Dla Ciebie, na zdrowie!

Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?

Odpowiednia dieta na nietrzymanie moczu w połączeniu z gimnastyką i stosowaniem się do zaleceń lekarza, mogą pomóc zredukować wstydliwy problem, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Których produktów unikać, a które są zalecane przy stosowaniu diety na nietrzymanie moczu?
Dieta na nietrzymanie moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to niekomfortowa dolegliwość, która może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Problem ten występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jednak jak wskazują badania – częściej z inkontynencją zmagają się płeć żeńska.

Popuszczanie moczu może pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Na początku może wystąpić nietrzymanie zaledwie kilku kropli w ciągu dnia, dlatego problem często jest lekceważony w początkowym stadium. Z czasem jednak dysfunkcja może się nasilić i jeśli nie zostanie w porę wprowadzone właściwe postępowanie lecznicze, problem może doprowadzić do poważnych schorzeń, odparzeń i chorób skóry, depresji, jak również utrudnienia relacji ze społeczeństwem.

Reklama

Dieta na nietrzymanie moczu

Poza udaniem się do lekarza i zastosowaniu do jego zaleceń, warto również postawić na dietę, która dodatkowo nie będzie nasilała nieprzyjemnych objawów, a wręcz przeciwnie – pozwoli je minimalizować.

Na czym powinna opierać się dieta przy nietrzymaniu moczu? Przede wszystkim należy przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest spożywanie dużych ilości błonnika. Zawarty jest on zwłaszcza w świeżych owocach i warzywach, ponadto można znaleźć go w pełnoziarnistym pieczywie oraz razowym makaronie.

Do codziennej diety warto również włączyć ogórki. Dlaczego? Ponieważ m.in.:

 • działają przeciwzapalnie,
 • wzmacniają odporność,
 • regenerują ścianki błon śluzowych.

Dodatkowo warto sięgnąć po zieloną pietruszkę, czarną porzeczkę i czerwoną paprykę, ponieważ są one skarbnicą witaminy C, która z kolei wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu. Finalnie przekłada się to na uelastycznienie tkanek.

Ponadto do zalecanych produktów zaliczane są również:

 • szpinak,
 • kapusta,
 • brokuły.

To zieleniny bogate w magnez, który pomaga redukować objawy nietrzymania moczu. Nie należy również zapominać o regularnym dostarczaniu płynów. W pierwszej kolejności najważniejsza jest woda. Dodatkowo można sięgać po soki z żurawiną, jak również ziołowe herbatki.

Reklama

Produkty niewskazane przy nietrzymaniu moczu

Warto poznać również listę produktów niewskazanych, które należy wyeliminować ze swojej codziennej diety. Chodzi tutaj przede wszystkim o tłuste, ostre i przetworzone potrawy, które są pikantne i ciężkostrawne.

Nie należy pić moczopędnych napojów z kofeiną/teiną, a więc kawy i herbaty. Ponadto wykluczyć należy takie płyny, jak:

 • napoje gazowane,
 • energetyki,
 • sok z grejpfruta (to mocny diuretyk),
 • alkohol - zaburza odbiór sygnałów neurologicznych.

Należy zrezygnować z palenia papierosów. Pęcherz moczowy mogą również podrażniać takie składniki jak mleko, pomidor oraz czekolada, zatem im mniej będzie ich w menu, tym bezpieczniej.

Reklama

Przyczyny nietrzymania moczu

Przed wprowadzeniem diety w pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty, by ustalić przyczynę takiego stanu, ponieważ niekontrolowane oddawanie moczu może mieć wiele przyczyn. Za nietrzymanie moczu u kobiet odpowiadają często przebyte porody, operacje ginekologiczne, czy zaburzenia hormonalne.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może zaś być spowodowane przebytymi operacjami na gruczoł krokowy. Ponadto, obu płci dotyczą takie powody popuszczania moczu jak m.in. nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem:

 • dróg moczowych,
 • cewki moczowej,
 • pęcherza moczowego,

a także infekcje dróg moczowych, kamica nerkowa, zaparcia, choroby związane z układem nerwowym oraz stosowanie niektórych leków.

Reklama

Ćwiczenia mięśni dna miednicy na nietrzymanie moczu

Do skutecznych praktyk pomocnych w zwalczaniu nietrzymania moczu należy odpowiedni rodzaj aktywności, taki jak ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na krótkotrwałym (trwającym kilka-kilkanaście sekund) spięciu mięśni krocza, a następnie ich poluzowaniu. Inny trening opiera się na systemie korzystania z toalety o stałych porach dnia, by z czasem wydłużać przerwy między kolejnym oddaniem moczu.

Naturalną metodą walki z niekontrolowanym posikiwaniem jest także umiejętne korzystanie z ziół, redukcja masy ciała i zbudowanie prawidłowego jadłospisu.

W każdym przypadku przy wykryciu problemu związanego z popuszczaniem moczu, należy zwrócić się do lekarza (urologa, ginekologa, czy nawet neurologa). Jednocześnie z leczeniem wprowadzonym, warto wykorzystać domowe sposoby na nietrzymanie moczu, jednak tylko wtedy, gdy specjalista ich nie wyklucza.

Czytaj również:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Dieta pudełkowa dla osób z nietolerancją laktozy
Czy dieta pudełkowa jest odpowiednia dla osób z nietolerancją laktozy? Sprawdzamy!
Słodycze dieta redukcyjna
Jakie słodycze można jeść na diecie redukcyjnej?
Produkty pozwalajace osiagnac stan ketozy
Ketoza - co to jest? Objawy, efekty i skutki uboczne
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Keto grypa - co to jest i ile trwa? Przyczyny i objawy
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?