Pyłek kwiatowy - dzięki niemu wyleczysz wiele chorób

Apiterapia to leczenie produktami pszczelimi. Zdrowotne działanie miodu, pierzgi, propolisu czy pyłku kwiatowego znane są od pokoleń. Już nasi dziadkowie doceniali właściwości płynnego złota.
pszczeli pyłek

Spis treści

Jednym z produktów, które warto włączyć do naszego pożywienia jest pyłek kwiatowy.

Co to takiego?

Pyłek kwiatowy jest produktem pszczelim zbieranym przez robotnice pszczoły miodnej z kwiatów, głównie owadopylnych. Jest podstawowym źródłem białka i witamin w rodzinie pszczelej. Wyróżnia się dużą zawartością witamin z grupy B, cukrów prostych i złożonych oraz aminokwasów, w tym argininy. Arginina ma znaczącą rolę w profilaktyce i leczeniu chorób wieńcowych. Pyłek zawiera substancje odżywcze i aktywne biologicznie, enzymy, hormony, nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na skład zwany jest bombą witaminową.

Zobacz też: Czystek – kwiat o wielkiej mocy

Reklama

Pyłek jest bardzo cenny. Poznajmy choć niektóre z jego właściwości:

- świetnie poprawia apetyt;

- poprawia stan skóry;

- wzmacnia organizm, polecany w rekonwalescencji;

- poprawia trawienie;

- ma działanie przeciwmiażdżycowe;

- działa antydepresyjnie;

- wspiera działanie antybiotyków;

- odtruwa organizm;

- wskazany przy przeroście gruczołu krokowego;

 - wskazany przy cukrzycy;

- działa przeciwzapalnie;

- poprawia wzrok.

Pyłek kwiatowy w granulacie - 2-3 łyżeczki - należy zalać 1/3 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i odstawić na kilka godzin. Następnie dodać odrobinę letniej wody (organizm lepiej przyswaja, gdy woda ma około 40 st. C), osłodzić miodem i spożywać. Zaleca się przyjmować go 2 razy dziennie - rano na czczo oraz wieczorem przed snem. Kuracja powinna trwać miesiąc. Dzieciom podajemy pyłek kwiatowy z dodatkiem soku z czarnej porzeczki.

Ewa Pol

Zobacz: Jak smakuje zapach? Czyli kwiaty w kuchni

Czytaj też: Lawenda. Pachnie, uspokaja i leczy!

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!