Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?

Nietrzymanie moczu można leczyć kilkoma sposobami, a do najpopularniejszych należą wymiary: terapeutyczny, farmakologiczny oraz gimnastyczny. Warto jednak spróbować także kuracji na nietrzymanie moczu, stosując poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach. Które warto wybrać i jakie mają znaczenie?
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co oznacza nietrzymanie moczu?

Przed wskazaniem konkretnych zabiegów na nietrzymanie moczu, warto krótko wyjaśnić sam problem. Inkontynencja polega na bezwiednym popuszczaniu moczu o różnym strumieniu:

 • lekkim,
 • średnim,
 • zaawansowanym.

W początkowym stadium może występować w takich momentach, jak: kichanie, śmiech, dźwiganie czy kaszlnięcie.

Będąc w stopniu średniozaawansowanym, popuszczanie moczu może pojawiać się w czasie wykonywania różnorakich czynności, jak m.in.:

 • wchodzenie po schodach,
 • bieganie,
 • podejmowanie wysiłku fizycznego.

Trzeci, najpoważniejszy stopień popuszczania moczu może zdarzyć się niemalże w każdej sytuacji, nawet w trakcie siedzenia. Przypadłość ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednak według badań to właśnie płeć żeńska boryka się częściej z problemem.

Reklama

Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu

Jakie zabiegi na nietrzymanie moczu warto stosować? Warto wiedzieć, iż wiele placówek sanatoryjnych i uzdrowiskowych oferuje tego typu zabiegi. Część z nich może zdecydowanie zredukować występowanie nieprzyjemnych objawów.

Przede wszystkim warto wskazać takie zabiegi, jak:

 • elektrostymulacja – polega na umieszczeniu specjalnych elektrod w odbycie bądź pochwie, których zadaniem jest pobudzenie i jednoczesne wzmocnienie mięśni dna miednicy. Taka metoda może redukować wysiłkowe nietrzymanie moczu, jednak ważna jest powtarzalność wykonywanego zabiegu,
 • fizykoterapia – czyli tzw. leczenie fizykalne z wykorzystaniem np. ciepła, zimna, energii mechanicznej czy sztucznych czynników fizycznych, produkowanych przez aparaty elektromedyczne. Niekiedy wykorzystuje się np. pole magnetyczne, czy bioprądy by zniwelować problem nietrzymania moczu,
 • rehabilitacja – ma na celu poprawienie nie tylko kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Odpowiednio przygotowane ciało, również może pozwolić na większe kontrolowanie dolegliwości,
 • kinezyterapia – do niej zaliczyć należy m.in. ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, tzw. Kegla, czyli napinanie, a następnie rozluźnianie mięśni dna miednicy (imitując wstrzymywanie na chwilę strumienia moczu).
 • biofeedback – ma on na celu uruchomienie odpowiedniej grupy mięśni, kontrolowanie czasu trwania skurczu, a także stopnia jego nasilenia. Ta metoda często stosowana jest w urologii.

Ponadto niektóre sanatoria oferują specjalne programy dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu, oferując konkretne zabiegi tylko z tego obszaru.

Uzdrowiska i sanatoria na nietrzymanie moczu

Które sanatorium wybrać, by móc odbywać zabiegi w kierunku nietrzymania moczu? Na przykład Polska Grupa Uzdrowiskowa oferuje specjalne zabiegi przeprowadzane w Cieplicach -Zdroju, niwelujące problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Podobne usługi oferują m.in. 

 • uzdrowiska w Busko-Zdroju,
 • Ustroniu,
 • Iwonicz-Zdroju,
 • Centra rehabilitacyjne, takie jak np. ośrodek w Konstancinie.

Nietrzymanie moczu w warunkach uzdrowiskowych warto leczyć w placówkach medycznych, czy sanatoriach poświęconych problemom układu moczowego. Są to ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu i rehabilitacji konkretnych schorzeń, w tym nietrzymania moczu.

Reklama

Co robić na nietrzymanie moczu?

Zauważając u siebie problem nietrzymania moczu, nawet epizodyczny, należy udać się na wizytę do lekarza. Swoją opinię powinien wydać ginekolog, urolog lub neurolog, zależnie od tego, co jest podstawą schorzenia. Zaleci on odpowiedni sposób leczenia. Niekiedy konieczne może okazać się przyjmowanie właściwych leków, powstrzymanie się od pewnych czynności, odpoczynek od pracy, itp.

Warto mieć jednak na uwadze, iż w niektórych przypadkach właściwe może okazać się leczenie nietrzymania moczu zabiegami sanatoryjnymi lub uzdrowiskowymi. Schorzenia związane z układem moczowym stanowią jedno ze wskazań umożliwiających ubieganie się o pobyt w sanatorium. Warto dowiedzieć się czy dany przypadek leczniczy kwalifikuje się do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas trzeba postarać się o skierowanie od lekarza, które zostanie ocenione przez NFZ.

Reklama

Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu

Zanim podejmie się decyzję o danej formie leczenia, warto również poznać przyczyny nietrzymania moczu może.

U kobiet wymienia się najczęściej:

 • ciąże i porody (szczególnie kończące się zabiegiem oraz kiedy ciężarna rodziła dziecko/dzieci o dużej masie),
 • menopauzę i okres pomenopauzalny,
 • kłopoty hormonalne,
 • częste infekcje dróg moczowych,
 • obniżenie narządów rodnych,
 • często występujące zaparcia,
 • pracę fizyczną wymagającą użycia siły
 • oraz palenie papierosów.

Za nietrzymanie moczu u mężczyzn zazwyczaj odpowiada przerost gruczołu krokowego i powikłania po zabiegach związanych z prostatą. Najczęściej występującym rodzajem nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym popuszczaniu uryny podczas wykonywania jakiś cięższych fizycznie czynności, jak bieganie, czy podnoszenie ciężarów ale też w czasie kichania, kasłania, czy podnoszenia się z krzesła – w cięższych etapach choroby.

Do innych odmian tej dolegliwości zalicza się naglące nietrzymanie moczu (występuje gdy potrzeba skorzystania z toalety pojawia się nagle, napierając na cewkę moczową i pęcherz), nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz przemijające nietrzymanie moczu (pojawia się okazjonalnie i ma związek np. z przyjmowaniem niektórych leków, czy zbyt dużej dawki alkoholu, bądź napojów i potraw wysoko moczopędnych).

Popuszczanie moczu może być też spowodowane przez inne choroby toczące się w ustroju, np. cukrzycę, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy demencję starczą. Niekontrolowany wyciek moczu może być również spowodowany przyjmowaniem moczopędnych leków, a także płynów (jak np. napoje zawierające kofeinę) oraz alkoholu.

Czytaj również:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nietrzymanie moczu
Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?
Dieta na nietrzymanie moczu
Co wybrać na nietrzymanie moczu po porodzie - leki czy laser?
Nietrzymanie moczu po porodzie
Leczenie wysiłkowego nietrzymanie moczu – operacja, ćwiczenia, leki
Podobne artykuły
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny, rodzaje. Jak leczyć?
Problem z nietrzymaniem moczu
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!