Różyczka u dorosłych?

Różyczka to zakaźna choroba o etiologii wirusowej. U dorosłych występuje stosunkowo rzadko, gdyż większość z nas albo przechorowała ją w dzieciństwie, albo została na nią zaczepiona. Jeżeli jednak zdarzy się, że na różyczkę zachoruje osoba dorosła, ma ona zazwyczaj cięższy przebieg i daje więcej powikłań niż u dzieci…
Spis treści

Wirus różyczki przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zwykle zarażamy się, wdychając rozpyloną podczas kaszlu czy kichana wydzielinę z dróg oddechowych osoby chorej. Należy wiedzieć, że choć zakaźność różyczki jest największa w okresie występowania wysypki, osoba zarażona może wydalać wirusa i zakażać innych zarówno na parę dni przed pojawieniem się charakterystycznych jasnoczerwonych plamek, jak i na parę dni po ich zniknięciu.

Różyczka niebezpieczna dla mężczyzn

Choroba częściej atakuje mężczyzn, lecz to u kobiet może mieć dużo gorsze skutki, ponieważ uszkadza płód (zwłaszcza w początkowych okresach rozwoju, kiedy to jeszcze większość pań nie wie o istnieniu ciąży).

U dzieci pierwszym objawem różyczki jest najczęściej po prostu wysypka, bez żadnych innych objawów poprzedzających. U dorosłych sprawa ma się nieco inaczej – na kilka dni przed wystąpieniem plamek pojawia się zazwyczaj zespół objawów przypominających zwykłą grypę, a więc złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśniowo-kostne itd. Następnie pojawia się plamisto-grudkowa, żywo różowa wysypka. Początkowo obejmuje ona twarz, następnie rozprzestrzenia się na tułów, a w końcu na kończyny. Wysypce zazwyczaj towarzyszy znaczne powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza za uszami i z tyłu szyi oraz nieznaczna gorączka. Plamki i zgrubienia ustępują po kilku dniach bez pozostawienia żadnych śladów.

Leczenie różyczki

Leczenie różyczki u dorosłych, podobnie jak u dzieci, jest leczeniem jedynie objawowym. Gdy występuje wysoka gorączka, można podawać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien zostać w łóżku i ograniczyć kontakty z innymi osobami, zwłaszcza tymi, które nie chorowały na różyczkę, by ograniczyć rozprzestrzenianie zakażenia.

W przypadku wystąpienia zapalenia stawów podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy pojawi się znaczna małopłytkowość, stosuje się sterydy i leki uszczelniające naczynia. Z kolei w razie wystąpienia zapalenia mózgu stosuje się leczenie zapobiegające rozwojowi obrzęku mózgu, leki przeciwdragawkowe i przeciwzapalne.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podobne artykuły
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Swędzenie i pieczenie odbytu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama