Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Różyczka u dorosłych - objawy. Jak wygląda leczenie?

Różyczka u dorosłych występuje stosunkowo rzadko, jednak często wiąże się z cięższym przebiegiem i powoduje więcej powikłań. Odporny na różyczkę jest dorosły, który przeszedł chorobę w dzieciństwie lub był szczepiony. Sprawdź, jakie są objawy różyczki u dorosłych i jak ją leczyć.
Czerwona wysypka na kobiecych plecach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Różyczka u osoby dorosłej to bardzo niebezpieczna choroba, która może objawiać się jak typowa grypa. Charakterystyczna u dzieci w trakcie różyczki czerwona wysypka - u dorosłych może w ogóle nie wystąpić.
 • Leczenie różyczki u dorosłych, podobnie jak u dzieci, jest leczeniem objawowym. Najlepszą ochroną przed zachorowaniem są szczepienia. Dla dzieci preparat jest bezpłatny, a dorosły musi zapłacić ok. 200 zł za dwie dawki.
 • Wirus może w konsekwencji prowadzić do groźnych powikłań. Najgroźniejsze są dla kobiet w ciąży. Jeśli ciężarna zarazi się wirusem we wczesnym okresie, może dojść nawet do obumarcia płodu i poronienia.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak objawia się różyczka u dzieci?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda różyczka u dorosłych? 

Różyczka to choroba wirusowa, którą przechodzimy najczęściej w dzieciństwie. Jej objawy wtedy nie są aż tak dokuczliwe, więc zapewne wielu z nas nawet nie pamięta, że przechorowało tego wirusa.

Przed chorobą może chronić szczepienie, które jest obowiązkowe u dzieci i młodzieży od 13. miesiąca życia do ukończenia 19 lat. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, skuteczność jednej dawki przeciwko różyczce szacuje się nawet na około 90 proc.

Jeśli ktoś nie przechorował różyczki w dzieciństwie, powinien liczyć się z tym, że wirus może prędzej lub później zaatakować. I o ile dzieci zakażenie przechodzą łagodnie, zupełnie inaczej wygląda różyczka u dorosłych

Jak dochodzi do zarażenia? Wirus różyczki przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zwykle wtedy, gdy wdychamy rozpyloną podczas kaszlu czy kichania wydzielinę z górnych dróg oddechowych osoby chorej. 

Największa zakaźność różyczki jest wtedy, gdy występują charakterystyczne objawy, przede wszystkim czerwona wysypka. Jednak należy wiedzieć, że osoba zarażona może zarażać innych zarówno na parę dni przed pojawieniem się jasnoczerwonych plamek, jak i kilka dni po ich zniknięciu.

Różyczka u dorosłego przebiega ciężko. Najczęściej atakuje mężczyzn, ale to u kobiet może mieć dużo gorsze skutki. Jeśli ciężarna zachoruje, wirus może znacznie uszkodzić płód, zwłaszcza w początkowych okresach rozwoju, kiedy jeszcze kobieta nie wie o istnieniu ciąży. Uszkodzenie może doprowadzić do wad rozwojowych, a nawet do obumarcia.

Różyczka u dorosłego może mieć też fatalne skutki w postaci powikłań na całe życie. 

Reklama

Ile trwa różyczka u dorosłych?

Wirus tej choroby może wylęgać się w organizmie nawet dwa tygodnie i dopiero wtedy zaznaczyć swoją obecność. Różyczka u dorosłych, w przeciwieństwie do dzieci, zaczyna się nietypowymi dla zakażenia objawami, które potrafią trwać nawet około pięciu dni.

Objawy różyczki są charakterystyczne dla grypy. Ponadto może  wystąpić także brak apetytu, złe samopoczucie, a nawet wymioty. Różyczka u osoby dorosłej może wywołać bardzo silne objawy, które w konsekwencji prowadzą do powikłań.

Gdy zakażenie jest rozwinięte, chory dorosły powinien zauważyć u siebie czerwoną wysypkę. (Choć warto zaznaczyć, że nie jest to typowy objaw.) Zwykle pojawia się ona po około 17 dniach od zakażenia, w okolicach twarzy, szyi i tułowia i może utrzymywać się ok. 3 dni.

Nie jest to jednak charakterystyczny objaw, bo nie zawsze towarzyszy zakażeniu wirusem. Jeśli chory zaobserwuje plamy, będzie mu łatwiej określić koniec choroby. Różyczka u dorosłych może trwać do około 5-6 dni po wystąpieniu wysypki. Po tym czasie zakażenie powinno ustępować. 

Objawy różyczki u dorosłych

Objawy różyczki, zarówno u dorosłych i dzieci mogą nie być specyficzne, a u części osób, zwłaszcza zaszczepionych zakażenie tym wirusem przebiega zupełnie bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

U dzieci pierwszym objawem różyczki jest najczęściej wysypka z czerwonymi niewielkimi plamami lub grudkami, bez żadnych innych objawów poprzedzających. Zdarza się, że dochodzi także gorączka, ale nie powinna przekraczać 38,5 stopni Celsjusza.

