Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Peeling glikolowy - jak stosować? Jakie daje efekty?

Peeling glikolowy jest jednym z najpopularniejszych peelingów chemicznych. Stanowi alternatywę dla tych mechanicznych. Zalecany jest zwłaszcza do cery tłustej, trądzikowej oraz pokrytej przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi. Sprawdź, na czym polega złuszczanie kwasem glikolowym oraz kto jeszcze może z takiego zabiegu skorzystać.
Kosmetyczka wykonuje peeling glikolowy
źródło:123RF
W skrócie
 • Peeling glikolowy - rodzaj peelingu chemicznego: Peeling glikolowy, szczególnie zalecany dla cery tłustej, trądzikowej i z przebarwieniami, jest popularnym rodzajem peelingu chemicznego. Stosuje się go jako alternatywę dla peelingu mechanicznego.
 • Skład i działanie: Kwas glikolowy, należący do alfa-hydroksykwasów (AHA), jest głównym składnikiem peelingu glikolowego. Jest efektywny w leczeniu problemów skórnych jak trądzik, rogowacenie czy przebarwienia, dzięki swojej zdolności do przenikania przez naskórek i rozpuszczania martwego naskórka.
 • Korzyści ze stosowania: Peeling z kwasem glikolowym pomaga w redukcji zaskórników, poprawia przepuszczalność naskórka, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, a także rozjaśnia przebarwienia skóry. Efekty obejmują miększą skórę, redukcję zmarszczek i lepsze nawilżenie.
 • Stosowanie w domu: Peeling glikolowy można stosować w domu, jednak produkty drogeryjne mają niskie stężenie kwasu (5-20%). Wyższe stężenia (20-70%) są zarezerwowane dla profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, ze względu na ryzyko poważnych uszkodzeń skóry przy niewłaściwym użyciu.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling trychologiczny - do skóry głowy. Jakie ma działanie?
Spis treści

Reklama

Co to jest peeling glikolowy?

Peeling – to anglojęzyczne słowo, oznaczające złuszczanie, na dobre wpisało się do polskiego języka. Trudno bowiem o nazwę bardziej oddającą istotę tego, czym jest peeling. Tego określenia używamy w Polsce zarówno w odniesieniu do drogeryjnych kosmetyków, które złuszczają martwy naskórek, jak do zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych lub w domowym zaciszu. 

W zależności od metody złuszczania naskórka, peelingi dzieli się na:

 • mechaniczne – wykorzystują cząsteczki ścierne,
 • chemiczne– złuszczają za pomocą substancji chemicznych o działaniu złuszczającym,
 • fizyczne – za pomocą lasera lub ciekłego azotu,
 • mieszane – będące połączeniem co najmniej dwóch wyżej wymienionych metod. 

Peelingi glikolowy jest rodzajem chemicznego peelingu. Za działanie złuszczające odpowiada bowiem substancja chemiczna – tj. kwas glikolowy (tudzież glikol).  

Reklama

Zastosowanie glikolu

Kwas glikolowy należy do związków organicznych nazywanych alfa-hydroksykwasami (AHA). 

Oprócz glikolu do AHA należą m.in.: 

 • kwas mlekowy,
 • kwas szczawiowy,
 • kwas mlekowy,
 • kwas migdałowy,
 • kwas winowy,
 • kwas cytrynowy. 

Wszystkie wymienione wyżej kwasy mają szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii, jednakże najpopularniejszy jest właśnie kwas glikolowy. Glikol jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i z łatwością przenika przez naskórek. Stosuje się go w leczeniu rogowacenia skóry, trądziku pospolitego, znamion i przebarwień. Zalecany jest osobom z cerą tłustą ze skłonnością do trądziku. Glikol znalazł też zastosowanie w leczeniu nadmiernej suchości skóry. 

Reklama

Złuszczanie kwasem glikolowym

Złuszczanie kwasem glikolowym zalecane jest osobom z cerą tłustą, czyli produkującą nadmierną ilość łoju. Nadmiar sebum zatyka pory skóry i prowadzi do powstawania zaskórników. Żeby temu przeciwdziałać stosuje się kwas glikolowy, który trafia do mieszków włosowych i rozkłada znajdujące się w nich masy rogowe odpowiedzialne na powstawanie zaskórników. 

Peeling z kwasem glikolowym zwiększa także przepuszczalność naskórka, dzięki czemu substancje aktywne, znajdujące się w kosmetykach, lepiej wnikną w głąb skóry. Kolejną zaletą kwasu glikolowego jest to, że stymuluje on fibroblasty (komórki tkanki łącznej właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny. 

Reklama

Skóra po kwasie glikolowym

Jak wygląda skóra po kwasie glikolowym?Przez 2-3 dni po zabiegu z jego użyciem naskórek będzie delikatnie się złuszczać. Kiedy proces złuszczania zakończy się, cera będzie wyraźnie zmiękczona. Widoczna będzie także zmiana koloru skóry – znikną plamy pigmentacyjne i przebarwienia, gdyż kwas wykazuje działanie rozjaśniające. Stymulacja fibroblastów z kolei sprawi, że zmniejszą się zmarszczki, bruzdy oraz wszelkie nierówności. Rozpuszczenie mas rogowych zalegających w skórze zmniejszy jej grubość oraz przyczyni się do lepszego nawilżenia. Poprawi się także mikrokrążenie w skórze. Oczywiście efekt działania glikolu na skórę jest uzależniony od stężenia kwasu, czasu aplikacji oraz typu skóry. 

Reklama

Peeling kwasem glikolowym w domu

Peeling kwasem glikolowym można wykonać w domu z użyciem kosmetyków dostępnych w aptekach oraz drogeriach. Warto jednak wiedzieć, że drogeryjne produkty kosmetyczne zawierają niskie stężenie glikolu – od 5 do maksymalnie 20 proc. 

Wszystkie kosmetyki, które zawierają kwas glikolowy w wyższym stężeniu – tj. od 20 do 70 proc. mogą być używane tylko i wyłącznie przez odpowiednio do tego przeszkolone osoby. Jeśli udam nam się kupić peeling zawierający glikol w stężeniu powyżej 20 proc., nie próbujmy wykonywać nim zabiegu w domowym zaciszu, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych blizn i przebarwień. Kwas glikolowy w najwyższym, 70-procentowym stężeniu może spowodować martwicę naskórka. 

Bibliografia

 • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
 • Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 374-383.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!