Reklama
Serdecznik pospolity
Serdecznik pospolity ze względu na swój charakterystyczny wygląd bywa też nazywany lwim ogonem. Roślina ta tworzy niewielkie zbiorowiska i jest najczęściej spotykana przy drogach czy osiedlach mieszkaniowych, zwłaszcza na suchych, dobrze nasłonecznionych terenach.
Jako surowca leczniczego używa się ziele serdecznika. Zbiera się je kilka razy w roku, po czym suszy w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Kiedy warto sięgnąć po serdecznik?
Ziele serdecznika - właściwości
Ziele serdecznika zawiera leonurynę – bardzo silny przeciwutleniacz, który odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie wydolności mięśnia sercowego. Jakie ma jeszcze serdecznik właściwości?
W roślinie znajdują się również m.in. garbniki, sole mineralne, flawonoidy i olejek eteryczny. Dzięki tak dużej ilości cennych składników, serdecznik dodatkowo wykazuje działanie uspakajające, dlatego warto po niego sięgnąć w stanach napięcia nerwowego, niepokoju czy podczas stanów lękowych. Warto pamiętać, że serdecznik pospolity może przez to zadziałać lekko nasennie.
Reklama
Serdecznik pospolity - działanie
Choć serdecznik jest znany przede wszystkim jako zioło wzmacniające pracę serca, można stosować je także w niektórych chorobach nerek – wszystko dzięki jego właściwościom moczopędnym.
Serdecznik bywa polecany także w okresie menopauzy, w przypadku bolesnych menstruacji oraz przy nadczynności tarczycy, zwłaszcza przy towarzyszącej jej tachykardii. Z kolei nalewka z serdecznika z powodzeniem może być stosowana przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia, ból brzucha czy uczucie przepełnienia.
Ziele serdecznika - przeciwwskazania
Ziela serdecznika nie należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli zażywamy leki rozrzedzające krew, stosowanie serdecznika powinniśmy najpierw skonsultować z lekarzem.
Reklama
Serdecznik pospolity - tabletki
Ziele serdecznika znajdziemy w składzie niektórych tabletek uspokajających. Sam serdecznik można zakupić w formie ziół sypanych lub suszu w torebkach. Należy spożywać go zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu herbatki, ponieważ ilość i sposób jej przyjmowania zależy od efektów, jakie chcemy osiągnąć.
Reklama
Serdecznik pospolity - uprawa
Choć serdecznik pospolity rośnie dziko, można go również zasiać w przydomowym ogródku. Nasiona należy wysiać na przełomie zimy i wiosny, jednak niewiele z nich wykiełkuje w tym samym roku. Największy wzrost zaobserwujemy dopiero po dwóch latach od wysiania.
Serdecznik najlepiej wysiewać w rządkach – późniejsza pielęgnacja uprawy będzie ograniczona jedynie do spulchniania ziemi między poszczególnymi rzędami.
Reklama
Ziele serdecznika - skutki uboczne
Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych wywoływanych przez ziele serdecznika. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny: