Seks oralny powodem raka głowy i szyi?

Powodem masowych zachorowań na raka szyi i krtani może być… seks oralny. Tak – zdaniem lekarzy – najłatwiej zarazić się wirusem HPV, który zwiększa ryzyko wystąpienia tych nowotworów.

Jak informuje prof. C. Rene Leemans, sekretarz generalny European Head and Neck Society (EHNS), grozi nam epidemia nowotworów. Coraz więcej osób zgłasza się bowiem do lekarza z powodu raka krtani, głowy i szyi. Jak wyjaśnia doktor, już nie chorują na nie palący i nadużywający alkoholu mężczyźni powyżej 50 lat – do gabinetów trafiają coraz częściej osoby młode, niepalące i niepijące.

wirus-brodawczaka-ludzkiego">

Wirus brodawczaka ludzkiego

Lekarze przypuszczają, że powodem większości tych nowotworów może być wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, który jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Choć znanych jest ponad 100 typów HPV, część z nich jest niegroźna. Tylko wybrane typy są zaliczane do grupy wysokiego ryzyka – są to tak zwane wirusy onkogenne.

Tymczasem dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – szacuje się, że w USA za blisko 71 proc. zachorowań na raka szyi o głowy spowodowana jest wirusem HPV. Podobną przyczynę zachorowań zauważono też w Holandii. Nie wiadomo, jak wygląda to w Polsce - podobne badania nie są u nas przeprowadzane rutynowo.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

W opracowaniu European Head and Neck Society (EHNS) jest program prewencyjny, zgodnie z którym o możliwości zarażenia się wirusem brodawczaka edukowani byliby pacjenci, aptekarze i personel medyczny. Być może konieczne okażą się też szczepienia przeciw HPV dla chłopców.

W ramach programu partnerskiego pilotażowy program rusza także w 2013 r. w Wielkopolsce – w przyszłości objąć ma cały kraj.

Czytaj też: Mezoterapia twarzy i szyi – skuteczność, efekty i przeciwwskazania

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!