Dla Ciebie, na zdrowie!

Ciasto dla cukrzyka - przepisy na ciasto dla diabetyka

Dieta osoby chorej na cukrzycę kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Jednakże kierując się kilkoma zasadami, nawet diabetycy mogą czasami pozwolić sobie na chwile przyjemności. Okazuje się bowiem, że przy odpowiednim podejściu można przygotować smaczne i zdrowe ciasto dla cukrzyka, które nie wpłynie negatywnie na poziom cukru we krwi.
Ciasto jogurtowe idealne dla diabe
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ciasto dla cukrzyka - czyli jakie?

Prawidłowa dieta jest podstawą terapii osoby chorej na cukrzycę. Nie oznacza to jednak, że diabetycy muszą całkowicie zrezygnować ze swoich ulubionych deserów. Kluczowe jest ich odpowiednie przygotowanie i dobór składników. Podstawą takiego wypieku powinna być mąka z pełnego przemiału np. mąka żytnia razowa lub mąka pszenna pełnoziarnista.

Tradycyjny cukier należy zastąpić:

Unikać należy tłustych kremów na bazie śmietany, mascarpone, jogurtu greckiego czy tłustego twarogu. Zamiast tego dużo lepiej sprawdzi się nabiał o niższej zawartości tłuszcz np. jogurt naturalny, twaróg półtłusty czy serek homogenizowanych. Z ciasta dla cukrzyka wyeliminować warto również suszone czy puszkowane owoce. Zamiast nich doskonale nadadzą się orzechy czy świeże owoce o niskim indeksie glikemicznym.

Reklama

Ciasto jogurtowe dla cukrzyków

Typowe ciasto jogurtowe przygotowuje się najczęściej z jogurtem greckim, który charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, szczególnie tych nasyconych, których cukrzycy powinni zdecydowanie unikać. Na rynku znaleźć można odtłuszczone jogurty greckie (nawet 0% tłuszczu) lub jogurty naturalne „gęste”, które równie dobrze sprawdzą się w przygotowaniu ciasta jogurtowego. Jak zatem przygotować ciasto jogurtowe dla cukrzyków? Poniżej przepis.

Pełnoziarniste ciasto jogurtowe z malinami dla cukrzyka

Składniki:

  • Jogurt naturalny, gęsty – ¾ szklanki (180 g)
  • Mąka pszenna pełnoziarnista – 1 i ¾ szklanki (220 g)
  • Proszek do pieczenia  - 2 łyżeczki
  • Ksylitol – ½ szklanki (100 g) 
  • Jaja – 2 sztuki
  • Maliny – 2 szklanki (240 g)
  • Ekstrakt z wanilii– 1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzej do 180°C. Do miski wbij jajka, dodaj ksylitol i utrzyj. Następnie dodaj jogurt oraz ekstrakt i zmiksuj. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i dodaj do jajek. Całość mieszaj drewnianą łyżką do połączenia się składników. Owoce umyj, osusz i dodaj do ciasta. Delikatnie wymieszaj. Ciasto przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 50 min.

Reklama

Przepis na sernik dla cukrzyka 

Przygotowując sernik dla cukrzyka należy unikać tradycyjnych spodów. Są one najczęściej przygotowane z masła i gotowych ciastek. Taki wyrób na pewno będzie miał niekorzystny wpływ na glikemię. W związku z tym najlepiej jest zrezygnować ze spodu ciasta lub przygotować go z płatków owsianych i masła orzechowego. Ponadto zamiast kupować gotowy twaróg z wiaderka lepiej jest postawić na ser twarogowy chudy lub półtłusty i zmielić go samodzielnie w domu.

Składniki na sernik dla cukrzyka:

  • Twaróg półtłusty – 1 kg
  • Jaja – 6 sztuk
  • Ksylitol – ¾ szklanki
  • Masło – 80 g
  • Ekstrakt z wanilii – 2 łyżeczki
  • Maliny – 2 szklanki

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzej do 180°C. Ser zmiel w blenderze lub maszynce do mielenia mięsa. Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Masło utrzyj z ksylitolem i ekstraktem. Do masy dodawaj stopniowo żółtka i ucieraj. Po dodaniu wszystkich żółtek do masy zacznij stopniowo dodawać ser. Miksuj do połączenia się składników.

Następnie dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką do połączenia się składników. Ciasto przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 60 min. Studź w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Gotowy ciasto podawaj ze świeżymi owocami.

Reklama

Ciasto marchewkowe dla cukrzyków

Ciasto marchewkowe to dobry sposób na przemycenie warzyw, które powinny stanowić podstawę żywienia człowieka, a w szczególności diabetyka. Tradycyjne ciasto marchewkowe w swoim składzie zawiera zazwyczaj olej, ale nie jest to niezbędny produkt, by stworzyć smaczny wypiek dla cukrzyka. Jak przygotować pełnoziarniste ciasto marchewkowe dla cukrzyka?

Składniki:

  • Marchewka – 2 sztuki
  • Jaja – 2 sztuki
  • Ksylitol – ½ szklanki (100 g)
  • Mąka żytnia razowa – 1 szklanka
  • Proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
  • Sól – szczypta
  • Cynamon – 2 łyżeczki
  • Orzechy włoskie – 1 szklanka

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzej do 180°C. Marchewki umyj, obierz i zetrzyj na tarce. Orzechy posiekaj. W misce umieść jaja, ksylitol oraz olej i zmiksuj. Następnie dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i przyprawami. Wymieszaj drewnianą łyżką do połączenia się składników. Do masy wrzuć marchewkę oraz orzechy i delikatnie wymieszaj. Ciasto przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 40 min.

Reklama

Szybkie ciasto dla cukrzyka

Deser może być nie tylko przyjemnością, ale mieć także korzystny wpływ na zdrowie. Fasola jest cennym źródłem białka roślinnego oraz błonnika pokarmowego. Włączenie jej do menu osoby chorującej na cukrzycę korzystnie wpływa na dobowy profil glikemii. W poniższej propozycji na słodkości z fasoli, kombinacja składników sprawia, że nie jest ona w ogóle wyczuwalna. Osoby lubiące eksperymenty kulinarne mogą spróbować przygotować ciasto czekoladowe na bazie ciecierzycy. Poniżej przepis na szybkie czekoladowe ciasto dla cukrzyka.

Składniki:

  • Czerwona fasola konserwowa – 1 puszka
  • Jaja - 2  sztuki
  • Olej rzepakowy – 2 łyżki
  • Kakao – 2 łyżki
  • Erytrol - 6 łyżek
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka

Sposób przygotowywania:

Piekarnik nagrzej do 180°C. Fasolę odsącz z zalewy i dokładnie opłucz. Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i zmiksuj. Ciasto przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz przez około 40 min.

W przypadku cukrzycy szczególnie ważne jest, by dieta odpowiadała indywidualnym potrzebom, a tym samym możliwie najlepiej wspierała organizm w chorobie. Wiele przepisów na dania dla cukrzyków znaleźć można w kompleksowym systemie dietetycznym. W ramach usługi otrzymujemy nie tylko świetnie dobraną dietę, ale także stały i nieograniczony kontakt z dietetykiem.

Plusem jest również opcja wymiany posiłków - każde danie z naszego codziennego menu z łatwością zastąpimy innym o takiej samej kaloryczności. W efekcie jemy zdrowo i smacznie, a dzięki tak unikatowym funkcjonalnościom, jak np. gotowanie dla rodziny, przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich jednocześnie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Waszkiewicz-Robak, B., (2014). Syropy i inne słodkie składniki żywności–czy to dobre i zdrowe zamienniki cukru. Wykład Wszechnicy Żywieniowej SGGW.
  • Fifielska, M., & Hulisz, K. (2016). Stewia jako alternatywa dla wysokokalorycznego cukru. Acta Mygenica, (10).
  • Thrash, A. M., & Thrash, C. L. (2016). Cukrzyca i zespół hipoglikemiczny: Jak odzyskać utracone zdrowie?. Fundacja Źródła Życia.
  • Mielcarz, M. (2009). Zamienniki cukru do produkcji wyrobów spożywczych. Przegląd Piekarski i Cukierniczy, 57(01).
  • Swiader, K., Gajewska, D., & Wegner, K. (2019). Zamienniki cukru. Czy luo han guo stanie się alternatywą dla stewii?. Przemysł Spożywczy, 11(73).
Karina Białek
Artykuł napisany przez
Karina Białek
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Od najmłodszych lat eksperymentuje w kuchni i poszukuje niebanalnych połączeń. Obecnie uwielbia wertować książki kucharskie w poszukiwaniu ciekawych pomysłów na zdrowsze wersje tradycyjnych dań. Dietetyka i żywienie człowieka to jej pasja, dlatego ciągle stara się poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Pracując w Akademii Kulinarnej oraz cateringach dietetycznych, zdobyła wiedzę jak prawidłowo komponować posiłek, by był odżywczy i apetyczny. Wierzy, że zdrowa dieta może być smaczna i różnorodna.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dania z pomidorów – co zrobić na obiad? Przepisy
Pomidory
Przeczytaj artykuł
Dania z mięsa mielonego - co zrobić? Pomysły na obiad
Pupleciki z mięsa mielonego
Przeczytaj artykuł
Dania z dyni – co zrobić z piżmowej i Hokkaido?
Zupa z dyni piżmowej
Podobne artykuły
Pieczony kalafior
Dania z kalafiora – przepisy na szybkie potrawy
Obiad z ryżem
Dania z ryżem – pomysły na szybkie potrawy
Zupa pieczarkowa krem
Dania z pieczarek – jak zrobić i co?
Dania z soczewicy
Dania z soczewicy i czerwonej i zielonej. Przepisy na potrawy
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!