Dla Ciebie, na zdrowie!

Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?

Powszechnie panuje przekonanie, że człowiek o rumianych policzkach to człowiek zdrowy, nawet wyjątkowo zdrowy. Nie jest to do końca prawda. Rumieńce na twarzy mogą być objawem popularnych chorób i dolegliwości. Czerwone wypieki na policzkach świadczą nie tylko o problemach dermatologicznych. Rumieniec na twarzy może czasem budzić niepokój!
W skrócie
  • Rumieniec na twarzy w powszechnej opinii uważany jest za objaw dobrego zdrowia. Jednak często jest to błąd!
  • Zdarzają się przypadki, gdy wypieki na policzkach mogą być powodem do zmartwienia. Oznaczają problemy ze zdrowiem.
  • Pojawianie się rumieńców na twarzy bywa objawem poważnych schorzeń. Należy wówczas udać się do lekarza!
SPRAWDŹ TEŻ: Czerwone plamy na twarzy. Dlaczego się pojawiają?
Spis treści

Rumieńce mają prawo pojawić się na naszej twarzy w określonych sytuacjach, jeśli jednak pojawiają się zbyt często i bez uchwytnej przyczyny, może to oznaczać, że mamy kłopoty ze zdrowiem. Trzeba wtedy udać się do dermatologa.

Reklama

Rumieniec na twarzy - przyczyny powstawania

Krótkotrwałe, szybko ustępujące rumieńce są zjawiskiem naturalnym. Określenie ich przyczyn zwykle nie nastręcza trudności nawet laikowi. Rumienimy się pod wpływem emocji, podniecenia, przegrzania, rozgrzania gorącym posiłkiem lub alkoholem, wysiłku fizycznego. Rumienimy się na mrozie.

Zarówno w leczeniu egzemy jak i wrażliwej skóry atopowej powinniśmy sięgać po produkty wspomagające odbudowę naturalnej bariery ochronnej naskórka. Przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, to właśnie pielęgnacja pełni kluczową rolę. Dzięki właściwościom olejów, emolienty nawilżają, łagodzą swędzenie i inne podrażnienia oraz przywracają skórze jej naturalną funkcję ochronną. Ponadto zapewniają zdrowy wygląd nawet przesuszonej skórze. Kliknij tutaj i sprawdź jak  zadbać o skórę skłonną do podrażnień.

Rumieniec na twarzy ze wstydu to kolejne ulubione przez pisarzy określenie. Nasz organizm pod wpływem stresu wydziela hormony, które pobudzają krążenie krwi. Wtedy właśnie u osób o delikatnych, płytko położonych naczyniach krwionośnych – na przykład na policzkach, dekolcie - pojawiają się rumieńce. Jedynie osoby, których naczynka krwionośne ukryte są głęboko pod skórą, się nie czerwienią.

To wszystko to naturalne powody występowania wypieków na policzkach. One nie dają podstaw do niepokoju o nasz stan zdrowia. Sytuacja może być jednak zgoła inna!

Jednak częste i długo utrzymujące się zaczerwienienie twarzy może być objawem choroby:

Rumieńce na twarzy a delikatne naczynka

Najczęstszą przyczyną kłopotliwych rumieńców jest zaburzona regulacja skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych. W rezultacie nawet niewielkie bodźce mogą wywołać silny, długo utrzymujący się rumieniec. Jeśli zaczerwienienie twarzy powtarza się często u osób z delikatnymi i kruchymi naczynkami, dochodzi do ich trwałego uszkodzenia.

Na skórze twarzy pojawiają się wówczas trudne do wyleczenia teleangiektazje, zwane popularnie pajączkami naczyniowymi. Aby zapobiec ich powstawaniu należy unikać nagłych zmian temperatury, alkoholu, kawy, gorących potraw i napojów oraz przebywania na słońcu i w solarium.

Kondycję skóry mogą poprawić zabiegi kosmetyczne, m.in. jonoforeza, która uszczelnia i wzmocnia naczynia krwionośne.

Chcesz poprawić stan skóry? Kliknij tutaj

Rumieńce na twarzy - objawy popularnych chorób

Rumieńce, które pojawiają się przy niewielkich nawet wysiłkach lub po alkoholu, mogą być także objawem nadciśnienia tętniczego. Konieczne w takiej sytuacji są regularne pomiary ciśnienia. Gdy jego wartości przekraczają 140/90 mmHg, należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone nadciśnienie grozi nam nie tylko kłopotliwymi rumieńcami, ale w przyszłości także udarem albo zawałem serca.

Rumieńce, które pojawiają się nagle u kobiet po 35 roku życia, mogą być objawem trądziku różowatego. Początkowo występują sporadycznie i wydają się być przejściowym kłopotem z cerą. Z czasem pojawiają się coraz częściej, bez żadnej uchwytnej przyczyny, dochodzi do łuszczenia się naskórka i tworzenia drobnych, czerwonych krostek.

W leczeniu - bezwzględnie pod kontrolą lekarza - stosuje się antybiotyki oraz witaminy z grupy B2 i PP. Osoby, które mają trądzik różowaty muszą unikać słońca, mrozu i wiatru. Mają zakaz wstępu do solarium i używania kosmetyków zawierających alkohol.

Reklama

Toczeń rumieniowaty

Toczeń to choroba z grupy chorób tkanki łącznej. Zaczerwienienie obejmuje wówczas skórę policzków oraz nosa, przybierając charakterystyczny kształt motyla. Istnieją dwie postacie tocznia: ograniczona tylko do skóry oraz postać układowa, w której zajęte mogą być wszystkie narządy - najczęściej są to zmiany zapalne w stawach. Choroba ta ujawnia się zwykle po silnych emocjach, nasłonecznieniu, infekcji oraz po niektórych lekach, m.in. przeciwpadaczkowych i doustnych lekach antykoncepcyjnych. Leczenie odbywa się pod kontrolą reumatologa.

Uczucie gorąca i towarzyszące mu rumieńce mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, m.in. nadczynnością tarczycy. To jedno z najczęstszych, bardzo groźnych schorzeń endokrynologicznych, na które głównie narażone są kobiety. Zdiagnozować i leczyć je mogą tylko lekarze specjaliści.

Reklama

Rumień cukrzycowy

Rumień cukrzycowy występować może na twarzy, ale także na klatce piersiowej, stopach, czy dłoniach. Takie czerwone wypieki na policzkach i innych częściach ciała występują przede wszystkim u młodych osób chorujących na cukrzycę typu 1. 

To objaw, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć! Pojawienie się rumienia cukrzycowego świadczy bowiem o tym, że choroba nie jest kontrolowana. Jego występowenie to efekt uszkodzeń w drobnych naczyniach krwionośnych.

Nieleczona cukrzyca typu pierwszego grozi kwasicą i śpiączką ketonową. Bez leczenia i interwencji lekarza, może to skutkować nawet śmiercią pacjenta!

Czytaj również

Bibliografia

  • E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postepy Hig Med Dosw (online), 2010; 64: 439-450 www.phmd.pl e-ISSN 1732-2693.
  • A. Więcek, A. Januszewicz, E. Szczepańska-Sadowska i wsp., Nadciśnienie tętnicze. Patogeneza, prewencja, diagnostyka i leczenie, wyd. MP, Kraków 2018, wyd.1, ISBN: 978-83-7430-565-5.
  • D. Isenberg, S. Manzi, Toczeń. Objawy, diagnostyka, leczenie, tryb życia, wyd. PZWL, Warszawa 2011, wyd.1, ISBN: 978-83-200-4262-7.
  • C. Soutor, M. Hordinsky, Clinical Dermatology, The McGraw-Hill Education 2013, ISBN: 978-0-07-176915-0.
  • A, Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika. Kraków 2020, ISBN: 978-83-7430-628-7.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Młoda kobieta z przebarwieniami na twarzy
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Mężczyzna z rumieniem na twarzy
Rumień na twarzy – piekący i nagły. Jak się pozbyć?
Kobieta z ręcznikiem na głowie i maseczką na twarzy
Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca
Kobieta w czapce i szaliku smarująca usta balsamem
TOP 5 dermokosmetyków na zimę
Trądzik niemowlęcy - co pomaga i czym smarować skórę?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?