Na całym świecie każdego roku notuje się około 25 mln zachorowań na rzeżączkę. Z danych brytyjskich lekarzy wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła liczba przypadków rzeżączki u mężczyzn i kobiet, a w grupie pacjentów w wieku 55-59 lat, nawet się podwoiła. Jak jest w Polsce? Niestety nie wiadomo, bo nie ma u nas wiarygodnych danych na temat zapadalności na tę jedną z bardziej wstydliwych chorób.
Choć Państwowy Zakład Higieny zbiera takie informacje od wenerologów, to są one zaniżone. Z jednej strony lekarze nie wypełniają rzetelnie obowiązku informowania sanepidu o każdym przypadku choroby, z drugiej strony pacjenci nie zawsze zgłaszają się do poradni po pomoc. A powinni biorąc pod uwagę to, że rzeżączki nie można wyleczyć domowymi sposobami. Wiele kobiet może być nieświadoma swojej choroby, bo w wielu przypadkach przebiega ona bezobjawowo, inaczej jest z rzeżączką u mężczyzn. Tu pierwsze sygnały pojawiają się szybko i nie wolno ich lekceważyć.
Objawy u mężczyzn
Choroba wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, która przenosi się najczęściej podczas stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy (także analnego i oralnego). Choć bakterie najlepiej rozwijają się w środowisku mokrym i ciepłym, to zdarza się, że mogą przetrwać do czterech godzin także na desce sedesowej, pościeli oraz ręczniku i stanowić źródło zakażenia. Nie są to jednak przypadki zbyt częste.
Rzeżączka u mężczyzn wylęga się zazwyczaj w ciągu 3-5 dni, ale są przypadki, kiedy objawy pojawiają się dopiero po dwóch tygodniach od kontaktu z chorą osobą. Zakażenie bakterią Neisseria gonorrhoeae u mężczyzn najczęściej powoduje zainfekowanie przedniego odcinka cewki moczowej. Panowie skarżą się na obfitą ropną wydzielinę z penisa, podczas oddawania moczu odczuwają silne pieczenie, a w obrębie zewnętrznego ujścia cewki obserwują obrzęk i zaczerwienienie. Podczas rzeżączki u mężczyzn mogą wystąpić także bolesne wzwody.
Dwoinka rzeżączki może zaatakować nie tylko przedni odcinek cewki moczowej, ale także m.in. spojówkę oka i okolice odbytu. U części mężczyzn dochodzi do rzeżączkowego zapalenie gardła, źródłem zakażenia nie jest jednak pocałunek, ale bezpośredni kontakt z partnerką chorą na rzeżączkę narządów płciowych lub rzeżączkę odbytu.
Reklama
Leczenie męskiej rzeżączki
Objawy rzeżączki u mężczyzn same nie miną, dlatego chorobę tę można wyleczyć jedynie przy pomocy lekarza wenerologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, sprawdzi obraz kliniczny i z zainfekowanego miejsca pobierze wymaz do wyhodowania bakterii rzeżączki. Jedynie taka diagnostyka może dać stuprocentową pewność, że chory zaraził się dwoinka rzeżączki. Samo leczenie rzeżączki nie jest skomplikowane. Zwykle rzeżączkę u mężczyzn leczy się antybiotykami z grupy ceftriaxonu i doksycykliną. W czasie leczenia trzeba się powstrzymać od stosunków seksualnych. Po terapii Instytutu Wenerologii w Warszawie zaleca panom wykonanie ponownego badania bakterioskopowego lub posiewu po 3 i po 7 dniach od zakończenia leczenia. Dodatkowo u każdego chorego leczonego na rzeżączkę zaleca się dwukrotne wykonanie badania serologicznego na kiłę – w dniu, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza po raz pierwszy i po trzech miesiącach.
Szybka pomoc lekarza jest bardzo ważna, bo nieleczona rzeżączka może prowadzić do zaostrzenia choroby i zajęcia tylnego odcinka cewki moczowej, wtedy pacjent oddaje mocz, ale nie czuje ulgi, dodatkowo ostry ból promieniuje aż do okolic odbytnicy, a w moczu może nawet pojawiać się krew. Do tego dochodzi złe samopoczucie i gorączka. Do najczęstszych powikłań nieleczonej rzeżączki u mężczyzn należą: stulejka, która uniemożliwia ściąganie napletka, załupek, który uniemożliwia sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź, zapalenie gruczołu krokowego i najądrzy. Stan zapalny może spowodować zarośnięcie kanalików najądrza i w efekcie doprowadzić do niepłodności pacjenta. Dlatego nie wolno lekceważyć rzeżączki u mężczyzn.
Czytaj też:
- Grzybica narządów płciowych
- Choroby weneryczne (STD) - objawy. Jakie badania wykonać?
- Rzęsistkowica u mężczyzn i kobiet
- Chlamydia (chlamydioza) - jakie ma objawy, jak leczyć?