Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Skin cycling krok po kroku – jakie produkty wybrać?

Skin cycling to pielęgnacyjny trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Jego celem jest przywrócenie zdrowego wyglądu skórze już w kilka dni dzięki cyklicznemu stosowaniu różnych substancji. Na czym dokładnie polega ta metoda i kiedy warto ją zastosować?
skin cyckling
123RF
W skrócie
  • Skin cycling to tren pielęgnacyjny stosowany na skórę twarzy. Jego celem jest dogłębne oczyszczenie, nawilżanie i odżywienie cery już w ciągu kilku dni.
  • Metoda bazuje na prostym schemacie cyklicznym. Wystarczy stosować kilka zasad wieczornej pielęgnacji, by odzyskać zdrowy wygląd.
  • Skin cyckling to metoda przeznaczona dla wszelkich typów cery. Wybór odpowiednich preparatów powinien jednak zależeć od jej indywidualnych potrzeb.
Spis treści

Reklama

Co to jest skin cycling?

Zdrowa i odporna skóra to podstawa pięknego wyglądu, dlatego w świecie kosmetologii opracowywane są coraz doskonalsze metody jej pielęgnacji. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się trend zwany skin cycling. Jest to metoda pielęgnacyjna twarzy, która ma za zadanie przywrócić jej zdrowy wygląd już w ciągu kilku dni.

Jak sama nazwa trendu wskazuje, bazuje on na cykliczności poddawania skóry ikreślonym zabiegom, w tym przypadku działaniu kwasów, retinoidów i składników regenerujących. Skin cycling można stosować w domu, jednak warto najpierw zgłębić temat, najlepiej konsultując się ze specjalistą – dermatologiem lub kosmetologiem. Metoda ta, która z założenia ma przywrócić blask skórze problematycznej lub słabo odżywionej, może wręcz pogłębić problem, jeśli jest stosowana nieprawidłowo czy też z wykorzystaniem niewłaściwych preparatów.

Trend skin cycling został opracowany przez nowojorską dermatolożkę dr Whitney Bowe. Obejmuje 4-dniowy schemat wieczornej pielęgnacji różnych rodzajów cery. Pierwszy dzień to złuszczanie, drugi – kuracja retinoidami, natomiast trzeci i czwarty – głębokie odżywianie i nawilżanie.

Dla kogo przeznaczona jest metoda skin cycling?

Teoretycznie metoda skin cycling przeznaczona jest dla wszystkich typów cery – suchej, trądzikowej, mieszanej, a nawet z problemami takimi jak pękające naczynka czy skłonność do podrażnień. Może też być stosowana w różnym wieku, ponieważ nadaje się zarówno do skóry młodej, jak i cery dojrzałej.

Pielęgnacja ta ma na celu dogłębne oczyszczenie, usunięcie niedoskonałości, a na koniec – odbudowanie naturalnej bariery hydrolipidowej. Aby jednak osiągnąć pożądane efekty, należy skórę odpowiednio przygotować, stopniowo dawkując aplikowane substancje. Kwasy i retinoidy nakładane od razu w dużych stężeniach i krótkich cyklach, mogą pogłębić podrażnienia i doprowadzić do nadmiernej suchości, co jest rezultatem odwrotnym do oczekiwanego.

Skin cycling jest więc trendem właściwie dla każdego, pod warunkiem, że na początku wdrażany jest stopniowo, z zachowaniem dużej ostrożności. Niezwykle ważne jest także użycie kosmetyków wysokiej jakości, które nie wywołują dodatkowych podrażnień, bogatych w cenne dla kondycji skóry, naturalne składniki.

Reklama

Skin cycling krok po kroku – jak wygląda?

Skin cycling jest prostym schematem, w którym powtarza się jedynie trzy etapy pielęgnacji skóry. Jak wygląda on krok po kroku?

  • Dzień I – złuszczanie. Aby usunąć martwy naskórek, pod którym gromadzą się zanieczyszczenia i drobnoustroje, stosuje się peeling chemiczny, zwany również eksfoliacją. Dogłębnie oczyszcza on cerę i pozbawia ją drobnych niedoskonałości. Do wykonania złuszczania używa się kwasów: AHA (o najsilniejszym działaniu, głównie kwas glikolowy lub migdałowy), BHA (zalecany do skóry tłustej), PHA (najłagodniejsze, przeznaczone do skóry wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień). Przygodę ze skin cycling zawsze warto rozpocząć od stosowania łagodnych peelingów kwasowych, by stopniowo przyzwyczajać do nich skórę i obserwować jej reakcję.
  • Dzień II – kuracja retinoidami. Retinoidy to pochodne witaminy A, będące skutecznie działającym składnikiem aktywnym. Wykazują właściwości ujędrniające, wygładzające, rozjaśniające, antyoksydacyjne. Regulują też wydzielanie sebum. Co ważne – na początku kuracji należy zastosować preparaty o niższym stężeniu retinoidów, by stopniowo przyzwyczajać skórę do ich działania. Trzeba również pamiętać, że pochodne witaminy A uwrażliwiają skórę na słońce, dlatego powinny być stosowane wyłącznie na noc, z jednoczesną ochroną skóry przed promieniami słońca w ciągu dnia.
  • Dzień III i IV – regeneracja. Złuszczanie i działanie retinoidów wymagają późniejszej dogłębnej regeneracji skóry. Składniki aktywne – choć wykazują wiele cennych właściwości – są w pewnym stopniu inwazyjne, dlatego „zmęczona” nimi skóra potrzebuje odpoczynku, nawilżenia i odżywienia. W początkowej fazie kuracji etap regeneracji można w razie potrzeby wydłużyć. Stosuje w nim takie substancje jak: kwas hialuronowy, witaminy C i E, ceramidy, peptyny, masło shea, olej jojoba, koenzym Q10, alantoina.

