Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby

Nietrzymanie moczu może wpływać na ograniczenie, a nawet rezygnację partnerów z miłosnych zbliżeń. Należy jednak pamiętać, że niekontrolowane mikcje trzeba leczyć, a przy odpowiednich sposobach można sobie z nimi poradzić w czasie stosunku.
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

U kogo występuje nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, doskwierająca nawet około 3 milionom osób w Polsce. Dotyczy nie tylko starszych i schorowanych, ale również osób w kwiecie wieku, aktywnych seksualnie.

Niekontrolowana mikcja wpływa samopoczucie. Może powodować obniżenie własnej wartości, stany lękowe, a także depresję. Szczególnie gdy popuszczanie moczu pojawia się w trakcie seksu. Taki incydent w sytuacji intymnej może powodować zażenowanie, niepewność i strach przed reakcją partnera.

Dlatego tak ważne jest diagnozowanie i leczenie tej wstydliwej przypadłości. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym ma większą skuteczność.

Reklama

Nietrzymanie moczu – co robić?

Nietrzymanie moczu można i należy leczyć. Nie zawsze jest konieczna ingerencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne, lecz o tym powinien zdecydować lekarz.

We wczesnych stadiach bardzo dużą skuteczność mają ćwiczenia mięśni Kegla, które odpowiadają za trzymanie moczu. Dodatkowo bardzo ważna jest aktywność fizyczna i zbilansowania dieta. Nadwaga jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko i nasila problem inkontynencji. Najlepiej zrezygnować z przetworzonej żywności, ostrych przypraw, a także kawy, napojów gazowanych i alkoholu.

Ważne jest trenowanie pęcherza poprzez planowanie wizyt w toalecie. Należy stopniowo zwiększać czas między nimi. Dodatkowo bardzo pomocne są środki higieniczne pochłaniające mocz i nieprzyjemny zapach. Są to m.in. wkładki urologiczne, majtki chłonne, czy pieluchomajtki. Warto zaznaczyć, ze zwykłe podpaski niestety nie sprawdzają się w tym aspekcie. Nie są przystosowane do pochłaniania moczu, lecz o wiele gęstszej krwi.

Aby zapobiegać nieprzyjemnym incydentom nietrzymania moczu w czasie stosunku płciowego należy skorzystać z toalety przed zbliżeniem i opróżnić pęcherz. Zmniejszy to ryzyko popuszczania.

Jak nietrzymanie moczu wpływa na seks?

Obawa przed niekontrolowaną mikcją w czasie stosunku sprawia, ze kobiety często unikają lub całkowicie rezygnują z seksu. Nie chcą by ich partner dowiedział się o wstydliwym problemie poprzez ślady popuszczania na pościeli, charakterystyczny zapach czy zmiany skórne spowodowane NTM.

W takich przypadkach ważne jest nie tylko leczenie problemu przez specjalistę, ale również wsparcie psychiczne ze strony partnera. Warto porozmawiać z nim o obawach i wstydliwych dolegliwościach. Zrozumienie problemu nie tylko poprawi stan psychiczny i pewność siebie kobiety, ale również wzmocni więź i zaufanie w związku.

Reklama

Sposoby na nietrzymanie moczu podczas seksu

Nietrzymanie moczu jest niewątpliwie uciążliwym problemem. Jednak są sposoby na to, by wpływało jak najmniej na jakość stosunku. Co robić? Przede wszystkim przed zbliżeniem nie spożywać zbyt dużej ilości płynów, a w szczególności moczopędnych, m.in. kawy, herbaty, alkoholu.

Konieczne jest także opróżnienie pęcherza przed zbliżeniem, a jeśli chwile intymne trwają dłużej warto co jakiś czas skorzystać z toalety. Zmniejszy to ryzyko popuszczania. Natomiast na wypadek niekontrolowanej mikcji warto mieć naszykowany ręcznik lub chusteczki higieniczne.

W czasie stosunku należy wybierać odpowiednie pozycje, w których nie ma nacisku na dolną część brzucha kobiety i łatwiej kontrolować stan pęcherza. Są to np.:

  • pozycja na jeźdźca – kobieta siedząc okrakiem na mężczyźnie decyduje o intensywności ruchów frakcyjnych;
  • pozycja boczna – partnerzy leżą na boku, zwracając się twarzą w tę samą stronę, mężczyzna jest za kobietą;
  • pozycja od tyłu, tzw. „pozycja na pieska” – partnerka klęczy przed partnerem, a ten wchodzi w nią od tyłu.

Reklama

Mięśnie Kegla a seks i nietrzymanie moczu

Stymulacja mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, nie jest jedynie sposobem na nietrzymanie moczu. Warto wykonywać ćwiczenia profilaktycznie, także dla zwiększenia miłosnych doznań.

Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo proste. Polegają na spinaniu obszaru wokół pochwy i odbytu. Jest do dokładnie ten sam mechanizm, który wykonuje się chcąc zatrzymać strumień moczu. Spinanie i rozluźnianie należy wykonywać naprzemiennie, utrzymując spięcie przez kilka sekund. Ważne jest też kontrolowanie oddechu w tym czasie – spięcie mięśni z wydechem, a rozluźnienie z wdechem.

Należy zwrócić uwagę, by nie angażować mięśni brzucha, ud i pośladków. Powinny pracować jedynie mięsnie Kegla.

Regularne ćwiczenia zwiększają siłę mięśni i kontrolę nad swoim ciałem, co pozytywnie wpływa na problem niekontrolowanych mikcji i jakość zbliżenia.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nietrzymanie moczu
Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?
Dieta na nietrzymanie moczu
Co wybrać na nietrzymanie moczu po porodzie - leki czy laser?
Nietrzymanie moczu po porodzie
Leczenie wysiłkowego nietrzymanie moczu – operacja, ćwiczenia, leki
Podobne artykuły
Próbki moczu
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny, rodzaje. Jak leczyć?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!