Sprawdzony przepis na nalewkę z wiśni na wódce - sprawdź go!

Nie od dziś wiadomo, że nalewki na spirytusie nie tylko dobrze smakują, ale też wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Przepisów na domowe likiery jest bardzo dużo, podobnie jak składników, z których można je wykonać. Dużą popularnością cieszy się nalewka z wiśni na samej wódce. Sprawdź, jakie ma właściwości i zastosowanie. W tym artykule podpowiadamy też, jak zrobić domową nalewkę z wiśni na wódce.
nalewka z wiśni

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Nalewka z wiśni – właściwości

Spożywana w małych ilościach nalewka z wiśni na spirytusie może mieć zbawienny wpływ na układ krążenia. Wiśnie są źródłem potasu, który jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania naszego serca. Składnik ten reguluje również ciśnienie tętnicze i wzmacnia naczynia. Nalewka wiśniowa jest też wskazana dla osób z niedoborem żelaza.

Owoce posiadają fitoestrogeny, czyli roślinne hormony,  dlatego likier z wiśni jest szczególnie polecany kobietom, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego.  Lecznicza wiśniówka skutecznie wzmocni nasz układ odpornościowy i oczyści organizm z toksyn. W wiśniach zawarta jest również melatonina, która odpowiada za pracę zegara biologicznego. Dzięki temu spożywanie nalewki z wiśni na wódce może pomóc w uregulowaniu cyklu aktywności organizm i podnieść wydajność snu.

Co ciekawe, nie tylko wódka z wiśni ma właściwości lecznicze. Niektórzy twierdzą, że liście z drzewa wiśniowego można użyć zamiast olejku do kąpieli – relaksująca kąpiel z ich dodatkiem będzie miała łagodzący wpływ na bóle reumatyczne.

Jakie wiśnie do nalewki?

Do przygotowania nalewki z wiśni na wódce najlepsze będą mniejsze owoce, które mają ciemną barwę i kwaśny smak. Bardzo trudno jest je znaleźć w sklepach spożywczych, ponieważ często dostępne są tylko w ogrodach ze starymi wiśniowymi drzewami. Niemniej do przygotowania wódki z wiśni możesz wykorzystać każdy rodzaj wiśni – wykonana z takich owoców nalewka również będzie dobrze smakować i mieć pozytywny wpływ na nasz organizm.

Reklama

Przepis na nalewkę z wiśni na spirytusie

Do przygotowania leczniczej nalewki z wiśni na samej wódce będziesz potrzebować:

  • 500 ml spirytusu
  • 200 ml przegotowanej wody
  • 0,5 kg cukry
  • 1-1,5 kg wiśni

Dojrzałe wiśnie myjemy i drylujemy. Następnie mieszamy przegotowaną wodę ze spirytusem – taki zabieg ma na celu otrzymanie alkoholu o stężeniu 70%. Przygotowane owoce przekładamy do szklanego naczynia, po czym zalewamy je wódką i odstawiamy w ciemne miejsce na około 6 tygodni. Warto co kilka dni wstrząsnąć butelką lub słoikiem z nalewką.

Po upływie wyznaczonego czasu należy zlać powstały płyn do osobnego naczynia, a znajdujące się w butelce lub słoiku wiśnie zasypać cukrem – po kilku dniach rozpuści się w owocach, tworząc syrop. Tak jak wcześniej, konieczne jest potrząsanie naczyniem z wiśniami i cukrem. Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru, łączymy powstały syrop z gotową nalewką z wiśni na wódce.

Kolejnym krokiem jest rozlanie roztworu do butelek i tym razem odstawienie ich na miesiąc.  Po tym czasie możesz odlać klarowną część nalewki do osobnego naczynia. Likiery z wiśni na spirytusie pozbawione osadu i zanieczyszczeń są najbardziej cenione. Przygotowana wódka z wiśni uzyska największe bogactwo smaku i właściwości leczniczych po roku leżakowania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej spożywać. Już po kilku tygodniach nalewka nadaje się do picia.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->