Reklama

Skin cycling – jakie produkty stosować?

Aby metoda skin cycling się sprawdziła, konieczne jest stosowanie produktów wysokiej jakości, zawierających substancje pochodzenia naturalnego, działających skutecznie, ale jednocześnie delikatnie. To, jakie produkty są nakładane, powinno być uzależnione od indywidualnych potrzeb skóry.

Jeśli chodzi o złuszczanie, cera delikatna i wrażliwa lepiej reaguje na kwasy o łagodnym działaniu, takie jak kwas migdałowy czy azelainowy. Na skórę odporną na działanie czynników zewnętrznych można stosować substancje silniejsze, np. kwas glikolowy. Cera naczynkowa dobrze toleruje z kolei kwas laktobionowy, który dodatkowo nie uwrażliwia jej na słońce.

Kurację retinoidami należy rozpocząć od kosmetyków o niskiej zawartości pochodnych witaminy A, a później stopniowo ją zwiększać, o ile skóra dobrze reaguje na preparaty. W przypadku wystąpienia podrażnień, stężenie substancji należy zmniejszyć lub wydłużyć etap regeneracji.

Do odbudowy hydrolipidowej przeznaczone są kosmetyki o wysokiej zawartości składników odżywczych i nawilżających, np. serum z witaminami, olejami roślinnymi, koenzymem Q10.

Reklama

Jak wspierać metodę skin cycling?

Samo stosowanie trendu skin cycling nie przyniesie pozytywnych rezultatów, jeśli skóra nie będzie wspomagana od środka. Podstawą dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych jest oczywiście codzienna dieta. Powinna być zbilansowana i różnorodna, by zapewnić bogactwo ważnych dla człowieka mikro- i makroelementów.

Prawidłowy jadłospis to taki, który zawiera duże ilości sezonowych owoców i warzyw, wartościowych tłuszczów (zawartych np. w rybach, olejach roślinnych, nasionach i orzechach) oraz białka, produktów pełnoziarnistych. Zwiększona podaż tego rodzaju żywności uzupełnia niedobory składników niezbędnych dla zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Istnieją jednak sytuacje, w których zdrowa dieta okazuje się niewystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy, minerały i składniki odżywcze. Wówczas należy rozważyć ich suplementację. By uzupełnić niedobory, trzeba je dobrać do indywidualnych potrzeb organizmu i postawić na sprawdzone suplementy wysokiej jakości.

Dopiero połączenie odpowiedniej pielęgnacji z właściwym odżywieniem organizmu od wewnątrz gwarantuje pozytywne efekty i zwiększa szanse na przywrócenie skórze zdrowego wyglądu. Samo działanie od zewnątrz będzie niewystarczające, jeśli poziom cennych elementów we krwi jest zbyt niski.

Reklama

Jakie efekty daje skin cycling?

Czego można oczekiwać po trendzie skin cycling? Jeśli od początku jest on stosowany właściwie, skóra szybko odzyska zdrowy wygląd, wzmocni się i uodporni. Najważniejsze efekty to:

  • głębokie nawilżenie,
  • odżywienie,
  • uczucie świeżości skóry,
  • oczyszczenie,
  • wygładzenie,
  • wyrównanie kolorytu,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • złagodzenie stanów zapalnych,
  • wzmocnienie naczyń,
  • zwiększenie odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Efektów tych można oczekiwać już po kilku dniach, jeśli skóra od razu dobrze reaguje na stosowane preparaty. W przypadku pojawienia się podrażnień czy przesuszenia na rezultaty trzeba poczekać nieco dłużej, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Zaobserwowanie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować z dermatologiem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005
  • Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 374-383
  • K. Pytkowska, J. Arct, Kosmetyki hipoalergiczne i do cery wrażliwej, w: Beauty Forum Polska, 6/2006
  • I. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczynkowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, w: Kosmetologia estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8
  • K. Wolnicka, Talerz zdrowego żywienia, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ [04.06.2024]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Podobne artykuły
skin cyckling
Skin cycling krok po kroku – jakie produkty wybrać?
Dermatolog w sklepie
Bezpłatne dermokonsultacje - specjalistyczna pielęgnacja
5 sposobów na swędzenie skóry
Zdrowa skóra jest najważniejsza - jak ją pielęgnować?
Jak pozbyć się zmarszczek?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial