Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny i sposoby

Nietrzymanie moczu u mężczyzn? Tak, to problem, który dotyczy nie tylko kobiet – jak mówi w wywiadzie lek. Ewelina Kowalska, zbyt częste korzystanie z toalety, nocne wstawanie, problemy z utrzymaniem moczu podczas śmiechu, kichania czy wysiłku fizycznego to także udręka mężczyzn. Co gorsza, oprócz zaburzeń z erekcją, schorzenie to jest uważane przez pacjentów za jedną z najbardziej krępujących dolegliwości. Czy istnieją leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn?
Spis treści

Reklama

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (inkontynencja), to podobnie, jak u kobiet jego mimowolne wyciekanie. W zależności od wieku i częstotliwości, dolegliwość ta może dotyczyć nawet 39% panów. To, obok zaburzeń związanych z erekcją, najbardziej krępujące schorzenie dotykające mężczyzn. Jednak nieleczone, może prowadzić nie tylko do problemów ze zdrowiem na tle fizycznym, ale również do złego samopoczucia psychicznego.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje przeważnie u starszych panów, ale nie jest to regułą i może się zdarzyć w młodszym wieku.

Reklama

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leki, wkładki

Leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn wydawane są na receptę. Leki bez recepty można znaleźć tylko w formie suplementów diety, które mają za zadanie zmniejszyć występowanie objawów inkontynencji, ale nie zlikwidują problemu.

Leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn wprowadza się do kuracji w momencie kiedy same ćwiczenia mięśni Kegla i zalecana zmiana stylu życia nie przyniosły wymaganych rezultatów.

W leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn stosuje się pomocniczo specjalne wkładki.

Reklama

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie

W przypadku zauważenia problemów z nietrzymaniem moczu najprościej wybrać się do swojego lekarza rodzinnego, który zadecyduje o tym, do jakiego specjalisty należy skierować pacjenta. Najczęściej będzie to urolog lub neurolog, jednak wszystko zależy od specyfiki objawów.

Podstawę leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn stanowi wywiad, podczas którego lekarz wypyta szczegółowo o objawy (np. w jakich sytuacjach dochodzi do gubienia moczu, jakie jest jego nasilenie, czy istnieją jakieś objawy towarzyszące itd.). Często konieczne jest też przeprowadzenie badania per rectum, którego wielu mężczyzn bardzo się obawia. Nie jest ono jednak bolesne, nie powoduje też żadnych działań niepożądanych, trwa bardzo krótko i często poza nieprzyjemnymi wrażeniami, głównie psychicznymi, nie przyczynia się do innego dyskomfortu.

Ponadto lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie ogólne i posiew moczu, badanie krwi sprawdzające parametry funkcjonowania nerek, a także badanie USG czy badania urodynamiczne, pozwalające na dokładną ocenę funkcjonowania czynności skurczowej pęcherza moczowego oraz mięśni zwieraczy.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn opiera się na terapii dostosowanej indywidualnie do konkretnego pacjenta, bowiem metody leczenia zależą od przyczyn wystąpienia dolegliwości. W leczeniu inkontynencji stosuje się przede wszystkim farmakoterapię oraz ćwiczenia. Warto również wprowadzić do swojego rytmu dnia pewne nawyki:

 • korzystać z toalety o określonych porach;
 • ograniczyć spożycie moczopędnych napojów, np. z kofeiną;
 • zminimalizować spożycie alkoholu;
 • rzucić palenie;
 • utrzymywać prawidłową wagę ciała.

Czytaj też: Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Reklama

Nietrzymanie moczu - przyczyny u mężczyzn

U mężczyzn nietrzymanie moczu ma zazwyczaj charakter wtórny do zabiegów urologicznych. Najczęstszą jego przyczyną jest uszkodzenie mięśnia zwieracza cewki moczowej podczas operacji na gruczole krokowym. Należy zaznaczyć, że często pooperacyjne nietrzymanie moczu ma charakter przejściowy i ustępuje samoistnie po miesiącu w około 50% , a po roku niemalże w 95% przypadków.

Innych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn może być wiele. Z najczęstszych można wymienić:

 • przerost gruczołu krokowego,
 • choroby związane z nieprawidłowym unerwieniem pęcherza moczowego (tzw. pęcherz neurogenny),
 • wady rozwojowe układu moczowego,
 • przyjmowanie niektórych leków (moczopędnych, uspokajających, antydepresyjnych, niektórych przeciwnadciśnieniowych itd.),
 • a także zaburzenia czynnościowe pęcherza moczowego, objawiające się jego mimowolnymi, silnymi skurczami,
 • zmiany nowotworowe,
 • choroby metaboliczne.

Reklama

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn stanowią niekiedy podstawę leczenia tej dolegliwości i mogą prowadzić do całkowitego pozbycia się problemu. To przede wszystkim ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które w tym przypadku pomagają kontrolować oddawanie moczu. Ćwiczenia te są bardzo proste i intuicyjne, a najważniejsza jest tutaj systematyczność ich wykonywania.

Aby zlokalizować mięśnie Kegla należy wyobrazić sobie próbę zatrzymania moczu i napiąć mięśnie, których używamy do tego procesu. Jeśli mężczyzna nie ma pewności, czy używa właściwej partii mięśni, może zaobserwować czy podczas ćwiczenia jego penis podnosi się lekko w stronę tułowia. Jeśli tak, to uruchomione zostały odpowiednie mięśnie. Samo ćwiczenie mięśni Kegla polega na napinaniu ich na 3 sekundy i rozluźnianiu, seriami po 10 powtórzeń.

Należy pamiętać o tym, że podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy nie należy napinać innych partii mięśni, np. brzucha, czy pośladków.

Zobacz: Priapizm - wstydliwy i bolesny problem mężczyzn

Reklama

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - objawy

- Objawem nietrzymania moczu jest bezwiedne popuszczanie moczu, zazwyczaj podczas kaszlu, kichania, czy innego wysiłku związanego z napięciem mięśni brzucha (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu) lub naglące parcia na mocz, które skutkuje niezdążeniem do toalety, a w cięższych przypadkach bezwiedny wypływ moczu – nawet podczas spoczynku czy snu. Wszystkie te objawy, a także potrzeba korzystania z toalety częściej niż siedem razy na dobę oraz konieczność kilkukrotnego wstawania w nocy do toalety, powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Czytaj także:

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Prostata pokazana na przekroju
Rak sutka u mężczyzn – objawy. Czy taki nowotwór występuje?
Mężczyzna trzyma się za pierś
Skręt jądra - objawy i rekonwalescencja. Jak wygląda i jak wpływa na płodność?
Skręt jądra u mężczyzny
Podobne artykuły
Symbol kobiecości i męskości
Rozmiar penisa ma znaczenie?
osoba z zapaleniem prostaty
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie
Zwisająca męska pierś
Ginekomastia u chłopców i mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie, zabieg
Męski układ rozrodczy
Rak prostaty - objawy, badania, leczenie i rokowania

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!