Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby

Jak zmienić kolor oczu w bezpieczny sposób? Czy jest to w ogóle możliwe? Wiele osób jest niezadowolonych z ich barwy. Co zrobić, aby wprowadzić taką odmianę? Jest na to kilka bezpiecznych sposobów.
Różnokolorowe tęczówki
źrodło:123RF
Spis treści

Często mówi się, iż oczy są zwierciadłem duszy oraz, że kolor oczu określa pewne cechy osobowości. Ale też często jest przedmiotem niezadowolenia. Zielonoocy pragną oczu niebieskich, a posiadacze oczu piwnych chętnie zamieniliby je na niebieskie. Kiedyś nie było to możliwe. Obecnie medycyna i salony optyczne stwarzają takie możliwości. Trzeba tylko zapoznać się z ofertą salonów medycyny estetycznej czy salonów optycznych. Z pewnością każdy znajdzie tam kilka rozwiązań.  

Reklama

Zmiana koloru oczu

Zmiana koloru oczu to często marzenie wielu osób. Ich naturalny kolor zależy od ilości pigmentu, zawartego w tęczówce. Oczy, których tęczówki w przedniej części mają więcej pigmentu są zawsze ciemniejsze. Natomiast oczy z mniejszą ilością tego barwnika zawsze będą jaśniejsze.

Decydujące znaczenie w produkcji pigmentu ma ilość melaniny, wytwarzana przez dany organizm. Melanina decyduje nie tylko o kolorze oczu, a także ma wpływ na kolor skóry czy włosów. Ale co najważniejsze – kolor oczu to cecha dziedziczna, czyli uzależniona od predyspozycji przodków.

Najprościej mówiąc - to wynik określonej kombinacji genów.

Często kolor oczu nie podoba się ich posiadaczom. Najbardziej popularne wśród światowej populacji są oczy piwne lub brązowe. Co podają statystyki?

 • 70 proc. całej ludności posiada oczy piwne lub brązowe, 
 • oczy niebieskie najczęściej posiadają mieszkańcy północnej Europy, 
 • najrzadziej spotykaną barwą oczu jest kolor zielony (2proc.światowej populacji). 

Czy jest możliwa zmiana koloru oczu? Oczywiście tak. Istnieje kilka sposobów, które dają takie możliwości. Jedne metody są bezbolesne, inne bardziej inwazyjne. Niektóre z nich są dość drogie, inne dają każdemu możliwości wprowadzenia zmian.

Reklama

Jak zmienić kolor oczu?

Czy kolor oczu może się zmienić? To cecha genetyczna. Ale można go zmienić i często barwa oczu zmienia się pod wpływem różnych zewnętrznych czynników. 

Co może wpłynąć na przejściową zmianę koloru oczu? Oto główne czynniki:

●      emocje- przede wszystkim te silne, potrafią zmienić kolor oczu na pewien czas. Duże zadowolenie powoduje, że oczy stają się jaśniejsze, a złość przyciemnia barwę oczu,

●      wiek- małe dzieci posiadają z reguły oczy niebieskie. Z wiekiem zwiększa się produkcja melaniny i tym samym zmienia się kolor oczu,

●      dieta- lekarze raczej nie potwierdzają tej zależności. Ale zwolennicy naturalnej medycyny często podkreślają, iż kolor tęczówek i zdrowie wewnętrznych narządów mają ze sobą dość duże powiązania. Tym samym właściwa dieta przyczynia się nie tylko do zdrowia organizmu, ale także pośrednio do zmiany koloru oczu,

●      detoksykacja organizmu- eksperci ds. zdrowia uważają, iż wewnętrzna część oka jest powiązana z układem trawiennym. A żółte odcienie barwy oczu mogą wskazywać na dużą ilość toksyn w organizmie.  

Ale jak zmienić kolor oczu, aby w trwały sposób odznaczały się inną barwą? Istnieją 2 główne sposoby. To kolorowe soczewki kontaktowe i laserowa zmiana koloru oczu.  

Soczewki zmieniające kolor oczu

Używanie kolorowych soczewek to najmniej inwazyjny sposób i także jeden z tańszych i ogólnodostępnych. Soczewki kontaktowe, zmieniające kolor oczu są dostępne w każdym salonie optycznym. Takie produkty są przebadane i posiadają atesty. Zakupione w profesjonalnym salonie czy sklepie internetowym zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. 

Takie soczewki mogą nosić osoby posiadające wadę wzroku, ale także i te, które mają w pełni zdrowe oczy. 

 1. Kolorowe soczewki kontaktowe kosmetyczne (tak zwane zerówki)- ten rodzaj jest przeznaczony dla osób, które nie posiadają wady wzroku, a tylko pragną zmienić kolor oczu. Możnazakupić je do codziennego noszenia i codziennej zmiany. Ale rynek oferuje także soczewki kwartalne. Trzeba tylko spełniać jeden warunek – zdejmować je na noc.
 2. Soczewki kolorowe korygujące wzrok- przeznaczone są dla osób, które chcą zmieniać kolor oczu, pomimo wady wzroku. Od strony medycznej spełniają takie same warunki, jak zwykłe soczewki korygujące wzrok. 

Soczewki zmieniające kolor oczu można podzielić także na 3 kolejne grupy, w zależności od osiąganego efektu. Oto one:

 • klasyczne, zmieniające całkowicie barwę oczu i charakteryzujące się wyrazistymi kolorami,
 • imprezowe, czyli tak zwane „crazy”, dostępne nie tylko w wielu kolorach, ale także w wielu wzorach (kocie oczy, oczy wampira czy zombie),
 • podkreślające, które bardzo delikatnie podkreślają naturalny kolor i lekko zmieniają barwę.

Kupując kolorowe soczewki należy zastanowić się, czy wybrać soczewki jednodniowe, miesięczne, kwartalne czy nawet roczne. Ale wtedy trzeba dokładnie zapoznać się z zasadami ich właściwego i higienicznego przechowywania. 

Reklama

Laserowa zmiana koloru oczu  

Technologie laserowe są obecnie tak nowoczesne, że pozwalają nawet na trwałą zmianę. Operacja zmiany koloru oczu trwa około 20 minut i polega głównie na parokrotnym naświetlaniu tęczówki laserem. Ta metoda pozwala na usuwanie ciemnego barwnika, a laser celuje dokładnie w wyznaczone wcześniej punkty oka. I temu służy wcześniejsze zeskanowanie obrazu tęczówki i dokładne określenie tego obszaru, który ma być naświetlany. 

Jak zmienić kolor oczu przy zastosowaniu tej metody? Ten zabieg likwiduje (wypala) melaninę z zewnętrznej warstwy tęczówki. Tym samym oko staje się jaśniejsze. Ale przy jej użyciu można tylko zmienić kolor oczu z brązowego na niebieski. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny dopiero po kilku tygodniach.   

Według twórcy tej metody, dr Gregga Homera taka metoda jest całkowicie bezpieczna, ponieważ laser działa tylko na powierzchniowe warstwy tęczówki. Istnieje jednak niebezpieczeństwo powikłań takich jak podwójne widzenie czy rozbłyski. Zabieg ten nie jest zbyt powszechny z uwagi na dość wysokie koszty przeprowadzenia.  

Reklama

Naturalna zmiana koloru oczu 

 Bardzo często u osób zażywających określone leki (szczególnie przeciwko jaskrze), barwa tęczówki ulega zmianie. Jaskra barwnikowa to ten rodzaj schorzenia, który powoduje przyciemnianie tęczówki. Natomiast zespół Hornera, polegający na przerwaniu unerwienia współczulnego oka, powoduje różnobarwność tęczówki. 

Jak naturalnie zmienić kolor oczu? Wielu naukowców twierdzi także, iż dieta może mieć także pewien wpływ na kolor tęczówki. W szczególności chodzi o dietę bogatą w owoce i warzywa. 

Oto kilka porad na zmianę koloru oczu w taki naturalny sposób:

 • szpinak, dzięki zawartości karotenoidów luteinyiżelaza działa odmładzająco na oczy i rozjaśnia je,
 • miód, dodany do posiłków może złagodzić intensywny kolor oczu,
 • herbata z mącznicy lekarskiej jest rozjaśniającym barwnikiem dla oczu,
 • owoce morza wpływają na intensywność naturalnego koloru oczu,
 • rumianek i herbata rumiankowa dodają oczom cieplejszej barwy, 
 • oliwa z oliwek wydobywa barwę i odcień koloru tęczówki,
 • orzechy (ale nie prażone) wspomagają rozjaśnianie koloru oczu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • L. Gronkiewicz, S. Gronkiewicz „Zróżnicowanie barwy oczu w populacji polskiej”, Przegląd Antropologiczny, 1995 r.,
 • Prof. B. Kostek „Anatomia i fizjologia narządu wzroku”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Zaburzenia widzenia barw - nabyte i wrodzone. Przyczyny i objawy
Zaburzenie widzenia u dzieci
Oparzenie gałki ocznej - objawy i leczenie
Mężczyzna z poparzonymi oczami
Kolor oczu: od czego zależy i jak określić? Czy się zmienia?
Ludzkie oko
Podobne artykuły
Kobieta o niebieskich oczach
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Jęczmień na oku
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Różnokolorowe tęczówki
Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby
Kobieta zakrapla oczy
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Chłopiec z uciekającym okiem
Uciekające oko - u dorosłych i dziecka. Przyczyny i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!