Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?

Sport i ćwiczenia na nietrzymanie moczu są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia. Odpowiednia waga zmniejsza ryzyko występowania inkontynencji, a silniejsze mięśnie Kegla poprawiają kondycję pęcherza i zapobiegają mimowolnym mikcjom. Jakie ćwiczenia stosować?
Nietrzymanie moczu a sport
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to dość częsta dolegliwość, doskwierająca zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Choć statystycznie bardziej narażone są kobiety. Objawia się niekontrolowaną mikcją. Ilość pojawiającego się moczu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.

Najczęściej występuje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, gdzie krople moczu są oddawane mimowolnie w trakcie kaszlu, kichnięcia, śmiechu czy aktywności fizycznej.

Przyczyn popuszczania moczu jest wiele, jednak często pojawia się ono wraz z wiekiem i osłabieniem mięśni Kegla. Ponadto czynnikami ryzyka są:

 • operacje w obrębie dolnej części jamy brzusznej,
 • ciąża,
 • poród,
 • przerost gruczołu krokowego,
 • menopauza,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • choroby neurologiczne,
 • zaparcia,
 • niektóre leki, m.in. moczopędne,
 • zła dieta,
 • alkohol i palenie papierosów.

Poza wysiłkowym nietrzymaniem moczu wyróżnia się także naglące nietrzymanie moczu, przemijające nietrzymanie moczu, a także mieszane nietrzymanie moczu.

Czytaj także: Nietrzymanie moczu w menopauzie – leczenie i przyczyny

Reklama

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Jeśli pojawi się niekontrolowane oddawanie moczu należy skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnostyki. W razie potrzeb specjalista dobierze właściwe środki leczenia.

Dostępne są następujące metody leczenia inkontynencji:

 • ćwiczenia mięśni dna miednicy – wykonywanie odpowiednich ruchów, które wzmacniają właściwe partie mięśni (tzw. mięśnie Kegla);
 • biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, polegające na sprawdzaniu pracy mięśni Kegla poprzez specjalne czujniki elektryczne;
 • farmakoterapia – powinien wskazać ją lekarz;
 • zioła np. mniszek lekarski, czy pokrzywa;
 • laseroterapia,
 • zabieg chirurgiczny.

Zobacz: Nietrzymanie moczu a NFZ – co nam przysługuje?

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Inkontynencję można zniwelować lub znacznie zmniejszyć dolegliwości poprzez odpowiednie ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Jednym z nich jest wydłużanie przerw między korzystaniem z toalety. Początkowo należy zacząć od około 10-15 minutowych opóźnień, natomiast z biegiem czasu można przerwy wydłużać nawet do kilku godzi. Warto zapisywać wyniki, by potem skonsultować je z lekarzem.

Jednak najskuteczniejszym sposobem są ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają na naprzemiennym spinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Jest to dokładnie ten sam mechanizm, który hamuje strumień moczu. Spinanie powinno trwać kilka do kilkunastu sekund i trzeba je powtórzyć około 10 razy. Należy pamiętać, by nie napinać przy tym mięśni brzucha, ud i pośladków.

Skuteczność ćwiczeń jest widoczna jeśli są one wykonywane regularnie, codziennie, najlepiej w kilku seriach. Efekty można zauważyć po kilku-kilkunastu tygodniach.

Reklama

Nietrzymanie moczu a sport

Nadwaga, a przede wszystkim otyłość brzuszna jest jedną z przyczyn nietrzymania moczu. Nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża pęcherz moczowy oraz mięśnie dna miednicy. Dlatego też tak ważna jest aktywność fizyczna i utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Można o nią dbać nawet jeśli już problem występuje. Na rynku dostępne są środki higieniczne, pochłaniające mimowolnie oddany mocz. Są to m.in. wkładki na nietrzymanie moczu czy pieluchomajtki. Dodatkowo warto wybrać odpowiedni rodzaj aktywności, minimalizujący ryzyko niekontrolowanej mikcji, np.:

 • joga,
 • pilates,
 • pływanie.

Warto również dopasować trening do własnych potrzeb, wykonywać te ćwiczenia, które nie niosą ryzyka popuszczenia moczu. Ważne jest aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznej lepiej nie jeść owoców moczopędnych oraz nie przyjmować zbyt dużej ilości płynów.

Reklama

Co jeść przy nietrzymaniu moczu?

Komponując jadłospis diety na nietrzymanie moczu należy pamiętać, by nie zawierać w nim moczopędnych i drażniących pęcherz owoców oraz warzyw. Są to np. cytrusy i pomidory. Ważne jest wspieranie prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowego, dlatego w jadłospisie nie może zabraknąć żurawiny w różnych postaciach – suszonej, świeżej, czy w formie soku.

Przy nietrzymaniu moczu warto zadbać również o zmniejszenie skurczów mięśni pęcherza. Odpowiadają za to głównie witamina D oraz magnez, które należy dostarczać w postaci produktów spożywczych, a w razie potrzeby suplementować.

Czego unikać w diecie na nietrzymanie moczu? Przede wszystkim dużych ilości kawy, herbaty, napojów gazowanych, ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nietrzymanie moczu
Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?
Dieta na nietrzymanie moczu
Leczenie wysiłkowego nietrzymanie moczu – operacja, ćwiczenia, leki
Obłożnie chory z NTM – opieka nad chorym w domu
Opieka nad osoba chorą
Podobne artykuły
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny, rodzaje. Jak leczyć?
Problem z nietrzymaniem moczu
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?
Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!