Senes – działanie, skutki uboczne. Herbata z liści senesu

Senes to zioło popularne przede wszystkim wśród osób borykających się z zaparciami. Czy senes na zaparcia to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Jak go przyjmować, aby było to w pełni bezpieczne dla organizmu?
Żółte kwiaty senesu
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest senes?

Senes do lecznictwa już ponad 1000 lat temu wprowadzili Arabowie. Polecał go również żyjący w XII wieku Awicenna, słynny średniowieczny lekarz. W farmacji wykorzystuje się zarówno liście senesu, jak i owoce senesu, które występują pod postacią dużych strąków.

Jakie ma liść senesu działanie? Senes zawiera przede wszystkim sennozydy – związki, które pod wpływem działania bakterii znajdujących się w jelicie grubym znacząco pobudzają jego perystaltykę. Właśnie dlatego senes stosuje się nie tylko w leczeniu zaparć czy słabej perystaltyki jelit, ale też do oczyszczania przewodu pokarmowego przed zabiegami diagnostycznymi czy chirurgicznymi.

Senes - działanie

Cały proces działania sennozydów w układzie pokarmowym trwa kilka godzin, dlatego dobrze jest zażyć przed snem senes. Działanie powinno być odczuwalne między 6 a 8 godziną po jego przyjęciu. Senesu nie należy stosować razem z herbatkami i innymi środkami przeczyszczającymi, ponieważ może to obniżyć poziom potasu w organizmie i spowodować zaburzenia rytmu serca. Senesu nie można stosować zbyt długo, ponieważ organizm łatwo się do niego przyzwyczaja – najlepiej podawać go jedynie doraźnie przy większych zaparciach.

Senes w ciąży

Senes nie powinien być przyjmowany przez kobiety ciężarne. Ze względu na to iż zawarte w senesie sennozydy przenikają do pokarmu kobiecego, nie powinny stosować go także kobiety karmiące. Przeciwwskazaniami do picia herbaty z senesu są również: stany zapalne wyrostka i jelit, owrzodzenia, niewydolność nerek oraz uczulenie na senes.

Senes - herbata

Aby przygotować herbatę z senesu, należy 1 łyżkę sproszkowanych liści senesu zalać szklanką gorącej wody. Można skorzystać również z gotowych saszetek do zaparzania. Trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, by nie przekroczyć dozwolonej dziennej dawki sennozydów.

Jeśli sięgamy po senes ze względu na zaparcia, pamiętajmy że często powstają one wskutek niewłaściwej diety, dlatego w pierwszej kolejności wprowadźmy do diety większe ilości owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w błonnik pokarmowy.

Senes - tabletki

Zamiast herbaty z senesu można przyjmować senes w tabletkach, co często jest wygodniejszym rozwiązaniem. Ich dawkowanie zależy od danego preparatu, dlatego zawsze trzeba zapoznać się z informacjami znajdującymi się na ulotce bądź opakowaniu. Zbyt duża dawka senesu może spowodować biegunkę, a nawet utratę wody i soli mineralnych z organizmu, dlatego przyjmując tabletki z senesem nie można przekraczać określonej dziennej dawki preparatu.

Polecamy: Serdecznik pospolity – właściwości, przeciwwskazania

Senes - skutki uboczne

Jeżeli senes jest przyjmowany prawidłowo, skutki uboczne raczej nie występują. Bardzo rzadko u osób nadwrażliwych mogą pojawić się objawy takie jak świąd, pokrzywka lub wysypka. W bardzo rzadkich przypadkach liście senesu mogą powodować ból lub dolegliwości kurczowe w obrębie jamy brzusznej. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy natychmiast przestać przyjmować senes i skonsultować się z lekarzem.

Senes na odchudzanie

Czy działa senes na odchudzanie? Ze względu na właściwości przeczyszczające, po senes czasami sięgają osoby odchudzające się. Nie jest to jednak dobry pomysł jeśli problemem nie są u nich zaparcia, a jedynie nadprogramowe kilogramy. Nie należy stosować jakichkolwiek środków przeczyszczających, nawet roślinnych, w celu zmniejszenia wagi, ponieważ może to doprowadzić do powstania kłopotów ze zdrowiem.

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości, kalorie, witaminy
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kiszone buraki - właściwości, kalorie, witaminy
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Syrop z mniszka lekarskiego (mleczu) – jak zrobić? Przepis
Syrop z pędów sosny - właściwości, przepis. Jak go zrobić?
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama