Serdecznik pospolity – właściwości, przeciwwskazania

Filiżanka z naparem z serdecznika pospolitego
Źródło: 123RF
Serdecznik pospolity to roślina ceniona ze względu na swoje działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi i wzmacniające serce. Serdecznik posiada jednak wiele innych dobrych dla zdrowia właściwości. Jakich?
 

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity ze względu na swój charakterystyczny wygląd bywa też nazywany lwim ogonem. Roślina ta tworzy niewielkie zbiorowiska i jest najczęściej spotykana przy drogach czy osiedlach mieszkaniowych, zwłaszcza na suchych, dobrze nasłonecznionych terenach. Jako surowca leczniczego używa się ziele serdecznika. Zbiera się je kilka razy w roku, po czym suszy w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Kiedy warto sięgnąć po serdecznik?

Ziele serdecznika - właściwości

Ziele serdecznika zawiera leonurynę – bardzo silny przeciwutleniacz, który odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie wydolności mięśnia sercowego. Jakie ma jeszcze serdecznik właściwości? W roślinie znajdują się również m.in. garbniki, sole mineralne, flawonoidy i olejek eteryczny. Dzięki tak dużej ilości cennych składników, serdecznik dodatkowo wykazuje działanie uspakajające, dlatego warto po niego sięgnąć w stanach napięcia nerwowego, niepokoju czy podczas stanów lękowych. Warto pamiętać, że serdecznik pospolity może przez to zadziałać lekko nasennie.

Serdecznik pospolity - działanie

Choć serdecznik jest znany przede wszystkim jako zioło wzmacniające pracę serca, można stosować je także w niektórych chorobach nerek – wszystko dzięki jego właściwościom moczopędnym. Serdecznik bywa polecany także w okresie menopauzy, w przypadku bolesnych menstruacji oraz przy nadczynności tarczycy, zwłaszcza przy towarzyszącej jej tachykardii. Z kolei nalewka z serdecznika z powodzeniem może być stosowana przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia, ból brzucha czy uczucie przepełnienia.

Zobacz też: Mydlnica lekarska - zastosowanie w kosmetyce i zdrowiu

Ziele serdecznika - przeciwwskazania

Ziela serdecznika nie należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli zażywamy leki rozrzedzające krew, stosowanie serdecznika powinniśmy najpierw skonsultować z lekarzem.

Serdecznik pospolity - tabletki

Ziele serdecznika znajdziemy w składzie niektórych tabletek uspokajających. Sam serdecznik można zakupić w formie ziół sypanych lub suszu w torebkach. Należy spożywać go zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu herbatki, ponieważ ilość i sposób jej przyjmowania zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Serdecznik pospolity - uprawa

Choć serdecznik pospolity rośnie dziko, można go również zasiać w przydomowym ogródku. Nasiona należy wysiać na przełomie zimy i wiosny, jednak niewiele z nich wykiełkuje w tym samym roku. Największy wzrost zaobserwujemy dopiero po dwóch latach od wysiania. Serdecznik najlepiej wysiewać w rządkach – późniejsza pielęgnacja uprawy będzie ograniczona jedynie do spulchniania ziemi między poszczególnymi rzędami.

Ziele serdecznika - skutki uboczne

Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych wywoływanych przez ziele serdecznika. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Polecamy: Senes – działanie, skutki uboczne. Herbata z liści senesu

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA