} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Nalewka z wiśni na wódce - przepis

Nie od dziś wiadomo, że nalewki na spirytusie nie tylko dobrze smakują, ale też wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Przepisów na domowe likiery jest bardzo dużo, podobnie jak składników, z których można je wykonać. Dużą popularnością cieszy się nalewka z wiśni na samej wódce. Sprawdź, jakie ma właściwości i zastosowanie. W tym artykule podpowiadamy też, jak zrobić domową nalewkę z wiśni na wódce.
nalewka z wiśni
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Nalewka z wiśni – właściwości

Spożywana w małych ilościach nalewka z wiśni na spirytusie może mieć zbawienny wpływ na układ krążenia. Wiśnie są źródłem potasu, który jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania naszego serca. Składnik ten reguluje również ciśnienie tętnicze i wzmacnia naczynia. Nalewka wiśniowa jest też wskazana dla osób z niedoborem żelaza.

Owoce posiadają fitoestrogeny, czyli roślinne hormony,  dlatego likier z wiśni jest szczególnie polecany kobietom, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego.  Lecznicza wiśniówka skutecznie wzmocni nasz układ odpornościowy i oczyści organizm z toksyn. W wiśniach zawarta jest również melatonina, która odpowiada za pracę zegara biologicznego.

Dzięki temu spożywanie nalewki z wiśni na wódce może pomóc w uregulowaniu cyklu aktywności organizm i podnieść wydajność snu.

Co ciekawe, nie tylko wódka z wiśni ma właściwości lecznicze. Niektórzy twierdzą, że liście z drzewa wiśniowego można użyć zamiast olejku do kąpieli – relaksująca kąpiel z ich dodatkiem będzie miała łagodzący wpływ na bóle reumatyczne.

Reklama

Jakie wiśnie do nalewki?

Do przygotowania nalewki z wiśni na wódce najlepsze będą mniejsze owoce, które mają ciemną barwę i kwaśny smak. Bardzo trudno jest je znaleźć w sklepach spożywczych, ponieważ często dostępne są tylko w ogrodach ze starymi wiśniowymi drzewami.

Niemniej do przygotowania wódki z wiśni możesz wykorzystać każdy rodzaj wiśni – wykonana z takich owoców nalewka również będzie dobrze smakować i mieć pozytywny wpływ na nasz organizm.

Reklama

Przepis na nalewkę z wiśni na spirytusie

Do przygotowania leczniczej nalewki z wiśni na samej wódce będziesz potrzebować:

  • 500 ml spirytusu
  • 200 ml przegotowanej wody
  • 0,5 kg cukry
  • 1-1,5 kg wiśni

Dojrzałe wiśnie myjemy i drylujemy. Następnie mieszamy przegotowaną wodę ze spirytusem – taki zabieg ma na celu otrzymanie alkoholu o stężeniu 70%. Przygotowane owoce przekładamy do szklanego naczynia, po czym zalewamy je wódką i odstawiamy w ciemne miejsce na około 6 tygodni. Warto co kilka dni wstrząsnąć butelką lub słoikiem z nalewką.

Po upływie wyznaczonego czasu należy zlać powstały płyn do osobnego naczynia, a znajdujące się w butelce lub słoiku wiśnie zasypać cukrem – po kilku dniach rozpuści się w owocach, tworząc syrop. Tak jak wcześniej, konieczne jest potrząsanie naczyniem z wiśniami i cukrem.

Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru, łączymy powstały syrop z gotową nalewką z wiśni na wódce.

Kolejnym krokiem jest rozlanie roztworu do butelek i tym razem odstawienie ich na miesiąc.  Po tym czasie możesz odlać klarowną część nalewki do osobnego naczynia. Likiery z wiśni na spirytusie pozbawione osadu i zanieczyszczeń są najbardziej cenione.

Przygotowana wódka z wiśni uzyska największe bogactwo smaku i właściwości leczniczych po roku leżakowania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej spożywać. Już po kilku tygodniach nalewka nadaje się do picia.

Czytaj też:

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Żywienie
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Produkty bogate w wapń
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść? Przykładowy jadłospis
Ryby to doskonały składnik diety przy zapaleniu żołądka
Śniadania z awokado – pomysły na zdrowe przepisy
Kanapka z awokado
Podobne artykuły
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej – co jeść? Przykładowy jadłospis
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jadłospis
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Jaglanka to idealne śniadanie w diecie przy uchyłkach jelita grubego
Dieta przy uchyłkach jelita grubego - co jeść? Jadłospis

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!