Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Rzeżączka u mężczyzn. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych w Polsce. Bakteria Neisseria gonorrhoeae przenoszona drogą płciową potrafi zaatakować nie tylko genitalia i cewkę moczową, ale także jamę ustną i gardło, spojówkę oka oraz okolice odbytu. Rzeżączka u mężczyzn pojawia się najczęściej w ciągu 3-5 dni od zarażenia. Jest łatwa i szybka do leczenia, choć trzeba pamiętać, że nigdy nie wyleczy się samoistnie.
Mężczyzna trzymający się za podbrzusze
Źródło: 123RF
Spis treści

Na całym świecie każdego roku notuje się około 25 mln zachorowań na rzeżączkę. Z danych brytyjskich lekarzy wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła liczba przypadków rzeżączki u mężczyzn i kobiet, a w grupie pacjentów w wieku 55-59 lat, nawet się podwoiła. Jak jest w Polsce? Niestety nie wiadomo, bo nie ma u nas wiarygodnych danych na temat zapadalności na tę jedną z bardziej wstydliwych chorób.

Choć Państwowy Zakład Higieny zbiera takie informacje od wenerologów, to są one zaniżone. Z jednej strony lekarze nie wypełniają rzetelnie obowiązku informowania sanepidu o każdym przypadku choroby, z drugiej strony pacjenci nie zawsze zgłaszają się do poradni po pomoc. A powinni biorąc pod uwagę to, że rzeżączki nie można wyleczyć domowymi sposobami. Wiele kobiet może być nieświadoma swojej choroby, bo w wielu przypadkach przebiega ona bezobjawowo, inaczej jest z rzeżączką u mężczyzn. Tu pierwsze sygnały pojawiają się szybko i nie wolno ich lekceważyć.

Objawy u mężczyzn

Choroba wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, która przenosi się najczęściej podczas stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy (także analnego i oralnego). Choć bakterie najlepiej rozwijają się w środowisku mokrym i ciepłym, to zdarza się, że mogą przetrwać do czterech godzin także na desce sedesowej, pościeli oraz ręczniku i stanowić źródło zakażenia. Nie są to jednak przypadki zbyt częste.

Rzeżączka u mężczyzn wylęga się zazwyczaj w ciągu 3-5 dni, ale są przypadki, kiedy objawy pojawiają się dopiero po dwóch tygodniach od kontaktu z chorą osobą. Zakażenie bakterią Neisseria gonorrhoeae u mężczyzn najczęściej powoduje zainfekowanie przedniego odcinka cewki moczowej. Panowie skarżą się na obfitą ropną wydzielinę z penisa, podczas oddawania moczu odczuwają silne pieczenie, a w obrębie zewnętrznego ujścia cewki obserwują obrzęk i zaczerwienienie. Podczas rzeżączki u mężczyzn mogą wystąpić także bolesne wzwody.

Dwoinka rzeżączki może zaatakować nie tylko przedni odcinek cewki moczowej, ale także m.in. spojówkę oka i okolice odbytu. U części mężczyzn dochodzi do rzeżączkowego zapalenie gardła, źródłem zakażenia nie jest jednak pocałunek, ale bezpośredni kontakt z partnerką chorą na rzeżączkę narządów płciowych lub rzeżączkę odbytu.

Reklama

Leczenie męskiej rzeżączki

Objawy rzeżączki u mężczyzn same nie miną, dlatego chorobę tę można wyleczyć jedynie przy pomocy lekarza wenerologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, sprawdzi obraz kliniczny i z zainfekowanego miejsca pobierze wymaz do wyhodowania bakterii rzeżączki. Jedynie taka diagnostyka może dać stuprocentową pewność, że chory zaraził się dwoinka rzeżączki. Samo leczenie rzeżączki nie jest skomplikowane. Zwykle rzeżączkę u mężczyzn leczy się antybiotykami z grupy ceftriaxonu i doksycykliną. W czasie leczenia trzeba się powstrzymać od stosunków seksualnych. Po terapii Instytutu Wenerologii w Warszawie zaleca panom wykonanie ponownego badania bakterioskopowego lub posiewu po 3 i po 7 dniach od zakończenia leczenia. Dodatkowo u każdego chorego leczonego na rzeżączkę zaleca się dwukrotne wykonanie badania serologicznego na kiłę – w dniu, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza po raz pierwszy i po trzech miesiącach.

Szybka pomoc lekarza jest bardzo ważna, bo nieleczona rzeżączka może prowadzić do zaostrzenia choroby i zajęcia tylnego odcinka cewki moczowej, wtedy pacjent oddaje mocz, ale nie czuje ulgi, dodatkowo ostry ból promieniuje aż do okolic odbytnicy, a w moczu może nawet pojawiać się krew. Do tego dochodzi złe samopoczucie i gorączka. Do najczęstszych powikłań nieleczonej rzeżączki u mężczyzn należą: stulejka, która uniemożliwia ściąganie napletka, załupek, który uniemożliwia sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź, zapalenie gruczołu krokowego i najądrzy. Stan zapalny może spowodować zarośnięcie kanalików najądrza i w efekcie doprowadzić do niepłodności pacjenta. Dlatego nie wolno lekceważyć rzeżączki u mężczyzn.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki
osoba z zapaleniem prostaty
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny
Choroby męskich narządów płciowych
Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!