Jak usunąć modzele domowym sposobem?

Modzele to zgrubienia warstwy naskórka, które powstają na dłoniach, stopach i w miejscach narażonych na permanentny ucisk. Można się ich pozbyć domowymi sposobami, choć w ekstremalnych przypadkach konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, a nawet zabieg.
Odciski
Źródło: 123RF

Spis treści

Jak powstają modzele?

Modzele pojawiają się na skórze w miejscach, w których jest ona stale obcierana przez materiał, obuwie czy jakiś przedmiot. Można je nazwać swoistą reakcją obronną organizmu, ponieważ na obszarze zagrożonym powstaniem bolesnego odcisku tworzy się zgrubienie. Naskórek w tym miejscu bowiem obumiera, wytwarza warstwę rogową, która nie złuszcza się, lecz narasta i tworzy przy tym grubą warstwę ochronną. Taka wzmocniona skóra to właśnie modzel. Na początku modzele nie powodują większego dyskomfortu. Problemem jest za to nieestetyczny wygląd naskórka na obszarze powstania zmiany. Z czasem jednak nieleczone modzele mogą sprawiać spory ból i pękać.

Modzele – miejsca występowania

Skóra w miejscu powstawania modzeli staje się zgrubiała i wypukła. Na powierzchni może być popękana lub gładka, koloru szarego albo żółtawego, o zacierających się granicach. Najczęstsze miejsca, w których pojawiają się modzele to: 

 • pod dużym palcem u stopy,
 • na pięcie, 
 • na podeszwie stopy,
 • pomiędzy palcami dłoni, 
 • na stawach palców dłoni. 

 

Czytaj także: Drobne urazy skóry

Dlaczego modzele powstają?

Najczęstszym obszarem występowania modzeli zdecydowanie jest podbicie stopy. Główne przyczyny powstawania modzeli to: 

 • za ciasne, uciskające stopy obuwie,
 • buty na wysokim obcasie, które obciążają przednią część stopy, 
 • zbyt luźne obuwie, które powoduje ciągłe obcieranie buta na naskórek, 
 • buty na zbyt cienkiej podeszwie, w których stopa ulega większemu naciskowi na podłoże, 
 • chodzenie boso, 
 • noszenie obuwia bez skarpetek, 
 • zaburzenia chodu (np. płaskostopie), 
 • zaburzenia struktury kostnej (np. ostrogi piętowej), 
 • nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, nadczynność i niedoczynność tarczycy, 
 • zbyt częste i nadmierne ścieranie naskórka tarką lub pumeksem.

Modzele na stopie

Modzele na początku nie powinny powodować żadnych objawów, jednak z czasem posiadanie ich na stopach czy dłoniach może stać się problematyczne. Ból odczuwany przy nacisku będzie się bowiem powiększał. W dotkniętym zmianą obszarze może się nawet pojawić stan zapalny, który utrudni poruszanie się. Modzele w odróżnieniu od odcisków nie posiadają jąder i nie powodują nacisku na zakończenia nerwowe. Z tego powodu długo nie odczuwa się żadnego bólu w zgrubiałym obszarze. Mimo tego warto jednak reagować od razu. Skóra w miejscu powstania zmiany jest pozbawiona elastyczności, dlatego łatwiej ulega pęknięciom. Rany, szczególnie na stopach, to z kolei doskonała pożywka dla wszelkich bakterii, grzybów i wirusów. To właśnie powstające zakażenia są głównym powodem dolegliwości podczas chodzenia. 

Leczenie modzeli

Leczenie modzeli w wielu przypadkach polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny ich powstawania - wygodne, dopasowane do stóp buty, czy noszenie rękawiczek do ciężkich prac fizycznych rozwiąże sprawę. Jeśli skorzystamy z pomocy podologa, to bardzo możliwe, że zaleci on stosowanie odpowiednich wkładek do butów czy ortez, które odciążą dotknięte zmianami miejsca i zapewnią im odpowiednią amortyzację. W najpoważniejszych przypadkach dochodzi natomiast do leczenia chirurgicznego. Chirurg za pomocą specjalnego urządzenia usuwa zewnętrzną zgrubiałą warstwę naskórka. W czasie zabiegu może on także skorygować kształt kości w taki sposób, żeby modzele w danym miejscu więcej nie powstawały. Samodzielne wycinanie zgrubiałej skóry jest zabronione. Dotyczy to przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę, neuropatię czy choroby układu krążenia. 

Jak usunąć modzele domowym sposobem?

Domowe sposoby sprawdzą się przede wszystkim u osób, które dopiero dostrzegły pojawiające się na skórze zgrubienia. Modzele w początkowej fazie bez problemu zlikwidujemy używając produktów, które każdy ma w domu. Zacząć trzeba oczywiście od profilaktyki i pozbycia się elementu, który powoduje uciskanie lub tarcie naskórka. Jeśli modzele pojawiają się na stopach, to należy je dobrze wymoczyć w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie delikatnie pocierać martwy naskórek pumeksem. Ważnym jest, żeby nie przesadzić z tą czynnością, bo może to przynieść odwrotny skutek. Po takim zabiegu stopy należy obficie posmarować kremem nawilżającym. Pomóc może również kwas salicylowy lub kupione w aptece plastry na odciski z dodatkiem tego składnika. Przydadzą się także produkty, które znajdziemy w kuchni. Na modzele w początkowej fazie świetnie sprawdzi się pasta z czosnku i oliwy z oliwek. Ząbek czosnku wystarczy zmieszać z jedną łyżką oliwy i nałożyć na dotknięte zmianą miejsce. Niezastąpiona w walce z modzelami jest również soda oczyszczona. 3 łyżki sody należy rozpuścić w misce wody, a później moczyć stopy w powstałym roztworze przez około 30 minut. 

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 58)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!