracyklina, erytromycyna), retinoidy (np. izotretynoina), kwas azelainowy oraz salicylowy, nadtlenek benzoilu. Do tego laseroterapia, krioterapia, wypalanie kwasem trójjodooctowym.
   
 4. Łuszczyca odwrócona: miejscowe glikokortykosteroidy, takalcytol i inne pochodne witaminy C, cygnolina. Do tego doustnie metotreksat lub cyklosporyna.
   
 5. Pieluszkowe zapalenie skóry– emolienty, krochmal, sporadycznie antybiotyki lub słabe leki przeciwzapalne.

Maść na krosty na pośladkach

Duża część wymienionych wyżej substancji leczniczych przeznaczona jest do stosowania miejscowego w postaci maści i kremów. 

Do tego dodać można między innymi preparaty do smarowania zawierające:

 • alkohol, który osuszy powstałe na powierzchni skóry krosty;
 • mocznik nawilżający skórę;
 • witamina A, której niedobór może być przyczyną występowania krost.

Należy jednak pamiętać, że maść na krosty na pośladkachnie powinna być dobierana samodzielnie, lecz po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kluczowe jest bowiem dokładne określenie przyczyn wystąpienia wyprysków. 

Mimo iż wspomniane schorzenia objawiają się w okolicach odbytu, specjalistą pierwszego wyboru powinien być dermatolog, a nie proktolog. Opisywane zmiany mają bowiem charakter skórny i nie są związane z chorobami dolnego odcinka układu pokarmowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Małgorzata Kołodziejczak, Anna Kosim, Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych okolicy anorektalnej (hydradenitis suppurativa) – etiologia, diagnostyka i leczenie, Medycyna Rodzinna 1/2005
 • Mariusz Stasiak, Jerzy Lasek, Zbigniew Witkowski, Wojciech Marks, Katarzyna Gołąbek, Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, vol 6, no 4
 • Rutter P, Opieka farmaceutyczna Wrocław 2004
 • Simonart T, Dramaix M. Treatment of acne with topical antibiotics: lesson from clinical studies. Br J Dermatol 2005
 • Worret W.I, Fluhr J.W. Acne therapy with topical benzoyl peroxide, antibiotics and azelaic acid. JDDG 2006
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Maść nagietkowa – zastosowanie: na trądzik, żylaki, oparzenia i blizny
Nagietek lekarski w formie maści
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć i co pomaga?
Skóra potrądzikowa
Przeczytaj artykuł
Trądzik hormonalny. Badania, leczenie, dieta
Twarz kobiety z czerwonymi krostami
Podobne artykuły
Trądzik torbielowaty – leczenie. Jak wygląda?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Pryszcze na plecach - swędzące, ropne, czerwone. Jak się pozbyć?
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama