Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Modzele na stopach – jak wyglądają i jak je usunąć? Plastry, maść i domowe sposoby

Modzele to zgrubienia warstwy naskórka, które powstają na dłoniach, stopach i w miejscach narażonych na permanentny ucisk. Można się ich pozbyć domowymi sposobami. W ekstremalnych przypadkach jednak konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, a nawet zabieg. Dowiedz się, jak je usunąć i do kogo się zwrócić, jeśli domowe sposoby zawiodą.
Odciski
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Modzele często mylone są z odciskami, ponieważ z początku nie sprawiają bólu. Nie warto ich jednak zaniedbywać.
 • Stopy to nie jedyne miejsce, w którym mogą utworzyć się modzele.
 • Zazwyczaj leczy się modzele za pomocą domowych sposobów i maści dostępnych w aptekach. Czasem jednak niezbędne jest udanie się do lekarza.
SPRAWDŹ TEŻ: Profilaktyka stóp - jak usunąć odciski i nagniotki?
Spis treści

Reklama

Jak powstają modzele?

Modzele pojawiają się na skórze w miejscach, w których jest ona stale obcierana przez materiał, obuwie czy jakiś przedmiot. Można je nazwać swoistą reakcją obronną organizmu, ponieważ na obszarze zagrożonym powstaniem bolesnego odcisku tworzy się zgrubienie.

Naskórek w tym miejscu bowiem obumiera, wytwarza warstwę rogową, która nie złuszcza się, lecz narasta i tworzy przy tym grubą warstwę ochronną. Taka wzmocniona skóra to właśnie modzel. Na początku modzele nie powodują większego dyskomfortu.

Problemem jest za to nieestetyczny wygląd naskórka na obszarze powstania zmiany. Z czasem jednak nieleczone modzele mogą sprawiać spory ból i pękać.

Reklama

Dlaczego modzele powstają?

Najczęstszym obszarem występowania modzeli zdecydowanie jest podbicie stopy. Główne przyczyny powstawania modzeli to

 • za ciasne, uciskające stopy obuwie,
 • buty na wysokim obcasie, które obciążają przednią część stopy, 
 • zbyt luźne obuwie, które powoduje ciągłe obcieranie buta na naskórek, 
 • buty na zbyt cienkiej podeszwie, w których stopa ulega większemu naciskowi na podłoże, 
 • chodzenie boso, 
 • noszenie obuwia bez skarpetek, 
 • zaburzenia chodu (np. płaskostopie), 
 • zaburzenia struktury kostnej (np. ostrogi piętowej), 
 • nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, nadczynność i niedoczynność tarczycy, 
 • zbyt częste i nadmierne ścieranie naskórka tarką lub pumeksem;

Miejsca występowania modzeli – jakie są najczęstsze?

Skóra w miejscu powstawania modzeli staje się zgrubiała i wypukła. Na powierzchni może być popękana lub gładka, koloru szarego albo żółtawego, o zacierających się granicach. Najczęstsze miejsca, w których pojawiają się modzele to: 

 • pod dużym palcem u stopy,
 • na pięcie, 
 • na podeszwie stopy,
 • pomiędzy palcami dłoni, 
 • na stawach palców dłoni;

Reklama

Jak wygladają modzele na stopach?

Modzele na początku nie powinny powodować żadnych objawów, jednak z czasem posiadanie ich na stopach czy dłoniach może stać się problematyczne. Ból odczuwany przy nacisku będzie się bowiem powiększał. W dotkniętym zmianą obszarze może się nawet pojawić stan zapalny, który utrudni poruszanie się.

Modzele w odróżnieniu od odcisków nie posiadają jąder i nie powodują nacisku na zakończenia nerwowe. Z tego powodu długo nie odczuwa się żadnego bólu w zgrubiałym obszarze. Mimo tego warto jednak reagować od razu. Skóra w miejscu powstania zmiany jest pozbawiona elastyczności, dlatego łatwiej ulega pęknięciom.

Rany, szczególnie na stopach, to z kolei doskonała pożywka dla wszelkich bakterii, grzybów i wirusów. To właśnie powstające zakażenia są głównym powodem dolegliwości podczas chodzenia. Jak zatem można leczyć modzele na stopach?

Reklama

Jak usunąć modzele domowym sposobem?

Domowe sposoby sprawdzą się przede wszystkim u osób, które dopiero dostrzegły pojawiające się na skórze zgrubienia. Modzele w początkowej fazie bez problemu zlikwidujemy używając produktów, które każdy ma w domu. Zacząć trzeba oczywiście od profilaktyki i pozbycia się elementu, który powoduje uciskanie lub tarcie naskórka.

Jeśli modzele pojawiają się na stopach, to należy je dobrze wymoczyć w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie delikatnie pocierać martwy naskórek pumeksem. Ważnym jest, żeby nie przesadzić z tą czynnością, bo może to przynieść odwrotny skutek. Peeling do stóp również świetnie usuwa naskórek. Po takim zabiegu stopy należy obficie posmarować kremem nawilżającym.

Przydadzą się także produkty, które znajdziemy w kuchni. Na modzele w początkowej fazie świetnie sprawdzi się pasta z czosnku i oliwy z oliwek. Ząbek czosnku wystarczy zmieszać z jedną łyżką oliwy i nałożyć na dotknięte zmianą miejsce.

Niezastąpiona w walce z modzelami jest również soda oczyszczona. 3 łyżki sody należy rozpuścić w misce wody, a później moczyć stopy w powstałym roztworze przez około 30 minut.

Reklama

Preparaty na modzele - co może pomóc?

Po pomoc z modzelami można udać się również do apteki. Czasami potrzebny jest odpowiedni preparat.

Bez recepty można dostać plastry, które nakleja się na zrogowaciałe pięty, by usunąć naskórek. Zawierają one kwas salicylowy, który wydzialny jes przez określony czas. Plastry takie zapewniają również amortyzację, co łagodzi ból czy poczucie dyskomfortu podczas chodzenia.

Dostępne są także maści i kremy. Podobnie jak plastry zwierają kwas salicylowy i wykazują silne miejscowe działanie, jednak nadają one przy tym nawilżenie.

Reklama

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Leczenie modzeli w wielu przypadkach polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny ich powstawania - wygodne, dopasowane do stóp buty, czy noszenie rękawiczek do ciężkich prac fizycznych rozwiąże sprawę. Kiedy jednak modzel stanie się bolesny lub wda się w niego stan zapalny należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli skorzystamy z pomocy podologa, to bardzo możliwe, że zaleci on stosowanie odpowiednich wkładek do butów czy ortez. Odciążą one dotknięte zmianami miejsca i zapewnią im odpowiednią amortyzację. U podologa można również usunąć modzele za pomocą zabiegu.

W najpoważniejszych przypadkach dochodzi natomiast do leczenia chirurgicznego. Chirurg za pomocą specjalnego urządzenia usuwa zewnętrzną zgrubiałą warstwę naskórka. W czasie zabiegu może on także skorygować kształt kości w taki sposób, żeby modzele w danym miejscu więcej nie powstawały.

Samodzielne wycinanie zgrubiałej skóry jest zabronione. Dotyczy to przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę, neuropatię czy choroby układu krążenia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Adamski Z, Kaszuba W. Dermatologia dla kosmetologów. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
 • Sekita-Pilch M. Usuwanie modzeli i hyperkeratozy tyłostopia – techniki podologiczne. Kosmetologia Estetyczna 2016, vol. 5(6): 634-636.
 • Błaszczyk-Kostecka M, Wolska H. Dermatologia w praktyce. Wyd. PZWL, Warszawa 2009.
 • Wollina U. Choroby wywołane przez uszkodzenie czynnikami fizycznymi i chemicznymi. wyd. 2 polskie [w:] Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH. Dermatologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2011: 620-639.
 • DiGiovanni Ch, Greisberg J. Stopa i staw skokowo-goleniowy. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda