Najzdrowsze miejsce w internecie

Serdecznik pospolity – właściwości, przeciwwskazania

Serdecznik pospolity to roślina ceniona ze względu na swoje działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi i wzmacniające serce. Serdecznik posiada jednak wiele innych dobrych dla zdrowia właściwości. Jakich?
Filiżanka z naparem z serdecznika pospolitego
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity ze względu na swój charakterystyczny wygląd bywa też nazywany lwim ogonem. Roślina ta tworzy niewielkie zbiorowiska i jest najczęściej spotykana przy drogach czy osiedlach mieszkaniowych, zwłaszcza na suchych, dobrze nasłonecznionych terenach.

Jako surowca leczniczego używa się ziele serdecznika. Zbiera się je kilka razy w roku, po czym suszy w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Kiedy warto sięgnąć po serdecznik?

Ziele serdecznika - właściwości

Ziele serdecznika zawiera leonurynę – bardzo silny przeciwutleniacz, który odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie wydolności mięśnia sercowego. Jakie ma jeszcze serdecznik właściwości?

W roślinie znajdują się również m.in. garbniki, sole mineralne, flawonoidy i olejek eteryczny. Dzięki tak dużej ilości cennych składników, serdecznik dodatkowo wykazuje działanie uspakajające, dlatego warto po niego sięgnąć w stanach napięcia nerwowego, niepokoju czy podczas stanów lękowych. Warto pamiętać, że serdecznik pospolity może przez to zadziałać lekko nasennie.

Reklama

Serdecznik pospolity - działanie

Choć serdecznik jest znany przede wszystkim jako zioło wzmacniające pracę serca, można stosować je także w niektórych chorobach nerek – wszystko dzięki jego właściwościom moczopędnym.

Serdecznik bywa polecany także w okresie menopauzy, w przypadku bolesnych menstruacji oraz przy nadczynności tarczycy, zwłaszcza przy towarzyszącej jej tachykardii. Z kolei nalewka z serdecznika z powodzeniem może być stosowana przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia, ból brzucha czy uczucie przepełnienia.

Ziele serdecznika - przeciwwskazania

Ziela serdecznika nie należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli zażywamy leki rozrzedzające krew, stosowanie serdecznika powinniśmy najpierw skonsultować z lekarzem.

Reklama

Serdecznik pospolity - tabletki

Ziele serdecznika znajdziemy w składzie niektórych tabletek uspokajających. Sam serdecznik można zakupić w formie ziół sypanych lub suszu w torebkach. Należy spożywać go zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu herbatki, ponieważ ilość i sposób jej przyjmowania zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Reklama

Serdecznik pospolity - uprawa

Choć serdecznik pospolity rośnie dziko, można go również zasiać w przydomowym ogródku. Nasiona należy wysiać na przełomie zimy i wiosny, jednak niewiele z nich wykiełkuje w tym samym roku. Największy wzrost zaobserwujemy dopiero po dwóch latach od wysiania.

Serdecznik najlepiej wysiewać w rządkach – późniejsza pielęgnacja uprawy będzie ograniczona jedynie do spulchniania ziemi między poszczególnymi rzędami.

Reklama

Ziele serdecznika - skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych wywoływanych przez ziele serdecznika. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Buraki w słoikach w czasie kiszenia
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Przeczytaj artykuł
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Syrop z mleczu mniszka lekarskiego
Podobne artykuły
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady koszerności?
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Jaki miód wybrać? Rodzaje, właściwości i konsystencja
Tempeh - właściwości i przepisy. Jak go zrobić i gdzie kupić?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!