Jak wygląda różyczka u dorosłych? Zdecydowanie poważniej i początkowo może sugerować zwykłą grypę. Wysypka u dorosłych nie jest pierwszym objawem. Zaczyna się bólami głowy, złym samopoczuciem, bólami mięśniowo-kostnymi, dreszczami czy gorączką.

Następnie pojawia się plamisto-grudkowa, żywo różowa wysypka, która w pierwszej kolejności obejmuje twarz, a następnie rozprzestrzenia się na tułów, a w końcu na kończyny. Różyczka u dorosłego mężczyzny lub kobiety zazwyczaj wiąże się też ze znacznie powiększonymi węzłami chłonnymi, zwłaszcza za uszami i z tyłu szyi.

Plamki i zgrubienia mogą ustąpić po kilku dniach nie pozostawiając żadnych śladów. Czasem zdarzają się też takie objawy jak zapalenie spojówek czy zmiany na podniebieniu.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego , różyczka w 20-50 proc.przypadkach może być bezobjawowa. 

Reklama

Leczenie różyczki u dorosłych

Jak leczyć różyczkę u dorosłych? Podobnie jak u dzieci jest to leczenie jedynie objawowe. Gdy występuje wysoka gorączka, można podawać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien zostać w łóżku i ograniczyć kontakty z innymi osobami, zwłaszcza tymi, które nie chorowały wcześniej na różyczkę.

Jeśli dojdzie do zapalenia stawów podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku pojawienia się znacznej małopłytkowości, stosuje się sterydy i leki uszczelniające naczynia. Z kolei w razie zapalenia mózgu - podaje się leki zapobiegające rozwojowi obrzęku mózgu.

Różyczkę można potwierdzić jedynie badaniami laboratoryjnymi. W tym celu wykonuje się test na obecność przeciwciał wirusa różyczki. 

Przed zachorowaniem lub przed ciężkimi objawami i powikłaniami różyczki chronią szczepienia. W Polsce są one obowiązkowe dla dzieci i wtedy są bezpłatne. To tak zwany trójskładnikowy preparat MMR przeciw różyczce, śwince i odrze, podawany w dwóch dawkach domięśniowo w odstępie czterech tygodni.

Szczepionka na różyczkę dla dorosłych to wydatek rzędu 200 złotych za obie dawki. Jest też opcja zaszczepienia się poczwórnie skojarzoną szczepionką (odra, różyczka, świnka i ospa), ale za taką trzeba zapłacić ponad 300 złotych.

Na szczepienie powinny zdecydować się przede wszystkim kobiety, planujące ciążę. 

Reklama

Powikłania po różyczce u dorosłych

Objawy różyczki u osoby dorosłej są niebezpieczne dla zdrowia i występują głównie u niezaszczepionych. Mogą nieść ze sobą daleko idące konsekwencje zdrowotne.

 Najgroźniejsze powikłania po różyczce u dorosłych mogą dotknąć kobiety w ciąży, a w zasadzie ich dzieci, które - jeśli ciężarna przechoruje różyczkę we wczesnym okresie ciąży - urodzą się z różyczką wrodzoną.

Może dojść też do ciężkich wad u dziecka, a w najgorszym przypadku do obumarcia płodu i poronienia. Wirus atakuje wszystkie narządy rozwijającego się płodu. Niemowlę z wrodzoną różyczką może zarażać nawet przez rok.

A jakie są powikłania różyczki u mężczyzn? Należą do nich: 

 • bóle jąder,
 • zapalenie najądrzy,
 • zapalenie spojówek,
 • bóle mięśniowe,
 • małopłytkowość,
 • zapalenie mózgu.

Czytaj również

Bibliografia

 • W. Magdzik, D. Naruszewicz-Lesiuk, A. Zieliński, Choroby zakaźne i pasożytnicze: epidemiologia i profilaktyka, Wydawnictwo Medyczne Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2007.
 • Meldunki o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach w Polsce, Państwowy Zakład Higieny, http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html, [data dostępu: 5.02.22].
 • Program szczepień ochronnych, Państwowy Zakład Higieny, https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka, [data dostępu: 5.02.22].
 • G. Dulny, red. W. Magdzik, D. Naruszewicz-Lesiuk, A. Zieliński, Szczepionka przeciwko różyczce, Wakcynologia praktyczna, Wydawnictwo Medyczne Alfa-Medica Press, Bielsko-Biała 2007.
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?
Dziecko z wysypką na ciele
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.
Wirusy w infekcji
Podobne artykuły
Martwy kleszcz a obok narzędzie do jego wyciągania
Jak wyciągnąć kleszcza? Który sposób jest prawidłowy?
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Choroba owsica
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie
Literki tworzące napis
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!